1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İNANMANIN ÖDÜLÜ
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İNANMANIN ÖDÜLÜ

A+A-

Dünyada bir tek din vardır; o da 'bilgi'. Bu bilgiye erişmek için çalışmak en büyük sevap ve ibadettir. Dünyada bir tek mukaddes şey vardır, o da öğreten 'kitap'. İnsanların bir tek silahı olmalıdır; o da 'kalem'. İnsan, bu büyük gayeye eriştiği gün dünya bir cennettir, insanlar birer dindardırlar, kütüphaneler birer cami, kilise, havra olur; bıçak ancak kalem yontmak için kullanılır." (Muhsin Ertuğrul). Keşke keşke bu güne kadar kalemin keskinliğini , kitapların kutsallığını yeryüzündeki her insan öğrenebilseydi..Yapılan katliamlar yıllar sonra yine utanç abidesi haline gelecek fakat ne yazık ki insanlık yine bundan bir ders çıkartamayacak.

Gökyüzüne ve yeryüzüne bak, ve herşeyin geçip gidişi üzerine düşün. Gördüğün tüm dağlar ve ırmaklar ve tüm yaşam biçimleri ve doğanın tüm yaratıkları, hepsi geçip gidiyorlar. Böylece gerçeği anlayacaksın; geriye kalanın, geçip gitmeyen olduğunu göreceksin (Budist Bilgeliği) Güzel söz..Zaten her şey gelip geçici, milyarlarca yıl yaşında olan dünyada ortalama altmış yıl gibi kısacık bir zaman diliminde yaşayan insan bunu hem kendinin hem de başkalarının burnundan getirebilmeyi başarıyor.

Harika bir yaşam alanımız var.Dünyamız var.Çok sınırlı toprak, su ve orman kaynağımız var. Eğer tüm bu kaynakları, klima/havalandırma sistemine, patates kızartmasına veya otomobile dönüştürmeye devam edersek bir an gelecek ki hiçbir şeyimiz kalmayacak. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi yakmak, yıkmak , yoketmek ..Nükleer bombalar atarak zaten kısıtlı olan üretim yapılabilen toprakları da yüzyıllarca bitek hale getiriyor insanlar. Yaşama ve canlı organizmalara mümkün olan bütün özgürlüğü bırakmalı ve onların milyonlarca yıldır bize kanıtladığı gibi,bizlerde  yaşamı kendi kendilerine sürdürerek devam ettirmelerini  sağlamalıyız.

Para üretirsiniz, ama satın alacak hiçbir şey olmaz; havayı satın alamazsınız, suyu da satın alamazsınız.  Kalkınma adı altında seçilen yol, bunu "ödeten"le "ödeyen"in arasında biçimleniyor.Ortadoğu’ da yaşananlara bakıyoruz hepimiz, içimiz acıyarak bakıyoruz, bitmesi için dua ederek ..Hayat, öyle mistik, tuhaf, beklenmedik ve farklı kavramlar barındırır ki içinde, yaşayan varlıklar olarak bir şeylere inanmak, bir şeyleri umut etmek ve bir şeyler yapabileceğimize inanmaktan başka bir seçeneğimiz yoktur... Her şey istediğimiz gibi olmayabilir, çünkü çoğu şey bizim kontrolümüzde değildir... En azından inançlarımızı biz kontrol edebilir, ne olursa olsun sonunda göremediklerimize inanmanın ödülünü kazanmanın mutluluğunu yaşayabiliriz...

Tıpkı savaşsız, terörsüz, barış dolu bir dünya,ağlamayan çocuklar,şehit verilmeyen topraklar, karnı tok sırtı pek  mutlu insanları hayal edebileceğimiz gibi..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.