İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HZ. SOPA

A+A-

Öncelikle  ilgili bir veli iseniz zaten çocuğunuzun bütün bir yıl boyunca ne yaptığını ve nasıl bir karne getireceğini bilirsiniz..Yani bu size sürpriz olmaz..Öğretmenlerinde notları kendilerine saklamak gibi bir huyları yok zaten..Arada sırada zahmet edip okula gitmeyen” saldım çayıra mevlam kayıra”zihniyeti ile okula çocuk gönderen velilerin öfkesini anlamak gerçekten zor..Evet okullarda kapandı, karneler alındı..

Karne nedir? Takdir ya da teşekkür getiren bir öğrencinin harçlık garantisi midir?

Yeni bir okula bilet midir?

Bütünlemeye açılan sıcak ve kabus dolu bir  yold mudur?

Başarılı bir karne yanaklara konulan kocaman öpücüklerin dışında  sadece başarının göstergesi  değildir..

Karneler alındığı  gün bütün çocuklar sevinç, hüzün, kaygı ve bazen öfke duygusunu birlikte yaşadı. Karneyi değerlendirmeye öncelikle iyi notlarla başlamak sonra düzelttiği dersleri üzerinde durmak ve en son zayıf derslerle ilgili konuşmak en doğru olandır diye düşünüyorum, tabii biz böyle düşünebiliriz, ne yazık ki eskilerin “Hz.Sopa” dedikleri düşünce sistemi hala geçerli bizim memlekette.. Aslında karne, bütün yıl boyunca çocuğun derslere katılmasının ve öğrenme isteğinin hangi dersleri sevdiğinin ve nelere ilgisi olduğunun, ayrıca anne, baba, öğretmen tutumlarının da göstergesi.. Karnede sadece notlar üzerinde durmazsak, çocuğumuzun özelliklerini ve gerçekten neye ihtiyacı olduğunu görebiliriz değil mi? Yorumlar sert ve ağır olduğunda, tehdit ve yaralayıcı ifadeler taşıdığı zaman, çocukların psikolojisi tepkisel olduğundan özellikle ergenlik döneminde bulunan lise öğrencilerinde istenmedik olumsuz davranışlar ve sonuçlarla karşılaşılabilir.

İlköğretim seviyesinde ise okula ve öğrenmeye karşı isteksizlik, dikkat sorunları, depresif duygulanım, kendine, kardeşine zarar verme davranışları görülebilir. Karneye ait yorumlar özellikle geçmişten geleceğe doğru yapılmalı, birinci dönemden ikinci döneme ve önümüzdeki yıl için ne yapabiliriz şeklinde değerlendirme ile sonuçlanmalıdır. Çocukları birbirleri ve kardeşleriyle karşılaştırmak yerine, kendi içinde değerlendirmek olumlu gelişimi sağlayabilir ve gelecek yılla ilgili kaygı ve başarısızlığı azaltabilir.

Zira diğer çocuklarla ve kardeşleri ile kıyaslanan çocuklara bu kıyaslama kişisel depresyon olarak geri dönecektir.Sorunlu çocuklar sorunlu bir gelecek demek sayın veliler..Geniş düşünmenizi tavsiye edebilirim.Hoş bu tavsiyeyi verebileceğim insanların da bu yazıyı okuma olasılığı ne kadar ki!! Eğri oturup doğru konuşalım değil mi..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.