1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İLİŞME KOBİ’ ME!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İLİŞME KOBİ’ ME!

A+A-

İLİŞME  KOBİ" ME!

Bu bir sahtekarlığı, dolandırıcılığı duyuru yazısıdır..Başlığa bakıp beni ilgilendirmiyor demeyin sakın..Sizi ilgilendirmiyor olabilme ihtimali de var tabii ki , fakat yakınınızda olan birilerini mutlaka ilgilendirebilir tesadüfen okumuş olduğunuz yazı yakınınızdaki birini işine yarayabilir..

KOSGEB veri tabanına kayıtlı olanlar ve meslek odalarında çalışan arkadaşlar dikkatlice okuyun.

Son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kelime KOBİ..

KOBİ,  "Küçük ve orta büyüklükteki işletme" kelimelerinin kısaltmasıdır.

Birçok farklı tanımı bulunan bu kelimenin en bilinen tanımını KOSGEB yapar: "imalat sanayiinde, hisselerinin %25'in fazlası büyük işletmelerin elinde olmayan, 1'den 250'ye kadar işçi çalıştıran" şirketler.

Peki KOSGEB nedir ?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının kısaltmasıdır. T.C Ticaret ve Sanayi Bakanlığına bağlı bir kuruluştur.

KOSGEB en son  `KOBİ Destek Kredisi` kapsamında,2010 yılı  Mart ayı sonu itibarıyla 81 bin 313 adet işletmeye toplam 1 milyar 989 milyon 509 bin 739 TL kredi kullandırdı.

KOSGEB, KOBİ" lere kredi faiz desteği dışında,bir çok alanda yardımcı olmaktadır.Kobi proje destek programı , tematik proje destek programı,işbirliği güçbirliği destek programı,uygulama destek programı, genel destek programı,girişimcilik destek programı,

AR-GE , İnovasyon ve Endüstriyel uygulama destek programı da KOSGEB" in kobilere yönelik verimli çalışmalarından..

Evet , bu kadar önemli bir kuruluştan bunca farklı faydalanma alanı varken bakın aklı evvel birileri bundan nasıl faydalanmış..

Birileri türemiş son günlerde..

KOSGEB veri tabanına kayıtlı olanlar ve meslek odalarında çalışan arkadaşlar, bu sahtekarlık sadece Ankara" da olmamış , diğer başka illerde de aynı dolandırıcılığın yapıldığı tespit edilmiş..Mersin" e de sıçrarsa haberiniz olsun.

Ankara KOSGEB Başkanlığından aradığını ve isminin Zeynep olduğunu söyleyen bir kişi, KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmeleri ( ki bu veriye nasıl ulaştı acaba diye sorası geliyor insanın) ve bazı meslek odalarını arayarak KOSGEB tarafından 200.000 işletmeye firma başına 10.000.-TL hibe verildiğini,

İşyerlerinin bu hibe ve diğer desteklerden yararlanabilmeleri için faaliyet alanları ne olursa olsun işyerinde beş işçi çalıştırılıyor olmalarının yeterli olduğunu,

hibeden yararlanabilmeleri için kendilerine kargo ile doküman göndereceğini ve kargoyu alırken 39.-TL, işlemler için de 250.-TL ödeme yapılması gerektiğini ve daha sonra kendilerine ödeme yapılacağını söylüyormuş.Tüm bu maskaralık 39,250 TL için!! Tabii aldatabildiği kişi sayısı ne kadar çok olursa toplayacağı parsa o kadar büyük olur..Küçük esnafımıza bir darbede Zeynep kızımızdan!!

Yapılan görüşmelerde bu olayın diğer illerde de yaşandığı ,verilen numaraların hayali olduğu tespit edildi ki verilen numaralar telefon ekranında gizli numara şeklinde görülüyormuş.       Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB),Ankara Ostim İşletme Geliştirme Merkez Müdürlüğü, bu şekilde bir uygulama olmadığı ,KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan işletme yetkilileri ve esnafların bu şekilde bir durumla  karşılaşması halinde  herhangi bir ücret ödememeleri yönünde uyardı haberiniz olsun..

Son yıllarda yaşanan ekonomik krizlerden dolayı, kredilerle ayakta durmaya ve yaşamaya çalışan  esnaf ve sanatkârlar arkadaşlarım, umarım böyle bir durumla karşı karşıya kalmaz,  mağdur olmazsınız..Bu devirde kimse kimsenin gözyaşına bakmıyor çünkü..

 

 

 

  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.