1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. İmam- Hatip Okulları
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İmam- Hatip Okulları

A+A-

Eğitim ve öğretim alanında yeni yapılanmalar olduğunu halk olarak duyuyoruz lakin araştırmıyoruz. Hayati önemi olan eğitim ve öğretimin şekilde gerektiği değeri veriyor muyuz? Tartışılır.

Çoğumuz insanları dinlemekle yetinmekteyiz. Konunun içinde olmayanlarımızın bazı konularda takıldıkları alanlar olabilir. Yeni oluşan ortaokullara 17 Ağustos itibariyle öğretmenlerin atamaları için çalışmalar başlatıldı.

Ortaokulların öğretmenleri kısa sürede belirlenecek. Hangi ortaokul olursa olsun öğretmenleri belirlenecektir. Bu konuda bakanlık çalışmalarını mesai kavramını tanımadan çalışmaktadır. Biz tatil yapıyoruz ama belki ortaokulların oluşumunda ki görevlilerimiz fedakarane çalışıyorlar.

Tatil yapmaları gerekirken kafa yoruyor olabilirler.

Birçok veli belki hala kafasında soru işaretleri mevcut. Haberlerden edinebildiği kadarıyla hadiseleri çoğumuz ona göre yorum yapıyoruz, işin aslını araştırabilsek aslında daha iyi olacak.

Genel karakterimiz olarak okuma yerine, dinlemeyi tercih eden yapımız var.  Bundan dolayı bizim akrabamız öyle demişti deniyor. Veya tanıdığız öyle demiştilerle hayatımızı idame ettiriyoruz.

Bu sene ciddi anlamda neslimizin yetişmesi manasında okullarımızın yapısında çağdaşlaşma anlamında adımlar atıldı. Ders saatleri arttırıldı.

Avrupa’nın eğitimi ve öğretimi adına örnek verenlerin istedikleri oldu, bu seferde çok erken oldu deniyor.  66 aylık çocuk gelişimine göre eğitim ve öğretim yapılacak.

Okulların değişim, yeni uygulamalar birinci sınıflarla, beşinci sınıflardan başlıyor. Veliler çocuklarını devletimizin koymuş olduğu kurallar içerisinde istediği okula kaydettirebilecek. Hangi ortaokula giderse gitsin, çocuklarımızın önü açık.

 Diyelim ki çocuğumuz sık konuşulan İmam- Hatip Ortaokuluna gitti. Sekizinci sınıf sonunda başarılı olursa Fen Lisesine, Anadolu Liselerine girebiliyor.  Diğer ortaokulların tüm haklarına sahipler. İmam Hatiplerin lise bölümleri son düzenlemelerle diğer liselerin haklarıyla aynı haklara sahip oldular.

 Puan kesme durumu ortadan kalktı.

Neslimizin davranışından memnun olanımız vardır (istisna olarak, azda olsa). Fakat genel olarak gençlerimizin kültür erozyonuna uğradıklarına inanılıyor. İmam hatip okulların (orta kısmı-lise bölümü için) Kültürel değerlerimize, ananelerimize, örfümüze sahip çıkar diye ümit edilmektedir.

İllaki imama hatip lisesine kaydolan gencimizde hata yapmaz denemez. Mutlaka ufakta olsa hatası olsun istenmez sonuçta insanoğlu olunca hatalar sadır olabilir. İnsanoğlu gaflete düşebilir. Birçoğumuz demiyor muyuz? Korkma, Allahtan korkandan.

 Çocukların, gençlerin saygı ve hürmette dini bilgi almanın faydası olur. Kuran, hadis ve azda olsa dini ilimlerle hemhal olmanın mutlaka katkısı olacaktır.

 Dinimizin günlük hayatımızda sık karşılaşılan, tartışılan, namaz, oruç, hac, özellikle ibadet alanını ilgilendiren konuları ele alan fıkıh dersini okuyacak, peygamber efendimizin hayatından bahseden siyer dersini zorunlu olarak lisede okuyacak. Bunun yanında kuranın yorumu olan tefsiri, peygamber efendimizin sözleri olan hadisleri öğrenecektir.

 İnsanımızın teknolojik gelişmelere uzak kalmadan, manevi boşluğa da düşmeden kültürümüzün değerlerine sahip olması için İmam -Hatip Liselerinin "çoğumuzun tabiriyle " "önleri açıldı" önü açılırsa, oğlumu kızımı İmam- Hatibe kaydettireceğim diyen velilerin dikkatine.

Her okulun öğrencilerin, velilerin hayatında değeri vardır.  Kimsenin iradesin başkalarının elinde değildir, dileyen veli ve öğrenciler tüm haklara sahip olan İmam-Hatip okullarını da düşünebilir. Her okulun üniversite sınavlarına girişinde puan konusunda aynı olduğunu belirtiriz.

 Memleketimizin sahipleri geçmişte silahın yetişmediği yerde kuran ayetleri okudular. Hatta Mustafa Kemal Paşa Çanakkale savaşlarında bizzat askerlere Kuranı Kerim okuyun der, Kuranı Kerimi bilmeyenler Kelime Şehadeti söylesinler diye emir verir.

Tarih bilgisiyle az çok barışık olanlarımız bilirler. Anadolu’ya sadece silahla, savaşla sahip olunmadı. Rabbimizin dinine ecdadımız yakın durduğu için, dini imanı Mübin’e sahip çıkıldığından Yaratıcımızda milletimize nimetlerini sundu.

Çocuklarımızın davranışlarından memnun değil çoğumuz. Çocuğun davranışlarında özellikle aile, okul, arkadaşları etkili olmaktadır. Okulunu iyi seçer,  okulunda da çocuklarımız gençlerimiz uygun davranışlar içinde olurlarsa, gençlerimizin olumlu davranışlarına imrenilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.