1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. HSYK KRİZİNİN PERDE ARKASI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

HSYK KRİZİNİN PERDE ARKASI

A+A-

Sokrates’le eşi iyi geçinemezlermiş. Bir gün eşi Sokrates'e ağzına geleni söylediği halde kocası hiç tepki göstermeyince bir kova suyu başından aşağı boca etmiş. Sokrates, gayet sakin: "Böyle gürleyen gök gürültüsünün ardından bir sağanak zaten bekleniyordu" demiş. Hükumet ile muhalefet arasında zaten var olan ama yerel seçimlere beş kala hızlanan sert tartışmalar, TBMM’deki olayların adeta habercisi gibi idi.

YÜKSEK YARGIDAKİ KRİZLE İLGİLİ GELGİTLER

HSYK ile Adalet Bakanlığı arasındaki krizin izlerini zamanda geri giderek arayalım. HSYK, Yargıtay'a üye seçimini “”toplantılara katılmayıp” engellediği iddiası ile HSYK, Adalet Bakanı ve Müsteşarı hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve kriz tırmanmıştı. 10 üyeliğin boşaldığı geçen yılın Mart ayından bu yana yasaya göre 2 ay içinde seçim yapılması gerekiyordu. “Yargıtay yasa tasarısı” TBMM’nin gündeminde üye sayısının 150 ile dondurulması öngörülünce, Adalet Bakanı seçim yapılmasına karşı tavır aldı. Daha önce teamül gereği Adalet Bakanı ve Müsteşarının da yer aldığı yedi üyeden oluşan Yüksek Kurul, seçimleri yapıyordu. Ancak Yüksek Kurul'da kesin çoğunluğu elde ettiklerini düşünen ve tamamı Cumhurbaşkanınca atanan beş yüksek yargıç, Adalet bakanlığı ile diyalogdan vaz geçip tüm üyeleri kendi aralarında seçmeyi yeğleyince iş gene karışmıştı.. Her şeyden önce iki taraf da topu alıp saha dışına kaçmaya çalışıyorlardı.

HÜKUMETİN TEPKİSİ VE TEPKİYE KARŞI TEPKİ

Başbakan, HSYK için "tezgah kurmuşlar, ancak bir şeyi açıklamakta fayda görüyorum, bu kararnamelerin hazırlanış şekline göre Adalet Bakanlığı listeyi HSYK'ya sunar. HSYK da bunun gereğini yapar. Temennim odur ki Adalet Bakanlığı'nın göndermiş olduğu liste ile ilgili çalışma sonuçlanır. Bu beklentiler hiç olmazsa cevabını bulmuş olur.”.. HSYK ve Bakanlık diyalogları bundan sonra hayli ilginç bir hal aldı. HSYK’ya başkanlık etmesi gereken Adalet Bakanı ve müsteşarı toplantılara katılmadılar. Bu da kurulun karar alamaması demekti. Kurulu işlevsiz hale getiren Adalet Bakanını eleştiren HSYK Başkan vekili Kadir Özbek "Taslak gündemden ancak kurul kararıyla düşürülebilir..”

 

KAVGA VE YUMRUKLAŞMALAR

TBMM’deki tartışmalar, HSYK ile Bakanlık arasında süren kavganın temelde şekillenmesiyle alakalı idi. Hükümet cephesince hazırlanan yasa taslağı, muhalefetin iddiasına göre HSYK’yı siyasallaştırma amaçlıydı. Bu yüzden Mecliste Hükümet ile muhalefet arasında süren kavga bitmek bilmiyordu. En son olarak HSYK görüşmeleri sırasında AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile kavga etti. Bu esnada gözünden yaralanan Tezcan’ın “iş görmez” raporu aldığı öğrenildi. Kavga nedeniyle oturuma ara verildi. Buna rağmen milletvekilleri arasındaki tartışma devam etti.

DEĞERLENDİRME

Yazımızın başındaki Sokrates hikayesinde olduğu gibi bu kavga elbet bitmeyecekti.. Ancak kavganın da bir adabı olmalıydı. Amaç milletimizin yararı için deniyorsa bu kesinlikle doğru değildi. Zira milletimizn bu coğrafyada gidecek başka bir yeri yoktu. Bu kavgada milli menfaatler dışında özel çıkarlar varsa bunlar bir kenara bırakılmalı ve karşılıklı tahammül sınırları zorlanmalı, daha Türkçesi biraz sabredimelidir.

İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.