1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. İletişim ve iletişimsizlik
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İletişim ve iletişimsizlik

A+A-

İletişim ve iletişimsizlik

Günlük dilde dünyamızda en çok kullanılan kelimelerinden biri hiç şüphesiz iletişimdir. İletişim kelimesi büyülü gelir bana.

Bilmiyorum sizlere iletişim denince neler düşünürsünüz? İletişim güç demektir mi, yetki demek midir, büyüleyici özellik demek midir?

Derseniz o’dur.

İletişim kelimesi büyülü olduğu kadar da, çok etkilidir. İletişim sayesinde birçok alandan çevreniz olur.

İletişimsizlikte onun kadar kötüdür.

Öncelikle hangi meslek grubunda olursak olalım iletişimimiz çok güçlü olmalıdır.

İletişiminde belli yere gelen insanlar kademe kazanılabilir.  Toplum nezdinde mertebe kazanır. Çevresi tarafından sevilir. Örnek alınır.

İletişiminiz güçlü değilse diplomanız, sertifikanız, makamınız, mevkiiniz, hiç işe yaramaz. Makam sahibi olmak başkadır, itibarlı olmak başkadır.

Herkese makam sahipliği açıktır.

Fakat herkes itibar sahibi olmakta aynı oranda şansa sahip değildir.

Sizi yücelten, kabul görür hale getiren,  samimi olan iletişiminizdir. İnsanlar birbirlerini tanımadıkları halde iletişime açık olmaları nedeniyle insanlar arasında etkileşim olur. İletişimsiz varlık olamaz. Varlıkların birbirlerini anlatma becerileri iletişimle olur.

 İletişim tek yönlü değildir. İki varlık arasında olur.

İnsanlık açısından bakılacak olursa, iletişim en az iki insan arasında gerçekleşir. Trafik kazalarından daha zarar verir insanlara iletişim kazaları.

İletişim becerisinden yoksunluk ne kadar fakir olduğunuzu anlatır. İletişiminiz güçlüyse itibarınızda o kadar değer kazanmıştır.

 Belki makam ve mevki sahibi değilsinizdir. İletişiminizin güçlü olmasından dolayı birçok makam ve mevki sahibinin önünde olursunuz.

 Öncelikle iletişiminin etkili olmasına hayran olduklarınız vardır. Olmalıdır da, baktınız ki aynı sizin kelimelerinizi kullanıyor. Kullanan siz olsanız etkisi görülmüyorsa kullandığınız kelimelerden çok niyetinizi gözden geçirmelisiniz.

İletişimin usulüne uygun ve kuralları içinde olursa hiç tereddüt etmeden, başarılı olacağınıza inanın.

 İletişim demek sadece karşılaştığımızda selamlaşmak değildir. İyi gününde konuşmak, aramakla, sormakla, olmaz.

Hastalığında, sıkıntısında, derdinde de yanında olmaktır iletişim. Paylaşmanız gereken mekânları ortak alan olarak kullanmanızdır.

Eğer insan hep haklıyım diyorsa bu kişinin iletişim problemi var demektir. Fakat iletişiminde problemi olduğunun farkına varmaz.

İletişimden yoksun olan insanların kendi başlarına projeler başardığına kimse şahit olamamıştır. İletişim yoksunu kişilerin becerisi, karalamak, gerçekleri çarpıtmak, doğrulardan uzaklaşmak, çalışandan korkmaktır.

İletişim anında insanların içinde, öğrencinin bulunduğu ortamda, müşterinin yanında astlarımıza kibar davranmalıyız.  Çalışanınıza toplum içinde sesinizi yükseltmek demek o çalışanınızı kaybetmenizdir.

Meslek erbabı olmuş, sizinle öğrenim bakımından aynı diplomaya sahip çalışanınıza bunu yaparsanız verim elde edemezsiniz.

Uygun zamanda, uygun mekânda çalışanlarınızla iletişiminizi kurmanız ne kadar büyük kişi olduğunuzun ispatıdır.

Her zaman nazik olmalıyız fakat toplum içinde daha titiz davranmalıyız. Kimsenin izzeti nefsini kırma yetkisi vermez bize makamda bulunmak.

 İletişiminde yeterli düzeye gelemeyenler kimseyi beğenmez.

Kendisi hep haklıdır.

Muhatabı hatalıdır. Cesareti yoktur. Kendi söylemesi gerekeni başkaları vesilesiyle söyletmeye yeltenir. İletişimde sınıfta kalanların ufku da dardır. Bakış açısından haberi de yoktur.

Dünyamız iletişimi güçlü olanların bahtını açar. İletişimsizlik içinde olanlar  sabun köpüğü kadar yaşarlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.