1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İSİM BULMAK
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İSİM BULMAK

A+A-

 

İSİM BULMAK    

Bu da bir yetenek..Bu da bir seçim hilesi..

Partilerin yerel seçimlerde “İsim belirleme” çalışmaları ve ince hesaplamaları başladı.Kimin  nerede daha etkili bir isim olacağı, özellikle partilerin isim belirlemede kullandıkları en etkili  yol..Çevresi geniş, tanınan bir isim olmalı ki  ki parti kazansın.Taşlar yerine otursun.Yani aslında eğer o isim başarılı olursa partisi başarılı mıdır demek oluyor..Oysa ki seçmenlerin reklam panolarında gördükleri insanlara olan güvenleri  ile ilintili değil mi biraz da..Yani partilerin isim belirleme de halkın güvenini kazanmış ya da halk arasında sevilen sayılan , ailesi o yerin köklü ailelerinden olan, çevresi ve arkadaş topluluğu geniş olan kişileri seçmesi pekte tesadüf sayılmaz değil mi?

Öncelikle o şehirde yaşayan insanların gözlemleri ve istekleri de önemlidir. Bir şehri yönetmeye aday insanların uç söylemlerle prim yapacaklarını sanarak olmayacak söylemlerde bulunmalarına da alıştık. Bir çoğu haddini aşar. Ekranlara yada radyolara veya yerel gazetelere verdikleri demeçlerini gülümseyerek izlerim. Şehrin problemlerini bilmeden atıp tutanlar yine bizim insanlarımız. Sistemin işleyişi içinde bu tür beyin takımları her dönem mutlaka olur. Oynanan siyasi bir oyun ve kurgudur… Bu kurgunun nedenlerini halk değil de, aydın kesimi biraz gerilere giderek siyasi yapılanmaları ve seçim süreçlerini iyi incelemeleri sonucunda kesinlikle yorumlayacaklardır. Aydın kesimin özellikle sürekli bilinen olayları hep şikayet ederek yorumladıkları sürece bu gizli süreç devam edecektir. Aydın kesimi şunu kesinlikle biliyor ki, sürekli bir noktada bir el yolları kapatıyor.Dışarıdan bazı çalışmalar devam ederken, elbetteki içerden de bazı eller rahat durmuyor.

Susturulan kalemler, para karşılığı kapatılan ve açılmayan dosyalar… sonunda bir şehrin menfaatlerinin yitirildiği süreçte, aslında kaybeden yine o şehrin insanları.. Bu mesele derin meseledir ve o şehrin siyasi,ekonomik,sosyal yapısını tamamıyla değiştirmekte ve bazen tamiri imkansız yaralar açmaktadır.

Bir şehri sadece 5 yıl için değil tamamıyla yönetebilecek bir başkan seçmek ilk tercih olmalı. Her yönüyle her kesimi kucaklayan bir yapı ve ekiple bir şehri idare edebilecek bir başkan o şehre hizmet eden başkandır. Siyaset bir tercihtir ancak tüm bir şehrin bir tek elbise içinde olması da  asla beklenmemelidir Verdiği sözün arkasında duran, bastığı toprakları bir gün yatacağı bir yer olarak görecek kaliteli ve vicdan sahibi başkan lazım. Sadece kendi çocukları, yandaşları ve alkış tutanları besleyen bir yapı içinde bulunan başkan bir dönem içinde kendine kazançlar sağlayabilir ancak gelecek nesiller için bir dua alamayacaksa eğer bu hizmet yarışına asla girmemelidir. Kişisel menfaatleri için koltuk peşinde koşanları da gördü bu millet..Kazanan o şehri ve o şehrin insanlarını ailesi gibi görüp ona göre hizmet götürmezse, o şehir bir beş yıl daha kaybeder.Bu da “ bir artı bir iki eder” kadar açık..Ne şehrimizin ne de ülkemizin kaybedecek yılları yoktur olmamalıdır..Umarım ismi belirlenen adaylar bunu bir mıh gibi işlerler beyinlerine..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.