• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 1 °C
  • Konya 10 °C
  • İzmir 11 °C
  • Lefkoşa 18 °C

İNSANLIK DERSİ

İnci TULUNAY

31bin 846 .. 7 ay içerisinde 32 bine yakın insan kaçak olarak Türkiye’ ye ve Türkiye üzerinden Yunanistan veya diğer Avrupa ülkelerine göç ederken yakalandı. Bu yılın başından bu yana Sahil Güvenlik Komutanlığı 875 arama kurtarma operasyonunda 31 bin 846 mülteciyle 47 insan kaçakçısı yakaladı. Hadi o insanlar mağdur ki uluslar arası kanunlarda da mağdur olarak kabul ediliyorlar,ya onların umutlarını fahiş fiyatlarla satın alanlar..Paralarını gasp ederek onları insanlık dışı koşullarda kaçak olarak sınırları geçirmeye çalışanlar..Sahte pasaport hazırlayanlar..İnsan kaçakçıları, ne soğuk kelime!

 

Hele bu olaylardan biri var ki gözlerimin önünden gitmiyor. Aklımdan çıkmıyor. Hani şu 10 gün kadar önce İzmir, Seferihisar İlçesi Doğanbey önlerinde yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışan mültecileri taşıyan bot vardı ya.. Hani Yunanistan'a ait askeri bot kendilerini durdurmuş, benzin bidonlarını ve motorlarını alarak botlarını patlatmıştı. Ardından bölgeye giden Türk Sahil Güvenlik Botu, denizde arama kurtarma operasyonu yaptı da patlatılan bottan 35 erkek, 4 kadın, 4 erkek çocuk ve 4 kız çocuk olmak üzere 35 Suriye, 12 Irak uyruklu toplam 47 göçmen kurtarıldı.

İnanılır gibi değil, denizin ortasında ,botu patlatmak..Sınırları koruyun, tamam , ama o çaresiz insanlar silahla tehdit mi oluşturdular ki botlarını patlattılar? Vicdansızlar!!

 

Şimdi de gözüm Macaristan –Sırbistan sınırında. Nasıl olmasın. Ellerinde çocukları hatta bebekleri, sırtlarında yatakları binlerce sığınmacı Macaristan üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyor.

Macaristan'da sığınmacıların geçişini engellemek için Sırbistan sınırına dikenli tel çekiyor. Sınırdaki sığınmacıların sayısı 3 bini aşarak rekor seviyeye yükseldi.

Umut başka bir şey..Ülkelerinde iş, aş bulamayan, yeterli gelir düzeyine ulaşamayan, huzur ve barışı aramak için ülkelerinden kilometrelerce uzağa göç ediyor.

Bir umut..Yeni bir gelecek..Huzur bulmak için..Bulacaklar mı peki?

Sınırı geçenler geçti, yakalanmayanlar, paçayı kurtaranlar kurtardı. Acaba kurtardı mı? Artık onları başka sorunlar bekliyor.İşsizlik, evsizlik, dil bilmemekten kaynaklanan iletişimsizlik, sağlık ve eğitim sorunları, yeni bir kültüre uyum sorunları.. Bir ülkeden diğerine..Savaştan, işsizlikten, yoksulluktan kurtulma çabası..

Hani diyorum , şu ülkeleri yönetmeye talip olanları önce olsa da “İNSANLIK DERSİ” ne soksalar , silahlara değil de halklarına hizmet etmeyi öğrenseler!

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Gazete Turka | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim