Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan bu

A+A-

İnsan bu

İnsanlar iyi ve güçlü olduğu günlerine güvendiğinde zarar görebilir. Kimi insanlar böyle durumlarda karşısındakileri küçümser. Kimilerine de olmadık sözler sarf ederiz.

İnsanlar o günkü hallerine çok güvenmeli midir? O iyi ve varlıklı günlere çok güvenirsek yanılırız. İnsanlık halidir.

Çoğumuzun düştüğü hataların başında en büyük yanlış, insanları küçümsemek ve kendinden kaynaklanmayan bazı durumları aleyhine kullanmaktır.

İnsanımız maalesef günlük düşünür haldedir. Yarını garantimizde gibi görerek davranırız karşımızdakilere.

Bu gün sağlıklıysak, hiç hasta olmayacak gibi davranırız. Aslında ne olacağımızı bilmiyoruz.

Varlıklıysak hiç darlıkta kalmayacak gibi para harcıyoruz. Elimizde imkânımız varsa o imkânın hiç zeval bulmayacak gibi davranıyoruz.

Bizim irademiz sınırlıdır. Her istediğimizi yapma durumumuz yok. İrade bakımından kısıtlıyız. Ancak her istediğini, istediği gibi yaratmak Allah "a mahsustur.

Öyle ki, insanların küçük arızalarını büyütmeye üstümüze kimse yok. Ahlakilikten nasibi olmayanların yaptıkları gibi, insanları durduk yerde suçlamak gibi.

İnsanlık hali insanımızın işine zarar vermeyecek şekilde maruzatı olabilir. Dünya hali kişi eğer işini yapıyor ve aksatmıyorsa, o insan takdir edilmeli.

Birçok insanın eli çok geniş olmasına rağmen, son zamanlarında dara düştüğünü görünce insanımız o insana acır. Ama o kendine hiç acımamıştır.

Yarını düşünememiştir. Bende onun durumuna düşebilirimi aklına bile getirmemiştir.

Yine de merhamet sahibi olanlar O insana, acır ve derler ki, falan kişi bu duruma düşecek birisi miydi?

Öyle dense de olmuştur artık. İnsan elindeki üstünlükleri güzellik adına değerlendirmeli.

İmkânları kullanırken, yanlışa bilerek tevessül ederse onun yanlışının mücazatını yaradan verecektir.

Etrafımızda ki günlük olaylara baktığımızda birçok ibret alınacak hadise olmakta. Öyle hadiseler olmakta ki, o insan ne kadar güçlüydü diye hayranlık duyarken, muhtaç duruma düştüğüne şahit olur ve üzülürüz.

Gün benim günüm diyenler aldanır. Gün tüm insanlarındır. Hayat herkesin. Hepimizin yaşama hakkı var.

İnsanları üzecek davranışlardan ne kadar uzak durur ve onların derdiyle dertlenir, gönüllerini yaparsak değerimiz artar.

Günüm benim günüm gibi, düşünceye kapılanlar kaybederler.

Yaşama hakkını zorlaştıranlar, gülerek insanlara zarar verenler ağlayarak hayata veda eder. İnsanımıza hak etmediği tavrı gösterirsek karşılığını acı şekilde görürüz.

İnsanların gizli halleriyle uğraşanlar, dünya ve ahirette mutlu olamaz. İnsanlara kötü duygu besleyen talihsizler, gelecekte hiçbir şekilde iyilik göremez.

İçyapısını gizleyebilir bazıları, ama bir gün, gün yüzüne çıkar içinde ki gizli hasletleri, zannedilen kişiliğin altından bambaşka biri çıkar.

Üstünde ki gizli örtünün kalkmasıyla, sevimsizleşir o kişi. Kişiliklere saygı duymayan, aleyhte konuşmaktan zevk duyan yapıda ki kişilerin ruh yapısının karmaşıklığını anlatmaya gerek var mı?

İnsanlara zarar verme üzerine düzen kuran insanların mutlu olmaları mümkün olmasa gerek. İnsanın ne kadar güçsüz olduğunu çoğu zaman görmüşüzdür.

Sağlam yola çıkan kişinin dakikalar sonrasında ne kadar aciz olduğunu görebiliriz. Trafik kazası geçirenleri düşünelim.

Felce tutulanları hayal edelim.

Beyin kanamasına maruz kalanları ciddi olarak düşünerek sonumuzun ne olacağını bilmemenin erdemiyle yaşayalım.

Çünkü insanoğlu yaşadığı andan gayrini bilemez. Dolayısıyla o anı iyilikledeğerlendirelim. Nefeslerimizi insanlarla uğraşmaya harcamak akıl karı değil.

Bizim yaşadığımızın devamın da ne olacağımızı sadece ve sadece Allah bilir. Güç bende, kuvvet bende diyenler felaketini hazırlamış olur.

                                                                                         

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.