1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. İşimizde dürüst olmalıyız
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İşimizde dürüst olmalıyız

A+A-

İşimizde dürüst olmalıyız

Hepimizin görev bilinci olmalı. Hangi görev olursa olsun ihmale gelmez ve de olur böyle yapmamalı insan. İnsan işinin olmazssa olmazını yapmalı.

İhmal edersek işimizi sonuçta zarar görebiliriz. Zarar görmeyi kimse istemez.  Vazifemizin gerektiği vasıflara sahip olmak gerek.

İşimizin önemini anlatmaya gerek yok.  Bazen iş yaparken bundan zarar gelmez diye düşünebiliriz. Belki o gün veya günlerde zarar görmemiş olmak demek, zarar görülmeyecek anlamına çıkmamalı.

Hangi mesleği yaparsak yapalım işimizin  gereğini yapmak en güzeli. Dünyada hiçbir meslek küçümsenmemeli. Mesleklere saygı duyulmalı.

Meslekleri eleştirme yerine bizler görevlerimizi istenildiği gibi yamalıyız.  Birçoğumuz günlük hayatta çok çeşitli meslek gruplarıyla işimizin  düşmesinden dolayı onlarla beraber oluyoruz.

Hangi birimizin evinde musluğu bozulmaz? Hangi birimizin evinde ki elektrik aksamında arıza olmaz? Hangi birimizin aracı arıza yapmaz?

 Kış mevsiminde bazen kaloriferlerde de problem çıkabilir. Hele oturduğunuz mekânda kalabalık varsa ve de havalarda soğuksa işiniz zor demektir.

Geçenlerde bizim kalorifer arıza yaptı. Bunu ilçede kim yapar diye araştırdık? Maalesef kaloriferin özelliğinden dolayı tamiratından anlayan çıkmadı.

Ustalarımızın anlamıyoruz demeleri de iyi. Hiç olmazsa bize güvenin biz yaparız da diyebilirlerdi.

Dürüst davrandılar, biz yapamayız dediler. Madem bunu kim yapabilir diye araştırdık. Sonuçta kaloriferi ilk montaj yapan ustaların yapabileceklerini düşündük.

Montaj işini yapan ustalarında Denizli "de oturduklarını öğrendik. Çaresiziz ustanın gelmesi gerekiyor. Tamiratın yapılması elzem.

Telefon numarasını bulduk. Ustaya telefon açtık. Konuştuk,kaloriferin yerini özelliklerini  hemen hatırladı.

 Kaloriferin durumunu sordu. Dilimizin döndüğü kadarıyla anlattık.

Ertesi günü yapmamız gerekenleri söyledi. Kalorifercimiz çalışabilmeleri için  de sağ olsun hazırladı, ustalar gelince vakit kaybetmeden işlerine başlamaları için hazır vaziyete getirdi.

Kaloriferin tamiratını yaptılar. Denemeyi usta uyguladı. Sağlam olduğu kanaatine varınca suyu doldurduk.

Bazı bilgileri verdi kalorifercimize. O da dikkatle dinledi. Önerilerini hemen yaptık. Eskiden yapılması gerekenleri yaptırdık.

Kaloriferci bazı sıkıntıların geçtiğini belirtti. Böylece daha verimli ısınacağımızı anlattı. Kalorifercimiz de artık daha güvenli yakmaya başladı.

Üç gün sonra kalorifercimiz aradı. Hayırdır dedim.

Kaloriferin aynı problemi çıkarttığını anlattı. Ne yapalım diye konuştuk? Çaresiz tekrardan denizli de ki ustayı aradık. Usta da hatam olmaz ama yine de bakmadan konuşmak uygun olmaz dedi.

Yine hazırladık kaloriferi bakımı ve tamiratı için. Usta tamiratı yaptığında aradı. Hata bende imiş demesin mi?

Konuştuk borcumuzu sorunca, ben yaptığım işi bir yıl garantili yaparım dolayısıyla borcunuz yok dedi. Yakıt paranı vereyim dedim. Yemin etti almam dedi.

Ustaya dedim ki, dürüstlüğün çok hoşuma gitti.  Meslek sahipleri keşke sizin gibi dürüst olsalar dediğimde, helal lokma bana çok para kazandırdı dedi.

Arkadaşlardan birine bu olayı anlattım. Dedi ki, helal olsun istediği paranın iki katını verirdim dedi.

Bizim kültürümüz de dürüstlük çok önemlidir. Mesleğinin erbabı insan başka oluyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.