1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İLK SLOGANI CEP TELEFONU OLMAYAN ATSIN!!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İLK SLOGANI CEP TELEFONU OLMAYAN ATSIN!!!

A+A-

İLK SLOGANI CEP TELEFONU OLMAYAN ATSIN!!!

Yine benzer eylemlerden birine şahit oldum .Baz istasyonu ile ilgili olan bu eylemi , istasyonun kurulduğu  mahallenin sakinleri yapıyordu. Bilindik şekilde mesajlar ellerde taşınarak baz istasyonu kurduran komşularına sloganlar atarak eylemlerine devam ederlerken aklıma gelen ilk şey işte buydu.İlk sloganı kim attı acaba? İçlerinde cep telefonu olmayan var mıydı? Sanırım küçücük çocukların ellerinde bile varken onlarda olmaması şaşırtıcı olurdu.

Türkiye'nin  cep telefonu pazarına girmesiyle birlikte baz istasyonu cennetine dönüşmesi  bir oldu. Artık okul, hastane ve evlerin çatılarındaki metal çubukları benimsedik bile.

Benim telefon çekmiyo…

Senin ki çekiyo mu?

Allah çektirmesin!!

Kesintisiz iletişim için “ŞU OPERATÖRÜ” seçin..

Çekim alanımız şöyle..Çekim alanımız böyle..Hattınız hiç kesilmeden konuşun vs vs..

Pazar muhteşem..Mükemmel.. Baz istasyonu ,cep telefonu,araç telefonu, cep telefonu aksesuarları, hatlar ..Ödenen faturalar, vergiler..Devletin GSM şirketlerinden kazancı ..

Bilim adamları arabaya telefon yerleştirmenin araştırmasını yaparken bulmuşlar cep telefonunu..

 Martin Cooper, modern cep telefonu cihazının mucidi sayılıyor. İlk cep telefonu görüşmesini 1973 yılının Nisan ayında o yapmış. 1977′de ilk cihaz imal edilmiş ve 2000 tane sınırlı sayıda üretilerek piyasaya çıkmış. 850 gramdan 80 - 90 grama kadar inceldi cep telefonları ..Yani hayli hafif hayli ince küçücük oldular.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ..Baz istasyonu ile ilgili davalara bakması ile ünlüdür.Yerel mahkemelerde açılan davalar genellikle burada sonlandırılır.Bazı davalarda beklenenden farklı sonuçlar çıkartıp bizleri şaşırtabiliyorsa da Yargıtay Başkanlığı bile kendi çalışanlarından birkaç tanesine kanser teşhisi konmasının ardından kendi çatısındaki baz istasyonlarının kaldırılmasına karar vermişti.

Türkiye’ de,bir yanda baz istasyonlarının başta kanser olmak üzere insanlara ve bilumum hayvanlara etkisi tartışılırken bir yanda Avrupa’ da insan boyunda istasyonların bulunması kafa karıştırıyor.Bunun bir an önce netliğe kavuşturulması gerek diye düşünüyorum.

Baz istasyonu sayısı önümüzdeki günlerde daha da artacak. 3G denilen, üçüncü nesil baz istasyonlarının ihalesi yapıldı, yakında bunlar da kurulmaya başlanacak.

Bu arada genellikle baz istasyonlarının karşılaştması sırasında İstanbul –Londra ya da Türkiye-İngiltere  karşılaştırmasına rastladım..Londra’ da şöyle, İngiltere’ de şu kadar gibi.

Örneğin , Londra’ya 50–70 bin civarında yeni baz istasyonu takıldı. İstanbul da aşağı yukarı Londra büyüklüğünde bir şehir; buraya da aynı sayıda yeni istasyon kurmak isteyecekler gibi..

Önümüzdeki günler 3G baz istasyonlarının kurulması ve yeni davaların açılması gibi gelişmelere gebe görünüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.