1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İdrarı cildinden gelen Türk
İdrarı cildinden gelen Türk

İdrarı cildinden gelen Türk

30 yıllık mücadeleyi kazanan Türk'ün hastalığı dünyada sadece iki kişide var.

A+A-

Hatay'da 37 yaşında ki bir hasta 30 yıldır idrar ihtiyacını normal yollarla değil cildinden karşılıyordu. İdrarı cildinden çıkan hasta yıllar sonra sağlığına kavuştu. Henüz 7 yaşındayken böbreğinde ağrı ile başlayan bu rahatsızlık 30 yıldır idrarırının cildinden gelmesi ile devam etti. 37 yaşındaki B., Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde yapıl an ameliyatla sağlığına kavuştu. Hastaneden yapıl an açıklamada genç kadının hastalığının 'Fistül', dünya literatüründe de ikin ci vaka olduğu bildirildi. 

İDRARI CİLDİNDEN GELİYORDU

 

Samandağ İlçesi'nde yaşay an 7 yaşındayken sol böbreğinde ağrıl ar başlay an B.'nin bir süre sonra idrarı cildinden gelmeye başladı. O dönemde gittiği sağlık kuruluşlarında derdine çare bulamay an Çakmak'ın hastalığı ilerledi ve 2- 3 yıl sonra kasıklarınd an da idr ar gelmeye başladı.

 

HASTALIĞIND AN DOLAYI EVLENEMEDİ

 

Ailesiyle birlikte gittiği özel ve devlet hastanelerinde hastalığına çözüm aray an B.'yi muayene eden doktorl ar hiç bir tedavi yöntemi bulamazken, cerrahi bir müdahalede Çakmak'ın ölebileceğini söyledi. İdrarı sırtınd an ve kasıklarınd an geldiği için ortaya çık an koku nedeniyle toplum içine de çıkamaz duruma gelen B., hastalığı nedeniyle evlenemedi. Hastalığının tedavisi için sürekli çare aray an genç kadın son olarak Hata y MKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'ndaki Prof. Dr. Sadık Görür'e başvurdu.

 

" DÜNYA LİTARETÜRÜNDE İKİN Cİ VAKA"

 

Yapıl an tetkik ve tahlillerde Çakmak'ın 'Fistül' hastası olduğu saptandı. Bunun üzerine B. ameliyata alındı ve Prof. Dr. Sadık Görür ile ekibinin başarılı geçen 4 saatlik ameliyatının ardınd an sağlığına kavuştu. Görür, genç kadının kendisine geldiğinde idr ar kaynaklı reaksiyond an dolayı cilt renginin koyulaşıp çukurl ar oluştuğunu belirterek, B.'nin ameliyat ve sağlığına kavuşma sürecini şöyle anlattı:

 

"Bu durumu gördüğümüzde hastaya yaptığımız gerekli tahlil, tetkik ve incelemeler sonucunda Fistül hastalığı olduğunu ve sol böbreğin de tamamen iflas ettiğini teşhis ettik. Bunun üzerine hastayı ameliyata aldık. 4 saat süren ameliyatta hastanın sol böbreğini alıp idrarın geldiği Fistülleri temizleyip onardık. Ameliyatla hastamız sağlıklı ve normal bir hayata kavuştu. 20 yıllık hekimliğimde ilk defa böyle vakayla karşılaştım ve dünya literatürüne baktığımızda da sade ce İngiltere'de böyle bir vakayla karşı karşıya gelinmiş. B., dünya literatüründe görülen ikin ci vaka oluyor."

 

"ÇEKİLECEK GİBİ DEĞİLDİ"

 

B. ise, sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek şunları anlattı:

 

"Daha ön ce gittiğim doktorl ar ameliyata girmemem hususunda beni uyarmış ve damarl ara çok yakın ol an bir bölgede cerrahi müdahalenin mümkün olmayacağını söylemişlerdi. Ancak hastalığım çekilecek gibi değildi. Sürekli tedavi için çare aradım ve çok şükür Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne gelip Prof. Dr. Sadık Görür'e muayene oldum. Muayeden sonra ameliyat olmam gerektiğini söylediler ve ameliyatın ardınd an sağlığıma kavuştum. Doktorlarıma ne kad ar teşekkür etsem azdır."

 

GURUR VERİCİ

 

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Yunus Doğramacı ise, hastaya yapıl an cerrahi müdahalenin hem Hata y hem de Türkiye adına gurur veri ci olduğunu belirterek, "Bu başarıya imza atmış ol an başta Prof. Dr. Sadık Görür, Yrd. Doç. Dr. Kerem H an Gözük ara ve hastane çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.