Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İMTİHAN

A+A-

İMTİHAN

 

Sınav denince insanın içi ürperiyor. Yaşımız kaç olursa olsun, hangi mevki ve makamda olursak olalım imtihan insanın heyecan yaşamasına yetiyor.

Sınavın kolay olması da zor geçmesi de bizim elimizde. Hazırlığımızı üst düzeyde yapmışsak kısa zamanlı heyecan yaşarız.

Sınav öncesinde çalışmamışsak, ders dışı boş işlerle vakit geçirirsek heyecanımız sınav sonuna kadar geçmez. Aksine her saniye yükselir.

Sınav kelimesini telaffuz edince içimizde dalgalanma olur. Kimiz ürperir. Kimimiz heyecanlanır. kimimizde güler geçer.

Kimimiz de çok korkar.özellikle hazırlık yapmayanlar.hatta o kadar korku bürür ki, korktuğumuz bazı  varlıklar vardır. İsim olarak yaradılışından kaynaklanan soğukluğu sebebiyle ürkeriz.

 Bize zarar veremeyeceğini bildiğimiz halde adını kitapta bile okusak korkarız. Yemekte konuşulsa yemeğimizi yemeyiz.sınav kelimesi geçince de böyle durumu yaşayanlar olabilir.

Bazen kendimiz sınavlara giriyoruz. Öncesinde hazırlık yapıyoruz. Ders çalışıyoruz. Kitaplar alıyoruz. Test çözüyoruz.

İmtihana girince ister istemez içimizde sıkıntı oluyor. İmtihana girdiğimizde üzerimizde sınavın ağırlığını hissederiz. Hatta sınava girdiğimizi  bilenlere başarısız olursak nasıl cevap vereceğimizi düşünüz.

Çevremizde yaşanıyor. Belli mevkide ki kişiler de sınava girerde, başarısız olurlarsa veya olursak gündemde hep başarısız olanlar  konuşulur.

Falan bile kazanamadı diye. Onun için sınav ciddidir.

Sınava girenlere şahit olunca anlıyorsunuz fakat sizi anlamamış olarak görürler. Sınava kim girerse girsin imtihan başladığında kimseyi tanımaz sınav görevlileri.

Çünkü kul hakkı vardır. Sınavın temelinde bilenle bilmeyeni ayırt etmek yatar.bilen iyi puan alır. Bilmeyende hak ettiğini.

Sınava girenlerin yaşadıkları ruh hallerini çevreleri onlardan daha çok yaşarlar. Acaba sorulara nasıl cevap verdi? Sınavı zor mu geçiyor gibi endişeleri yaşarlar?

Ellerini açarlar dualar ederler.

Sınava kolay gözüyle kim bakarsa, en büyük hatayı yapar. Sınav hiçbir zaman kolay olmaz, olmamıştır da, olmayacaktır da.

Sorular umduğunuz yerden de gelmez. O yüzden ders çalışırken, sınava hazırlanırken konu atlanılmamalıdır.

Konuları kavramalı, okulun önemini asla inkar etmemeli.  İmtihana girerken de gerekli hazırlığı yapmak gerek.

Soruları dikkatli okumalı. Bizlerin girmiş olduğu imtihan sayısını bilemeyiz. Çok imtihan olduk. Her imtihan bizlere tecrübe kazandırır.

Özellikle sınava hazırlanırken çok titiz ve ciddi olmalıyız. Zamanımızı kullanmasını öğrenmeli. Sınavdan önce birçok denemeleri kendimiz veya gözetmenler tarafından yapmalıyız.

Denemedir diye ciddiyetsiz davranmadan sınav heyecanını, zaman yönetimini, cevap anahtarını doğru işaretlemeyi öğrenmeli.

Kodlama yapmak zor oluyor diyerek sınavdaki kodlama usulüyle çalışma yapmaz isek cevap anahtarında kaydırma yapabiliriz. Gerçek sınavı yaşarcasına denemeleri çözmeliyiz.

Kaynakları iyi takip ederek analiz etmeli. Sınava süre çok diyerek kendimizi aldatmamalı. Geçen yıl lise 3’te okuyanlar bugün sınavdalar.

Onlara geçen yıl sormuş olsaydınız onlarda daha çok sürem var derlerdi.İşte bugün sınavdalar.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.