1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. HÜKÜMETİN İNCİTEN “AÇILIM” İNADI
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

HÜKÜMETİN İNCİTEN “AÇILIM” İNADI

A+A-

Başbakan Sayın R.TAYYİP ERDOĞAN, Suriye Devlet Başkanı Başer ESAD onuruna İstanbul WOW Otel"de bir iftar yemeği vermiştir. Bir yabancı devlet başkanı önünde bir konuşma yapan Başbakan ERDOĞAN, sözü uzun bir evrimleşme süreci geçirdikten sonra şimdilerde “Demokratik Açılım” olarak nazeninleşen(!) son ayların ucu açık müzakere konusuna getirmeyi başarmıştır.

 

               Nereden geldiği, ne için kurgulandığı, nasıl neticeleneceği, hangi ihtiyacımızın cevabı ve hangi derdimizin ilacı olacağı meçhul olan bu “Açılım” illetini ensemize yapıştıran bu iktidarın siyasi iradesi, milletimizi aşağılamaktadır ve derin bir şekilde incitmektedir.  

 

               Türkiye gemisi için suhulet suları serap olunca, ufukta deniz bitince, Türkiye gemisi bir alabora halini yaşamaya başlayınca, Kaptan; makine dairesinden içeriye su almakta olan geminin ancak üst katlarındaki mobilyaların temizlik ve tasarımı ile meşgul olup, krizin yüksek ateşi karşısından çaresiz kalınca ve hükümet bir iktisadi türbülans cenderesinde sıkışınca, gündem yok eden bir “Açılım” terminatoru yabancı isteklilerin yerli işbirlikçileri tarafından icat edilmiştir. 

 

                Bir nebze matematik hesabı olanlar bilirler ki; Bir ülke, devletiyle, milletiyle, sanayicisi ve müteşebbisi ile 550 milyar dolar büyüklüğündeki bir iç ve dış borcun sert rüzgârında cereyana tutulmuşsa, o ülke sonun başlangıcına pek yakın noktadadır. İşte bu tehlike uçurumuna olan mesafe daralınca hükümet; mezarlıkta hissedilen korkunun dağıtılması için başvurulan bir benzer çareye başvurarak, “Açılım” türküsünü türlü yorumlarla çığırmağa soyunmuştur.

 

               Hesap yapabilen ve iktisat bilimine üç koyunu otlatacak bilgi mesabesinde muttali olanlar yine bilirler ki; harcama hortumu gelir kanallarından geniş olan bir tedarik havuzu, kısa sürede eksi bakiye verir ve acil önlemler alınmaz ise fiziki olarak ta iflas eder.

 

               AKP hükümeti; şimdiye kadar yapamadığı açılımlar nedeniyle bu ülkede tarımı, hayvancılığı ve sanayi üretimini can çekişir hale getirmiştir. AKP hükümeti; yapamadığı ekonomik açılımlar sebebiyle, Anadolu insanını fert fert borç batağına saplamıştır. AKP hükümeti; öngöremediği sosyal açılımsızlıklar neticesinde, insanımızı işsizlik girdabında bir sosyal tehlikenin eşiğine getirmiştir. AKP iktidarı; bir türlü yoluna koyamadığı mali sistem açmazlarıyla, ekonomik krize yenik düşmüştür. Ve böylelikle de, ABD emperyalizminin evrensel raprezenti İMF ve AB ülkelerinin eşiğinde el pençe kapı nöbeti tutmaktadır.

 

               Anadolu insanının daha müreffeh bir yaşam payına sahip olması için hiçbir sosyal ve ekonomik müspet açılımı yapamayan hükümet; siyasi anlam büyüklüğü olan ancak devletimizi küçültücü,  milletimizi aşağılayıcı ve incitici birçok açılımdan geri kalmamıştır. Aylar öncesine dönerek hafızalarımızı yenilemek gerekir tam bu safhada. Şöyle ki;

 

               Bilinmeyen bir lobi tarafından “Kürt Realitesi” ifadesi altında sanal bir problem oluşturulmuştur ilk önce. Bu ifade ustalıkla “Türkiye"de Kürt sorunu” başlığına taşınmıştır. Bu amaçlı başlık, bir adım ileride “Kürt Açılımı” şekline dönüştürülmüştür. Neden sonra bugün; bu saklama kılıflar da çaresiz kalınca, bir yeni Paratoner tarif olarak “Demokratik Açılım” Türkiye"nin siyasal gündemine bağdaş kurmuş oturmuştur.

 

                AKP hükümeti ve Sayın Başbakanı R.Tayyip ERDOĞAN,  kollarını sıvayarak başladığı Van Akdamar Kilisesi"nin restorasyonundan sonra, beyninde tasarladığı tüm açılımların güzergâhındaki engelleri aşmaya Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu"nu görevden alarak başlamıştır. Sonrasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül"ün Erivan açılımına bir futbol müsabakası vesile edilmiştir. Müteakiben Ermenilerden özür dileme kampanyaları başlatılmıştır.

Daha sonrasında ise Ermeni açılımı, Heybeliada Ruhban Okulu açılımı ve onlarca açılım milletimizin aşağılanarak incitilmesi önemsenmeyerek ne akla hizmettir bilinmez, tedrici olarak gösterim tarihlerini beklemektedirler. Allah devlet ve milletimizin yardımcısı olsun. Mübarek Ramazan Bayramınız kutlu olsun. Hoşça kalın.                  

Önceki ve Sonraki Yazılar