Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İletişim

A+A-

İnsanları anlamanın yolu iletişimden geçer. İletişimin çeşitli yolları vardır. Günümüzde ise iletişim yöntemleri, aletleri  çok çeşitlidir. İletişim aygıtlarıyla iletişim kurmak kolay olmaktadır.

İnsanların iletişim dünyasında  birbirlerine olan vazifelerinde bahanelere sığınma lüksüde  kolaylıklar sebebiyle kalmamıştır. Çoğumuz da küçüğümüzden büyüğümüze iletişimin nimetlerinden faydalanıyoruz.

İleşim yollarının bu kadar kolaylaşmasının bazı rahatlıkları olduğu gibi sıkıntılarıda olabilir. Olaylara  anında tepki verme,  düşünme ve irdeleme sürecini gözardı ettirebilir de . kolayca yıkımlara sebebiyet verebilir.

 İletişim artık yöresellikten evrenselliğe dönüştü.  İnsanlar eskiden birbirlerinden haber alırlarken şimdi her köşeden bucaktan haber alıyorlar.

Yayın olarak , haberleşme, eğitim öğretim  bakımındanda kolaylıklar var. Geçmişimiz gazete okumak için bir hafta beklerken şimdi anında haberi dünyanın öbür ucunda vaka  olur olmaz duymaktadır.

 Eskiden çoğu insan derdini anlatmak için  köylere, kasabalara, kazalara, vilayetlere giderken bu gün anında istediği kişiye rahat ulaşabilmektedir.Dünyanın neresinde olursanız olun yeterki iletişim aygıtınız olsun. Sorun yok demektir.

 İletişim yollarını bilenler nerde doğmuş olursa olsunlar   anlaşırlar. Küçük yerleşim birimlerinde kentlere bakınca insanlar içli dışlı olabilme şansına sahipler.

Nüfusun az oduğu yerlerde insanlar birbirlerini bilirler. Görünce kim olduklarını ismen tanırlar. Menfaat çakışması olmazsa iletişimlerinin gidişatında zerrece meselede zuhur etmez.

İletişimin temelinde ki en önemli prensiplerden biri dinlemeye  , saygı ve sevgiye dayalı olmalısıdır.Konuşurken en önemlisi öfkeli iken cevap vermemektir. Öfkenin sebep olduğu yıkımlara çoğumlarauz şahit olmuşuzdur.

Öfkenin tükettiği insanlar arasındaki iletişimin zayiatını sebepler vermemiştir. Öfkenin hakim olduğu insan sağduyulu düşünemez. Umulmadık insanlar yanlış mecralara kayabilir.

İnsanların başarılı olma alanı ne olursa olsun sağlam inanca sahip olmalıdır. Özellikle coğrafyamızdaki insanımızın kahır ekseriyetininde ilahi kaynaklı dine inancı vardır. Çoğu inanc sahibinin dini de islamdır.

 Müslümanlığın oluşturduğu prensiplerdende yazılı olmayan gelenekler oluşmuştur. Yazılı olmayan kurallara görgü kurallarıda deriz.Bizim inancımızda karşında ki kişi büyüğümüzse saygı dairesinde hitap edilir. 

Konuşmanın nasıl olursa olsun büyüğümüze karşı  daha dikkatli olmalıyız. Büyüğümüze hitabın adabı usulü vardır. En önemli iletişim yoluda karşılıklı uygarca konuşmaktır.Karşılıklı kapamanın kime faydası var ki? 

İnsanlığın  aralarında ki  samimiyeti, kardeşliği dil belası dedidiğimiz , dile hakim olamama ne kadar zarar verdiğini tarihin  sayfalarında okumuşuzdur.  

Yanlış anlaşılmalar ölümlere , dostlukların sona ermesine sebebiyet verdiğini tarihlerde okumuşuzdur. Dilimizin ucuna geleni ifade ederek kırmadık kalp, yıkmadık gönül bırakmayız.

İnsanın aklıllı davranması  için Allah   iki kulak ihsan etmiştir. İnsanın dilini kullanırken sarfedeceği kelimenin mun mülayim hteviyatını iyi düşünmesi gerekir.

İletişimde kırıcı olmanın kazandırmış oduğu fazilet görülmemiştir. Haklıda olsak mülayim olmalı, haksızda olsa insan mülayim olursa iletşimin neden olduğu sorunu ortadan kaldırmak kolay olur.

Okumuş kişilerin itibarının kullanmış oldukları kelimelere bakıldığının çoğumuz farkındayızdır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.