1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. İnsanlar güvenilir olmalı
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanlar güvenilir olmalı

A+A-

 

Yazı düsturumu belirtmem gerektiğine inanıyorum.  Amacım günlük yaşadığımdan öte toplumdan da sızlanmalar gördüğümde aklıma yatan meseleleri irdeleyerek  okuyucuyla buluşturmak.

Yüzüme korkaksın denmiştir. Herkesin kendine has üslubu olması gerektiğine inanıyorum. Böyle bize korkaksın diyenlerin neler yazdığını mı merak ettiniz?

Yazmaz bu kişiler, eleştiriyi yanlış mı değerlendiriyoruz diye bazen düşünüyorum. Dayanaksız konuşmak eleştiri olmaz. Eleştiri kötü veya beğenmediğinizin yerine koyacağınız olmalı yoksa eleştiri olmaz.

Olayların kendi başımdan geçmesi  yazı konusu olması gerekir diye  gibi lüksüm olmaz. düşünüyorum, bakıyorum, okuduklarımla karşılaştırıyorum.

Hayatımızda ki aksaklıkları ve mükemmellikleri paylaşmak gayem. Aksaklık varsa usulüne uygun ifade etmeye çalışıyorum.

Günlük hayatta toplumun içindeyiz, dışında olsak , kopuk olsa olmaz zaten. öyle şaşalı hayatı sevmem. Bizler Anadolu’nun her genci gibi güneşin altında, yaylaların sert rüzgarında, gecelerin karanlığında yaşayarak gelen insanız.

soğuğun ve sıcağın ne demek olduğunu bilen insanlarız.

Olayların oluşmasıyla hemen yazmak bağdaşır mı? Bağdaşmaz , günü birlik çok göze batmayan mesele konuda edilmemelidir. Düsturum paylaşmak. Geneldir, ferdi değildir.

İnsanları anlamak için konuşma fırsatı tanımak gerektiğine bir kez daha tanık oldum. Karşınızda ki kişinin susmasının sebebini sorunca neler dökülüyor, neler?

İnsanın ağzı açık kalıyor. Düşünün insanlar büyüğünün yanında konuşmaz dediler bize. Okuduğumuz okul konuşmamızı elzem kılıyordu, ebeveynimiz bu sefer taş koyuyordu.

İnsanın içinde ki sıkıntıları anlatmasını isterseniz, önce size güvenini sağlamalısınız. Sevmeyen insanlar  bile size güveniyorsa tamamdır.

Güvenilir duruma çıkmakta çok kolay değildir. Hayatında hep darbe yiyen birine güvenmesini önerin. Önerinize en sert tepkiyi gösterecektir. Kendince haklıdır.Çünkü hep aldatılmış güvenini kaybetmiş.

Arkadaşınıza güveniyorsunuz, bakmışsınız aldatılmışsınızız. Önce aldatmamayı öğrenerek, güvenilir kişi olmayı becermeliyiz.

Toplum nezdinde belki en zor vasfın güvenilir olmaktır. Ufak hatanın nelere gebe olacağını bilemeyiz. Çok önemsemezsiniz , önemsemediğiniz hata küçükte olsa ne olur dememeliyiz hiç umulmadık , pürüzle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Güvenilir olmanın kendine özgü kuralları vardır. Birincisi eline sahip olmaktır.Yaylalardan bahsettik. Yöremizde çobancılığın geçerli meslek olduğu dönemlerden  konu açılınca ne garip hırsızlık olayları anlatılırdı.

Değer ifade etmeyecek koyunların, keçilerin boynuna takılan çanları çalan çobanlardan konuşulurdu. Çobanlık mesleğinin kimlere meslek olduğunu öğrenince, çok üzülmüşümdür böyle çobanlara.

Çünkü öyle yüce insanlar çobanlık mesleğiyle kazanç sağlamışlar ki, o insanların mesleğine bu yakışmıyor derdim. O yüce insanları gücendirmemek gerekirdi.

İşte insan güvenirliliği yitirince nelere tenezzül ediyor.

Güven duygusuna geleceğim. Babam koyunlarımızı çobanlara teslim edeceği günler tatlı mı desem, kırıcı mı söylesem annemle tartışmalarını duyunca üzülürdüm.

Kışın o kadar baktık .koyunlarımızı , keçilerimizi çana bile tenezzül eden kişiye teslim edemem derdi anam. Sonuçta babam noktayı koyardı.

İlk söylediği neyse onun arkasında dururdu. Belki koyunlarımız çobanın güvensizliğinden nasibini alacaktır. Babam dediyse  asla da fark etmez.

Yazın malum koyunların gece düşmanları vardır. Uyumaya gelmez, gözünü kapatmak bile risktir. Çobanın ihmali sonucu zarara uğrardık.Anam ne kadar haklı da olsa sözü dinlenilmezdi. İşte böyle . Güvenilir olmak  dünyada ki hiçbir varlığa değişilmemelidir.

İnsanın en fakiri güvenirliğini yitiren kişidir. İtibar kaybıdır. Ayıbının hiç çıkmayacağını düşünerek insanların güvenini süistimal eden kişinin kaldığı zor durumu düşünmek bile istemeyiz.

Güvenini kaybederse hürmet duyulan biri i ne hale gelir? Yüzüne gülünen, arkasından başka konuşulan biridir artık o. Önce güveni boşa çıkarmamalıyız.

Hep anam derdi ben sana demedim mi , düşünelim koyunları emanet ederken. Kuru inat uğruna varlığımız , yokluğa dönüştü.

Fakirde olsa insan güvenilen biriyse en büyük zenginliğe sahiptir bu kişi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.