1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. İnsan Merak Etmeden Duramıyor!
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan Merak Etmeden Duramıyor!

A+A-

Daha Dündü

(Şahıs bazında yazı değildir. Toplumun içinde bulunduğu genel bakıştır. Kimseler alınmasın.)

İnsan merak etmeden duramıyor. Yıllarca kader birliği yapılan birinin etkin makama gelip de hiçbir arkadaşını yukarılara taşımamasını anlamak mümkün değil.

Aslında okuldan mezun olduğumuz döneme bakınca okulun başarı grafiğinin zirvede olduğunu görürsünüz. Buna rağmen bizlerin fark edemediği hususiyetlerin başında yeteneksizliğimizin varlığından haberdar olmayışımızmış.

İşte ömür budur. Altmış yılı gölge olarak gören dinimiz makama oturmayı ne olarak görür bilinmez.

Ben kendimi, arkadaşlarımı hiçbir zaman kentli olarak kabul etmedim. Bizler varoşların, kırsalların evladıyız. Hiç de alınmadım, alınmamda, arkadaşlarımda öyledirler.

Zaman geldi, geçti. Ufak tefek konuları habbeyi kubbe yaparak bahanelerle iletişimin kopma nedeni olan kişilere artık sözümüz yoktur. Makam ve mevki imtihan olarak kabul etmeli insanlar, Allahın bir tür emaneti, bir tür nimeti olarak görmeli insanlar. 

Kimselere sözümüz yoktur. Eğer insan dost ise o kişi veya kişilerle her zaman onların yanında olmalıdır. Acılı gününde yanında yoksa derdin olduğunda sana el uzatmıyorsa, o kişinin hayrı yoktur. 

Sağlıklı birisine imrenirsiniz. Allah göstermesin çaresiz hastalığa yakalanır. El, kol, göz, kaş işaretleriyle alaya aldığı kişinin durumundan beter olur. Bugünlere güvenenler hep aldandı. İnsanlar illaki içerek sarhoş olmazlar.

Geçen yıllarda seçilenler farklıydı. Bu yıl farklı. Hayatın kanunu budur.

Bazen dünya nimetleri ayağının altına serilir. En lüks arabalara binilir. Yumuşacık koltuklara oturulur. Çevrendeki tüm insanları maraba görür. Ulaştığı yerlerin şükrü için; sağlam, karakterli, tanıdığım insanlara arka çıkarak hizmetlerine ön ayak olayım demez.

Derdi sadece varsa yoksa çevresidir. Akrabalarıdır, kan bağıyla yakın olanlardır sadece bu tür kişilerin derdi yakınlarıdır. İlçeden bakın, kasabadan bakın, il’e geçin bakın, daha yukarılara da bakabilirsiniz. Devletin kademelerinde kariyer yapmak öyle geçmişe dayalı tanışıklık, dostluk, arkadaşlık beş para etmez.

O, o’dur, kimsecikler tanımaz olur zengin değilsen. Büyük yerlerde ahbabın yoksa varsa da ondan daha güçlüsü yoksa senin sesini duymaz kimsecikler.

Geçmişteki ve günümüzdeki gerçek büyük insanlar tanıdıklarına referans olmayanlara iyi gözle bakmazlar. Hatır gönül saymak inancımızın gereğidir. Peygamber efendimiz kendilerine en ufak iyilik yapan insanları asla ihmal etmemiştir.

İnsanlığa lider olan peygamberimiz (s.a.v) kendisinin tanıdıklarına sahip çıkmıştır. Onları aramıştır, sormuştur, memleketlerine uğradığında hallerini hatırlarını sormuş, dertlerine çözüm bulmuştur. En yakın tanıdığını tanımayan insanlarla dolu dünyamız.

Tanımadıklarına bile merhamet etmiştir. Elbisen güzelmiş diyene elbisesini hediye etmiştir. Tanıdığının mağdur olmasına asla göz yummazdı. 

Zalimin zulmüne geçit vermezdi. 

Zulüm illaki dayakla olmaz. Hak gaspı, kanunları adil uygulamakta, hakkının yendiğini duyduğu halde müdahil olma gücünü kullanmamakta uygun değildir. 

Kendisini ziyaret ettiklerinde peygamberimiz hürmette kusur etmemiştir. Bizde şükür Müslüman’ız, fakat bizim Müslümanlığımızın farkı, daima kendi menfaat hesabına çalışmalıdır. 

Tanıdığımız, iyi bildiğimiz kişiler zorda kalırlarsa kulak vermeyiz. Mübarek gün ve gecelerde inaç birliği, kader birliği olmasına rağmen mesaj gönderilmez.

Dedik ya o sular çoktan aktı, kurudu. Tavsiye hakkım yok ama ne olur olmaz, dostlarınızla samimi olarak ilgilenin, telefonla ararlarsa alo deyin.

Mahkeme kadıya mülk değildir.(9. Rahmetli Cumhurbaşkanı)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.