1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. HÜRRİYET GAZETESİ
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

HÜRRİYET GAZETESİ

A+A-

 

 HÜRRİYET GAZETESİ 

 

               Maliye Bakanlığına bağlı muhtelif vergi daireleri; Doğan Yayın Holding ve bağlı ortaklıklara kesilen 3,8 milyar TL"lik vergi aslı ve vergi cezalarına gecikme faizini de ekleyip, 15 gün içinde 4 milyar 823 milyon TL teminat talep etmiştir. Bu miktar 2009 yılı içerisinde Türkiye"de kesilmesi tasarlanan vergi cezalarının tamamından yaklaşık %25 daha fazla bir miktardır.

 

             Mali konularda müşavirlik ombudsmanlığı gibi siyasetin de bir müşavirlik kurumu olsaydı, o kurumun acil tavsiye planının birinci maddesi şüphesiz Hürriyet logosunun sırtını dayadığı üç arma ile alakalı olurdu. Ancak 1948 yılından buyana milli kimliğimizin hassasiyetine helâl getirmeyen bu kurum, tüm tavsiyeleri şüphesiz yine de çöpe atardı. Yani o muhteşem simgelerden bekası söz konusu olsa bile vazgeçmezdi.               

 

              Hürriyet gazetesinin sol üst köşesinde “Hürriyet” logosunu önüne alan, anlam derinliği dosta sürur, dost olmayanların yüreklerine ise; korku salan, kıskançlık veren ve tarih tarafından patent altına alınarak Türk milletine armağan edilmiş bu üç arma çok manidardır.

 

               Birincisi; milletimizin kanları ile hudutları çizilen ve tarihin tapu kayıt arşivine bir misak-ı milli manifestosu olarak kaydı düşülen ve bu şüheda coğrafyası Türkiye"nin mavi semalarını süsleyen, şehidimizin kan kırmızısı rengi ile özgürce dalgalanan, milli mabedimiz Anadolu"nun mağrur örtüsü… Ay yıldızlı Türk bayrağı.

 

               İkincisi; Mazlum tüm dünya milletlerine örnek teşkil eden, muazzam millet eylemini başlatarak önderi kadar büyük bir milletin sinesinden bir güneş benzerliği ile doğarak, imkânsız görünen bir savunma zaferi ile temellerini oluşturduğu Türkiye Cumhuriyeti"nin siyasal mimarı, Mustafa Kemal ATATÜRK" ün silueti.

 

              Üçüncüsü; Avrupalıların “Türkler cehenneme layıktır” atasözüne atfen, bir karşı duruşun, bir milli tavrın, bir millet iradesinin kararlılığı ve samimi bir beyanıdır sonuncu simge. Yine hak olduğu kadar masum olan bir milli refleksin ifadesidir “Türkiye Türklerindir” kısa cümlesi.

 

             İşte bu üç simge; tarihin ateş mazgallarında sorguya çekilmek istenilen Türk Milleti"nin sonsuza kadar onurla muhafaza edecekleri kutlu madalyonlarıdır. Hürriyet sadece bunu yapmıştır.  

 

***

             Türkiye cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayip ERDOĞAN; Hürriyet gazetesini kastederek bir konuşmasında şu cümlelere yer vermiştir. “Gazetenin bir tanesi yazmış "Türkiye Türklerindir" diye. Ahlaksızlıktır bu, hayâsızlıktır bu. Neden derseniz böyle, Türkiye"yi 30"a bölersiniz. Çünkü Türkiye"de sadece Türkler yaşamıyor... Türkiye"de Kürt"ü de var, Laz"ı, Çerkez"i de var. Türkiye"de yaşayan herkes Türk"tür diyor. Olmaz böyle şey. Biz diyoruz ki, Türkiye; Türkiye"de yaşayan herkesindir

 

             Ülkemizde sevgili başbakanımızın dediği gibi 30"dan fazla etnik kökeni farklı insanımız yaşamaktadır. Ancak bizler, 1000 yıldır bu coğrafyada birimizin derdi hepimizin ve hepimizin derdi birimizindir düsturu ile bir ortak kültür yarattık. Amerika"da 70 ten fazla, Fransa"da 20"den fazla İsviçre"de aynı çoklukta farklı kökenden insanlar yaşamaktadırlar. Ancak örneğin İsviçre"nin 1848 tarihli anayasasının baş sayfasında "Einer für alle alle für einen" ("Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için") yazmaktadır.

 

            Şimdi Türkiye"de yaşayan hangi kökenden, hangi vatandaşımız ülkemizin adının Türkiye olmasından, devletimizin adının Türkiye cumhuriyeti olmasından ve Anadolu"da yaşayan tüm halkların Türk ulusu olarak anılmasından gocunma ve kompleks duymaktadır.

 

             Sayın Başbakanımız! Bizler; Kürt kökenli Türk milletiyiz. Bizler; Laz kökenli Türk milletiyiz. Bizler; Boşnak, Abaza, Gürcü, Çerkez ve belki de Ermeni kökenli Türk milletiyiz.

 

Bizler asırlar boyu çimentolaşmış bir ortak kültürün ve tarihin mirasçılarıyız. Ve bizler efkârı umum iye"ye karşı adımızı sunarken sizin hecelediğiniz 30 ismi yan yana dizerek bir isim peydahlamaya ve el âlemi kendimize güldürmeye niyetimiz yok. Bizler tüm halkların ortak aklı ve milli adı kabul ettiğimiz “Türk Milleti” adını kullanmak istiyoruz. Lütfen bundan rahatsızlık duymayınız. Emin olunuz! Muhatap kaldığımız bu durum; kahrımıza, gücümüze ve ağırımıza gidiyor. Ve inanınız, inciniyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar