1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İÇİMİZDEKİ YABANCILAR
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İÇİMİZDEKİ YABANCILAR

A+A-

Yani kimsenin sizinle aynı görüşte olmasını bekleyemezsiniz.Fakat aynı görüşün paylaşılması gereken ortak konular vardır  ki  bu kesinlikle ve kesinlikle tartışılamaz bile..

   Öğretmenliğim sırasında karşılaştığım bir çok olaydan biri de ant içme törenlerinde yaşadıklarımdı.

“ Her sabah olduğu gibi, öğrencilerimizi sırayla ve bir disiplin içinde sınıflarına ders başı yapmak üzere toplamış, tören alanındaydık.Tören başladı, önce İstiklal Marşı ardından ant içme töreni..Bir ses “Kürdüm, doğruyum, çalışkanım …” diye devam etti.

Bulunduğum okul, doğulu vatandaşlarımızın göç ile geldiği bir bölgedeydi.Sert bir tokat çarptı yüzüme o an.Ne diyeyim açıkçası beklemiyordum.Evet, biz beklemiyoruz fakat onlar, yani içimizdeki yabancılar ki “ben onların kendilerini bize yabancılaştırdıklarını düşünüyorum çünkü biliyorum ki millet olarak hoşgörülü bir yapımız var” kendilerini hiçbir zaman bulundukları ülkenin vatandaşı olarak görmeyen fakat her türlü sosyal, eğitim ve sağlık hakları olan ve bunlardan faydalanırken ben de bu ülkenin vatandaşıyım diyenler, çocuklarının ant içme törenlerinde “Türküm “ demelerinden rahatsızlık duymaktadır.

 Bu aralar nasıl olup ta şikayetlere kulak verilmiş ve and içme törenlerinin

kaldırılmasına karar verilmiştir doğrusu ne demek gerekir pek kestirebilmiş değilim.Tabii özellikle söylemiyorlar.. Yurt dışından ülkemize gelen yabancıların çocukları sabahları and içme törenleri sırasında “Türküm , Doğruyum, Çalışkanım” dediklerinde yalan söylüyorlarmış.Onlara yalan söyletiyormuşuz.A benim canım devlet adamlarım, bu and seksen küsür yıldır okullarımızda okunmakta.. Şimdiye kadar görev alan hükümetler neden  kaldırmadılar bu andı da , bu yanlışın yıllarca sürmesini engellemediler.Yoksa, şikayet yok muydu, onların görev yaptığı yıllarda..Ya da ülkemizde yabancı mı yoktu da şikayet gelmedi.. Evet.. Eğer yanlışsa neresinden dönülse kardır değil mi? Şimdi derin bir nefes alın ve kendi rızanızla etmediğiniz bir yemini tutmak zorunda olmadığınızı düşünün ve eğer gerçekten yaşadığınız ülke ve insanlar için birşey yapmak istiyorsanız varlığınızı feda etmekten daha iyi yollar bulun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.