1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İŞÇİ DOSYASI (4)
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞÇİ DOSYASI (4)

A+A-

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞGÜVENLİĞİ KONUSUNDA SENDİKALARIN  GÖREVLERİ


Sendikalar Yasası gereğince, sendikaların amacı, üyelerinin hak ve menfaatlerinin  korunmasıdır. Ancak unutulmaması gerekir işçilerin en önemli sosyal hakları sağlıklı bir ortamda , tehlikelerden uzak olarak yaşamaktır. Bu nedenle sendikaların imzalayacakları  toplu iş sözleşmelerine koyacakları  hükümler ile  bu amacın gerçekleşmesine yardımcı olabilirler.


Ayrıca sendikaların işçilere  en yakın  örgütler olması nedeniyle, işyerlerindeki önlemlerin  ciddi olarak uygulanıp  uygulanmadığını  kontrol edebilmeleri mümkündür. Bu da sendikaların denetiminin, devletin   denetiminden  daha süratli olması  nedeniyle  tehlikelerin ortadan kaldırılmasında zaman kazandıracaktır.


Yine Sendikalar Yasası, sendikaları, üyelerini eğitmekle sorumlu tutmaktadır. Dolayısıyla sendikaların üyelerine verecekleri  eğitimlerle, bu tür konulara ağırlık vermeleri ile de önemli ölçülerde netice alınması mümkün olacaktır.


İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA  İŞÇİLERİN GÖREVLERİ


Yukarıda kısaca değinildiği gibi, işçilerin işçi sağlığı ve iş güvenliği  konularındaki görevleri pasif niteliktedir. Dolayısıyla işçilerin bu konularda  yerine getirmesi gereken bir önlem bulunmamaktadır.


İşçiler sadece  alınmış olan önlemlere uymak  ve tehlikeli bir durum yaratmamak için gereğinden de fazla dikkatli ve tedbirli davranmak ve çalışmak zorundadırlar. Aksi takdirde, hizmet akitleri bildirimsiz ve tazminatsız olarak  feshedilecek, işsiz kalma durumu ile karşılaşabilecek veya kazaya uğramaları halinde ya sakat kalacak veya yaşamlarından olacaklardır.  Dolayısıyla  her  türlü şartlarda işçiler  en büyük zararı göreceklerdir.


Ayrıca kendi kusuru  ile zarara uğrayan işçinin  işverene tazminat açısından  başvurma hakkı kusuru oranında ortadan kalkmış olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.