1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK PARTİ, ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

  4. İçişleri, ‘Soylu’ya takip’i yalanlamadı ama maksatlı buldu: Eksikler soruşturuluyor
İçişleri, ‘Soylu’ya takip’i yalanlamadı ama maksatlı buldu: Eksikler soruşturuluyor

İçişleri, ‘Soylu’ya takip’i yalanlamadı ama maksatlı buldu: Eksikler soruşturuluyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun telefonunun bazı polisler tarafından takip edildiği yönündeki haberin maksatlı olduğunu öne sürerken haberdeki temel bilgilerle ilgili yalanlama yapmadı.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun telefonunun bazı polisler tarafından takip edildiği yönündeki haberin maksatlı olduğunu öne sürerken haberdeki temel bilgilerle ilgili yalanlama yapmadı. Bakanlık “Tespit edilen eksiklikler hukuka uygunluk yönünden soruşturulmaktadır” dedi.

Soylu’nun attığı tweet.

Süleyman Soylu da twitter hesabına haberle ilgili manidar bir paylaşımda bulundu. Soylu “Kiev Güvenlik Forumu’na katılmak üzere Ukrayna’dayız. Türk polisi beni burada da 24 saat takip ediyor” diye yazarak gülücük emojisi koydu.

 

 

Cumhuriyet’ten Ahmet Şık’ın haberinde, Soylu’nun kullandığı mobil telefonların yasadışı biçimde emrindeki polisler tarafından takip edildiğinin belirlendiği bilgisi yer almıştı. Haklarında inceleme başlatılan polisler ‘FETÖ‘ ile ilgili araştırmalar sırasında telefonu bilgisayar sistemi üzerinden yanlışlıkla sorguladıklarını söyledi. Haberde konu ile ilgili müfettişler tarafından inceleme başlatıldığı, konunun henüz soruşturmaya dönüşmediği ve istihbaratta görevli yedi polisin görev yerinin değiştirildiği de belirtilmişti.

İçişleri Bakanlığı’ndan haberle ilgili yapılan açıklamada haberin maksatlı olduğu belirtilirken habere konu bilgiler yalanlanmadı.

 

Açıklamada “Esas maksadı, eski Türkiye’de olduğu gibi bu tip iddiaların ortaya konularak güvensizlik ortamı oluşturulmasıdır. Başarılı bir şekilde devam eden terör, asayiş, trafik, uyuşturucu gibi önemli operasyonları yürüterek, kamu düzenini sağlamaya çalışan güvenlik güçlerinin yıpratılmaya çalışılması ve toplum nezdinde korku, itibarsızlık ve güvensizlik ortamı oluşturulmak istenmesidir” dendi.

Söz konusu haberde yer aldığı şekliyle, bu tip dinleme takip ve izlemelerin yargı kararı olmadan kesinlikle yapılamayacağı belirtilen açıklamada yapılan işlem şöyle anlatıldı: “Haberde yer alan konu ile ilgili, 2017 yılında yapılan denetimlerde usulüne uygun olmayan, yargı kararından yoksun bir dinleme tespit edilmemiştir (Haber içeriğinde de dinlemeden söz edilmiyor ancak spot sunumunda dinleme ibaresi bulunuyordu). Diğer konularda (Haberde takipten söz ediliyordu) tespit edilen eksiklikler hukuka uygunluk yönünden soruşturulmaktadır. İddia edildiği gibi böyle bir soruşturma ile görevinden alınan personel bulunmamaktadır. İdari bir tasarruf olarak görev yeri değişikliği yapılmış (Haberde de görev yeri değişikliğinden bahsediliyordu), ancak bu soruşturmalar süresince herhangi bir görev yeri değişikliği söz konusu olmamıştırBu konu üzerinde belirtmek isteriz ki, Türkiye bir hukuk devletidir. Değil Sayın İçişleri Bakanı veya bir devlet büyüğü herhangi bir vatandaşımızla ilgili olarak kasıtlı veya yanlışlıkla dahi olsa hukuk dışında bir işlem gerçekleştirmesi halinde gereği derhal yerine getirilmektedir. Herhangi bir konuda şikâyet veya bilgi ulaştığında derhal gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmakta ve yasal gereği yerine getirilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.