1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İĞRENÇ PAZARLIK
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İĞRENÇ PAZARLIK

A+A-

İĞRENÇ PAZARLIK

Bütün önemine rağmen dünyada sanayi toplumlarının oluşması ile birlikte ailede bir çözülmenin yaşandığını görmekteyiz. Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri, zamanla bir tehlike unsuru olmaya yüz tutan bu çözülmeyi farkederek, derhal gerekli tedbirleri almaya başlamışlardır. Bu anlamda "aile politikaları" oluşturulmaya başlanmış, hatta bazı ülkelerde Aile Bakanlığı kurulmuştur.

Sözkonusu ülkelerde aile kurumu, sosyal, ekonomik ve psikolojik olarak tam bir dağılımın eşiğine gelmiş, boşanma oranları yüzde 50'lere kadar çıkmış, doğum oranları alabildiğince düşmüştür.

Evet gelelim bizim ülkemizin durumuma.. Ülkemizde aile kurumu her şeye rağmen bu denli tehlike altında değildir, EN AZINDAN ŞİMDİLİK DEĞİLDİR.

 Bu, belki de millî ve manevî yapımızdan kaynaklanan bir mukavemetin ürünüdür; ancak eğer gerekli tedbirler alınmazsa, ileriye dönük olarak Türk ailesinin uğradığı erozyon da küçümsenemeyecek bir duruma gelecektir. Çünkü Batı toplumlarında doğum oranının hızla düşmesi ve dağılan aileler, tek ebeveynli aileler, uyuşturucu kullanımı gibi problemler yüzünden, ülkelerin gelecekleri tehlikeye düşmüş ve iş gücü hemen hemen kaybolmaya başlamıştır.

 Yeni bir yüzyıla girerken "aile"nin yüz yüze kaldığı tehlikeyi farkeden batı ülkeleri, geç de olsa hatalarını telafi etmenin yollarını aramaya başlamışlardır.

Türk aileleri, belki geleneksel ve manevî dinamikleri sayesinde Batı ülkelerindeki kadar deforme olmadı desek yalan olmaz. Ancak, özellikle son yıllarda Türk aile sisteminde de önemli değişikliklerin olduğu bir gerçektir bu da yadsınamaz.

 Büyükşehirlere göç, iletişim dünyasındaki hızlı gelişme, oto kontrolsuz TV yayınları ve ekonomik şartlar, aile yapımızdaki farklılaşmaların yaşanmasında en önemli unsurlar olarak önümüze çıkmaktadırlar.

Mersin’ de anne ve babası hapiste , ağabeyi uyuşturucu satan ve kullanan evde 4 kardeşi yalnız başına kalan , evden kaçan uyuşturucu kullanan ve bedenini satan 16 yaşından küçük genç kızlar olduğunu ve bu iğrenç pazarlığın şehrin sahil kısmında bulunan büyük AVM diye tanımladığımız mağazaların önünde yapıldığını duymak beni çok üzdü ve derinden yaraladı.Dediğim gibi, eğer gerekli tedbirler alınmazsa, ileriye dönük olarak Türk ailesinin uğradığı erozyon da küçümsenemeyecek bir duruma gelecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.