1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. İMF BORCUNUN KAPATILDI HİKÂYESİ
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

İMF BORCUNUN KAPATILDI HİKÂYESİ

A+A-

İMF BORCUNUN KAPATILDI HİKÂYESİ

Gün geçmez ki Başbakan bir kürsüden şu İMF hikâyesini anlatmamış olsun. Çok benzerliği olmasa da, bir fıkra anlatmak istedim hemen tam da bu noktada. Köylünün biri hanımıyla ve çocuklarıyla tüm gayretlerini ortaya koyarak biricik ineklerine ve onun yavru buzağısına bir ahır yapmaya karar vermişler. Ellerinde avuçlarında ne varsa gitmişler kerpiç, demir, çubuk, kalas, kapı, çerçeve ve asma kilit almışlar.

Her şeyi daha iyi bilen babanın talimatlarıyla iki kapılı güzel bir ahır yapmışlar. Kapılardan birisi diğerinin tam iki katı büyüklükte olmuş. Akşam çocuklarından birisi baba her şeyi anladım da bu ahıra biz neden biri büyük, diğeri küçük iki tane kapı yaptık diye sormuş. Baba kızgın kızgın bağırarak azarlamış oğlunu. Anlamayacak ne var bunda küçük kapıdan buzağı girecek, büyük kapıdan da ineğimiz girip çıkacak demiş. Bu sefer köylünün hanımı da oğlunu destekleyerek, “çocuk haklı der, sen neden bir de durduk yere küçük kapı yaptın” diye çıkışır. Bunun üzerine köylü daha da hiddetlenerek oğluna döner ve “hadi al ananı da git şuradan” der.

Türkiye IMF’den 23.5 milyar dolar borç almıştı. Bu borcuna karşılık yıllık olarak %4 faiz ödemekteydi. Ancak Başbakanın direktifi ile dünya finans kartellerinden yıllık %9 ile borç para alındı ve daha az maliyeti olan bu borç kapatıldı. Sonra da İMF borcunu kapattık diye, mikrofon ve kürsü bırakmayarak, bu efsane başarıyı Başbakan ülkenin her meydanında masum insanlara anlattı. Köylünün buzağıya kapı yapması ile Başbakanın İMF borcunu kapatması arasındaki farkı bulun bulabilirseniz. Şayet inek hikâyesini tam olarak anlamışsanız ve farksızlığı da seçebilmişseniz, kovulmadan annelerinizin ellerinden tutun ve uzaklaşın Başbakana yakın mevkilerden.

Önceki ve Sonraki Yazılar