1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Hukuki Tercüme Hizmetlerinde Profesyonellik
Hukuki Tercüme Hizmetlerinde Profesyonellik

Hukuki Tercüme Hizmetlerinde Profesyonellik

Hukuki Tercüme Hizmetlerinde Profesyonellik

A+A-

Hukuki tercüme, hukuki belgelerin çeviri ile ilgilenen bir alandır. Tercüme büroları bu alanı, yazılı tercüme türlerine dahil etmiştir. Yani bu alanda çalışan tercümanlar, çeşitli konularda oluışturulmuş hukuki belgelerin çevirisi ile ilgilenir. Hukuki tercümelerin kapsadığı alanlara baktığımızda ise, hizmet skalasının oldukça geniş bir alana yayıldığını görürüz. Mahkeme belgeleri, sözleşmeler, vekaletnameler ve beyannameler, alım-satım belgeleri, kira kontratları, dava dosyaları, imza sirküleri, toplantı tutanakları, ruhsatlar ve diplomalar gibi belgelerin çevirisi ile ilgilenen tür, hukuki çeviridir. Burada tercümanın kalitesi ve sahip olduğu nitelikler oldukça fazladır; çünkü hukuki tercüme, en küçük bir hatayı dahi kaldıramayacak yapıdadır. Hukuki tercüme yapan bir tercüman, kaynak dilde yazılanları üzerlerinde hiçbir ekleme veya çıkarma yapmaksızın hedef dile aktarmakla yükümlüdür. Şayet bu yükümlülük yerine getirilemezse, ortaya büyük kalite eksiklikleri çıkacak ve sonucunda hem tercüme bürosu hem de tercüman prestij kaybına uğrayacaktır. Hizmet almak isteyen kişilerin ise, profesyonel tercüme bürolarından asla vazgeçmemesi gerekir.

Tercüme hizmeti almaya başlamadan önce kapsamlı bir araştırma yapmanızda büyük fayda vardır. Bu aşamada iletişime geçtiğiniz bürolardan, örnek çalışmalar isteyebilir; referanslarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca size hizmet verecek tercümanın uzmanlığının bu alanda olması da son derece önemlidir. Şunu unutmayın ki, hukuki belgeler bünyesinde birçok hukuki terim barındıracaktır ve aynı nedenle bu alanda uzmanlaşmamış olan bir tercümanın başarılı olması imkansızdır. Tercüman, kaynak ve hedef dillerin yanı sıra hukuk terminolojisini de son derece iyi biliyor olmalıdır. Tüm bunların dışında bir de teslimat tarihi konusu vardır. Hukuki çeviri dosyalarınızı belli bir tarihe kadar teslim almak zorundasınızdır. Oluşabilecek en ufak bir gecikme sizin de işlerinizin aksamasına neden olacaktır. Bu nedenle tercüme bürolarıyla görüşürken, tarih konusunda net bir karara varmanız gereklidir.

Alanında son derece büyük bir uzmanlık gerektiren hukuki tercüme türünde çeviri hizmeti almak istiyorsanız http://www.hedeftercume.com / sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.