1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ''Hükümetimiz kararlıdır''
''Hükümetimiz kararlıdır''

''Hükümetimiz kararlıdır''

Arınç, “Hükümet olarak İzleme Komitesi’ni uygulamakta kararlıyız, faydalı olduğunu düşünüyoruz. Hükümetimizin yürüttüğü süreç, sorumluluk olarak hükümetimizin üzerindedir” dedi.

A+A-

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, Çözüm Süreci’nde görev alacak İzleme Heyeti’ne ilişkin ‘doğru bulmadığını’ söyleyerek yaptığı çıkışa, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yanıt verdi. Erdoğan’ın gelişmelerden habersiz olmadığını, her şeyi çok iyi bildiğini belirten Arınç, “Ben bundan hoşlanmadım, bu hoşuma gitmedi, soğuk karşıladım, sıcak karşıladım beyanları kendi düşünceleridir. Hükümetimizin yürüttüğü süreç, sorumluluk olarak hükümetimizin üzerindedir” dedi. Arınç, Erdoğan’ın hükümeti ekran önünde eleştirmesinin kendisini de hükümeti de yıpratacağı uyarısında bulundu. Sanayici İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu’nun düzenlediği, ‘Barış Kenti Kudüs Zirvesi’ programına katılan Arınç, gazetecilerin soruları üzerine özetle şunları söyledi:

KENDİ HİSSİ BEYANLARIDIR

“Bugün yapılanlardan ve gelinen noktadan, yarın geleceğimiz noktadan Sayın Cumhurbaşkanımızın habersiz sayılması mümkün değildir, her şeyi çok iyi bilmektedir. Sayın Başbakanımız haftalık görüşmelerinde, MGK toplantılarında veya ne zaman emretmişse kendisine bilgi sunulmaktadır. MİT Müsteşarımızla, Sayın Başbakanımızla görüşmelerinde, Çözüm Süreci’nde aktör olan bakan arkadaşlarımızla görüşmelerinde bu konular kendisine etraflıca arzedilmektedir. Bu konuşma, yani ‘Ben bundan hoşlamadım’ veya ‘Bu hoşuma gitmedi, soğuk karşıladım, sıcak karşıladım’ şeklindeki beyanları kendi hissi beyanlarıdır, kendi düşünceleridir. Hükümetimizin yürüttüğü süreç, sorumluluk olarak hükümetimizin üzerindedir.


BİZİ DE KENDİSİNİ DE YIPRATIR

Bunları kendi özgün düşünceleri olarak kabul edebilir, saygı da duyabiliriz ama Sayın Cumhurbaşkanımızın bu tür konuşmaları eleştirilere yol açabilir. Bu haksız veya haklı eleştiriler nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımız üzülebilir, yıpranabilir. Dolayısıyla sadece bu olayda değil, bundan önceki başka olaylarda da Sayın Cumhurbaşkanımızın, düşüncelerini ekran önünde ifade etmesi ve bununla hükümetimizi belki de eleştiriyor noktasına gelmesi, hükümetimizi de elbette yıpratabilir.

 

ELBETTE UYGUN GÖRMEM

Bu konuşmaları kendi düşünceleri olarak Sayın Başbakanımıza doğrudan, zaman zaman Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda da toplantılar yaptığımıza göre hükümetimize de iletmesi mümkündür ama kendi düşüncelerini ekran önünde bir eleştiri olarak getirmesinden şahsen hükümetimiz adına değil ama Sayın Cumhurbaşkanımızı çok sevdiğimiz için onun yıpranabileceği düşüncesiyle elbette uygun görmediğimi ifade etmeliyim. Biz yıllardır beraber siyaset yaptığımızdan Türkiye, son 13 yılda ne kazandıysa Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı dönemindeki kazanımları olduğunu biliyoruz. Ancak bu tür konuşmaların akıllarda, zihinlerde bir tereddüt oluşturmaması da gerekir. Sayın Başbakanımız veya hükümetimiz üzerinde tercihleri farklı olduğu için tepki göstermek yerine bunların bizzat ifade edilmesinin veya hükümetin sorumluluğunu bilerek Sayın Cumhurbaşkanımızın buna yönelik konuşmalar yapmasının daha doğru olacağını düşünüyorum ve kendisinden bunu saygıyla rica ediyorum.

 

Hükümet olarak İzleme Komitesi’ni uygulamakta kararlıyız, faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu tür konuşmalar tereddüt oluşturmamalı. İsimler de yeni değildir, Akil Adamlar heyetindeki isimlerdir. Cumhurbaşkanımız da bu isimleri çok sever ve takdir eder.

MESAJ NASIL OLURDU

Eğer dünkü konuşma olmasaydı bugün İmralı’dan Nevruz dolayısıyla verilen mesaj acaba nasıl olabilecekti? Ancak verilen mesaj bu haliyle bile olumludur, ümit vericidir. Artık silah bırakılması, Türkiye’ye yönelik hiçbir eylem yapılmaması, Türkiye’de kamu düzeninin artık yüzde yüz sağlanması noktasında bu mesajın verilmesini bile çözüm sürecinde hükümetimizin bir başarısı olarak görüyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler