1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İNSAF !! MUTFAK TÜPÜNÜN NERESİ ÖZEL !!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İNSAF !! MUTFAK TÜPÜNÜN NERESİ ÖZEL !!

A+A-

İNSAF !! MUTFAK TÜPÜNÜN NERESİ ÖZEL !!

Pırlantaya ÖTV yok, Mutfak tüpüne var…Hanımlarrrrrrr, değerinizi bilin değerinizi, mutfağınızda bir servet yatıyor haberiniz yok.. İnsanoğlunun başlıca derdi , geçim.. Çoğunluk,ekmeğini kazanmanın derdinde ..Doğal hayat dedikleri şey biz insanlara hele de şehirlerdeki insanlara hayli uzak ..Doğal yaşamak şöyle dursun , doğal bile beslenemiyoruz artık..Hastalıklar başını aldı yürüyor..Telef oluyoruz telef !!
Sizce bunun başka bir izahı var mı? Sabah kalkar kalkmaz ilk iş kahvaltı hazırlamak değil mi? İşe, okula gidilecek, önce karın doyacak ki kafa çalışsın..Kahvaltının vazgeçilmezi çay ..Çay yapmak lazım önce..Elektrikli ısıtıcıda ısıtılan su çaydanlığa konur tüp yanar.. Yanan sadece tüp değil tabii kii..Cayır cayır yanan sabahtan akşama kadar emek verdiğimiz işin karşılığında alnımızın teri ile kazandığımız paramız.. Tüp gazdan yüzde 16 oranında ÖTV alınıyor. Rafineriden 18 liraya çıkan 12 kg'lik tüp mutfağa 55-60 liraya giriyor.
Şimdiiiiiiiii… Şu cümleye dikkat edin..
“Türkiye'deki tüpçü odaları ve dernekleri adına Anadolu Lpg Sanayicileri Derneği Danıştay'a dava açtı. Danıştay vergi dava daireleri kurulu 24.09.2010 tarihli verdiği kararla, tüplü ve dökme Lpg'de (oto gaz hariç) Ötv'nin yürütmesini durdurdu.” Ne güzelll! Yürütme durmuş…
Ancak Maliye Bakanlığı da tüplü ve dökme Lpg'den alınan Ötv'nin (buraya da dikkat !) “Eski haliyle vergilendirilebilmesi için”, bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısına eklenen bir madde ile bunu kanunlaştırmak istiyor. Madde gerekçesinde, ürünlerin tarife numaralarının güncellenmesi için değişiklik yapıldığı, fakat ürünlerde uygulanmakta olan vergi tutarlarında değişiklik olmadığı görülmektedir.
Maliye Bakanlığından yıllardır Mutfak tüpü ve sanayide kullanılan dökme L.P.G. deki ÖTV’nin kaldırılmasını beklerken maalesef 2010 yılı başından geçerli olmak üzere %16 artmıştır. Mutfak tüpü , adı üzerinde bir kere …Mutfakta günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için, dökme LPG ise sanayide üretimde kullanıldığı için bu ürünlerde (ÖTV)özel tüketim vergisi olmamalıdır.
Doğalgaz şehir merkezlerinde, Tüplü L.P.G. ise taşrada kullanılmaktadır. Doğalgazı olan yemeğini 1 TL’ye pişirirken, aynı yemeği tüp kullanıcısı 4 TL’ye pişirmektedir. Aradaki bu fark LPG ile Doğalgaz arasındaki vergi adaletsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu adaletsizlik sadece doğalgazda da değildir. Bugün pırlanta alan bir vatandaşımız ÖTV ödemez iken, 12 kg lık mutfak tüpü kullanan vatandaşımız 20 TL den fazla vergi yüküyle karşı karşıyadır.
Bu Yanlış uygulama düzeltilmedikçe vatandaş aldığı 12 kg.lık mutfak tüpüne 20 TL’ den fazla vergi ödemeye devam edecektir.
Özel Tüketim Vergisinde yapılacak düzenlemeyle 60 Liraya Satılan Mutfak Tüpü 35 Liraya tüketiciye ulaşacak..Yok ama sanmam , bu kadar düşüş tarihte yazmaz..Birilerini rahatsız eder. Olmaz olamaz..
Bu adaletsiz uygulamanın bir an evvel siyasiler tarafından kaldırılması gerek..Allah aşkına bu siyasiler nerede yaşıyor, bizim insanlarımız hava ile mi besleniyor ki tüp kullanınca özel hava almış oluyorlar da özel tüketim vergisi ödüyorlar.Pes Yani !!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.