1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. HOŞ GELDİN TWİTTER
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

HOŞ GELDİN TWİTTER

A+A-

Son günlerde twitter, Türkiye gündeminde başı çekmeye başladı.. Mahkeme kararıyla kapatılması ve Anayasa mahkemesi kararı ile tekrar açılması, Başbakan’ın bu açılış konusunda “karara saygı duymuyorum” ifadesi, gündemdeki yerini koruması için yetti de arttı bile..

TWİTTER NEDEN KAPATILDI

Yerel seçimler sırasında Başbakan Erdoğan Bursa’da, “Uluslararası camia ne der, hiç beni ilgilendirmiyor , Twitter - mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız.” şeklinde konuşmasının ardından Türkiye ve dünyasa milyonlarca kullanıcısı olan twitter’a erişim, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından mahkeme kararı ile bir gece yarısı aniden engellendi.. Onbinlerce twitter kullanıcısı bu duruma büyük tepki verdi.. Gece boyunca internet kullanıcıları, farklı yöntemlerle twitter’a nasıl girilebileceği, çok sayıda hukukçu da AİHM, Anayasa Mahkemesi ve çeşitli mahkemelere “iletişim özgürlüğü engelleniyor” gerekçesiyle nasıl topluca başvuru yapılabileceğine yönelik paylaşımlar yaptılar.

KAPATMANIN YASAL OLMADIĞI İDDİASI

Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Ali Köksal, twitter’ın dört adet mahkeme kararı nedeniyle engellendiğini söyledi. Bu kararlardan hiç birisinde engellenmeden söz konusu edilmediğini, bu yüzden Twitter'ın kapatılmasının yasalara uygun olmadığını ve bu yasaklamanın bir suç işlemek anlamına geldiğini ifade etti.

VE, TWİTTER AÇILDI

Yapılan başvurular sonucu Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararının ardından TİB, twitter'a erişim engellemesini, yaptığı teknik düzenlemenin ardından kademeli olarak kaldırdı.. Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararında twitter’e erişimin demokratik toplumların temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğüne müdahale olduğu ifade edildi..

TWİTTER’İ NE KADAR TANIYORUZ?

Peki bu Twitter nereden çıktı,kimler kurdu biliyor muyuz? Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone adlı girişimciler, durumlarını dostlarıyla en kolay nasıl paylaşabiliriz düşüncesini araştırdılar. En uygun modelin SMS olduğuna karar verdiler. Telefondaki kısa mesaj modelini web ortamına taşıdıklarında Twitter doğmuş oldu.

DEĞERLENDİRME

Twitter hakkında bu kadar konuştuktan sonra, zararlı mıdır, yoksa faydalı mı, ona bakalım. Bence bunu bir bıçak gibi görmek gerek. Bununla iyi şeyler yapmayı düşünürseniz, faydalıdır. Bunun devamı olarak ard niyetli bir takım insanların eline geçtiğinde de zararlı olması söz konusudur. Ben şahsen, kısa bir süre kullandıktan sonra bıraktım.

Ama Facebook sayesinde yıllardır haber alamadığım bazı arkadaşlarımla görüşme imkanı buldum. Bu durumda, hangi noktada zararı var olduğu düşünülüyorsa bu konularda gerekli önlemleri almak, twitteri kökten yasaklamaktan daha mantıklı değil midir?. İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.