1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD'in kadın kılavuzuna göre '9 yaşında kızın evlenmesinde sorun yok'
IŞİD'in kadın kılavuzuna göre '9 yaşında kızın evlenmesinde sorun yok'

IŞİD'in kadın kılavuzuna göre '9 yaşında kızın evlenmesinde sorun yok'

Kendilerini "el Hansa Tugayları" olarak adlandıran kadın IŞİD destekçilerinin yayımladığı kılavuzda, 9 yaşında bir kızın evlendirilmesinin meşru olduğu ve "moda evlerinin ve güzellik salonlarının iblisin işi olduğu" yazıyor.

A+A-
Aksa Mahmud'un, IŞİD militanıyla evlenmek üzere Suriye'ye giden İngiliz vatandaşlarından biri olduğu düşünülüyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) destekçisi kadınların hazırladığı belirtilen bir kılavuzda gündelik hayatın nasıl idame ettirilmesi gerektiği kurallarla anlatılıyor.


Irak ve Suriye'de kendilerini "el Hansa Tugayları" diye adlandıran kadın IŞİD destekçilerinin internette Arapça olarak yayımladığı kılavuda kadınların nasıl Şeriat'a uygun yaşayabileceği anlatılıyor.

Londra merkezli düşünce örgütü Quilliam, söz konusu kılavuzu İngilizceye çevirerek yayımladı.


Kılavuzda, "Bir kızın 9 yaşında evlendirilmesi meşru sayılır" deniyor ve "İffetli kızların çoğu 16, 17 yaşında evlendirilmiş olur" diye devam ediliyor.

IŞİD'e göre, evlilikten sonra kızların gözlerden uzak yaşaması ve "halifeliğe, kapalı kapılar ardından destek vermesi" gerekiyor.

IŞİD kılavuzunda, kadınların geride kalmaması, özellikle İslam dininin tüm yönleri konusunda 7 ile 15 yaşları arasında eğitim görmesi gerektiği de ifade ediliyor.

"Moda evleri ve güzellik salonları iblisin işi"

Batı tarzı gelişmiş kadın modelinin başarısızlığa uğradığı savunulan kılavuzda kadınların, erkeklerle eşit olma fikrinden 'dert dışında hiçbir şey kazanmadıkları' belirtiliyor. El Hansa Tugayları'nın kılavuzunda "moda evlerinin ve güzellik salonlarının iblisin işi olduğu" da yazıyor.

Kadın IŞİD destekçilerine yönelik kılavuz, aslında 23 Ocak'ta internette yayımlanmış ama uluslararası medyada fazla dikkat çekmemişti.

Kılavuzun üslubu, Batılı ülkelerden Suriye ve Irak'a giderek IŞİD'e katılan kadınların sosyal medyada paylaştıkları sert ifadeli mesajlardan hayli farklı görünüyor.

IŞİD'e katılmak üzere Türkiye sınırından geçen binlerce yabancının yüzde 10'unu kadınların oluşturduğu, bunlar arasında 50 İngiliz kadının da bulunduğu tahmin ediliyor.

Kılavuzda, kadınların temel rolünün evde oturup erkek cihatçıları desteklemek ve çocuk doğurmak olduğu vurgulanıyor.

IŞİD yönetimi altında kadınlar için hayatın 'normal' göstermeyi hedefleyen kılavuzda, "Devlet hiçbir şeyi yasaklamıyor" deniyor.

IŞİD'in yönetim merkezi kabul edilen Rakka'nın "bir mülteci cenneti olduğunu ve ailelerin açlıktan, soğuklardan uzak yaşadığını" belirten kılavuz, "Milliyetçilik kahrolsun. Rakka'da Çeçenler, Suriyelilerle arkadaş; Suudi, Kazak'a komşu" diyor.

"S. Arabistan televizyonunda fahişelik ve yolsuzluk var"

Buna karşılık Körfez'deki Arap ülkelerinde, özellikle Suudi Arabistan'da yaşayan kadınların "barbarlık ve vahşet ile yüzyüze oldukları" kaydedilen kılavuzda, "kadınların erkeklerle birlikte mağazalarda çalıştıkları, kimlik fotoğraflarına yer verildiği, Batı'dan burslar aldıkları ve Cidde'de 'yolsuzluk üniversitesi'ne gittikleri" anlatılıyor.

Bölgedeki en muhafazakar yayıncılardan biri olan Suudi Arabistan televizyonunu, "fahişelik ve yolsuzluk kanalları" olarak niteleyen ve kadın yazarları günahkar diye tanımlayan el Hansa Tugayları kılavuzu, dışardan getirilen öğretmenlerin zehirli tanrıtanımaz fikirleri yayan casuslar olduklarını iddia ediyor.

Belgede Ezidilerin topluca esir edilmesine ve küçük yaştaki kızların kaçırılmasına, Rakka'da kesilmiş kafaların ortalıkta gösterilmesine veya eşcinsel erkeklerin 7 katlı binalardan aşağıya atılmasına değinilmiyor.

Koalisyon güçlerinin Rakka ve diğer IŞİD merkezlerine yönelik hava saldırılarına kısaca değinilen belgede, ağırlıklı olarak Suudi Arabistan ve diğer Körfez bölgelerindeki kadınların oralardaki adaletsiz hayatlarından kaçıp, IŞİD'İN sağladığı ütopik düzene göç etmeleri mesajı veriliyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.