1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. HOŞ GELDİN, SEVGİLİ RAMAZAN
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

HOŞ GELDİN, SEVGİLİ RAMAZAN

A+A-

On bir ayın sultanı Ramazan Ayına dün (28 Haz.) yeniden kavuştuk. Sevincimiz, Ramazan ayının yaşantımız üzerindeki ayrı bir etkisi nedeniyledir. Bu yüzdendir ki Ramazan gelmek üzereyken evlerimizde genel temizlik yapılıyor. Çevremizdeki bazı cami minare aralarında "Hoş geldin ya Şehru Ramazan" mahyaları yazılıyor.. Radyo, Tv vb. kuruluşlar Ramazan için özel programlar yapıyorlar. İnsanların yüzlerine yeni heyecan geliyor. Camiler gene tıka basa doluyor. Bunlar tamam.. Ancak, İslamiyet sade bunlardan ibaret midir, yoksa daha ileri bir şey mi?

RAMAZAN, ORUÇ VE KADİR GECESİ

Ramazan ayının dinimizde büyük önemi ve seçkin bir yeri vardır. Kur'an, bu ay indirilmeye başlanmıştır. Bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesi, bu ayın içindedir. İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç, bu ay tutulur. Fitre bu ay verilir. Bu nedenle Müslümanlar için "on bir ayın sultanı" övgüsünü kazanmıştır.. Oruç açmanın ayrı bir keyfi ve hazzı vardır. Aile bireyleri birlikte sofraya oturarak iftar vaktini beklerler. Ezan sesiyle birlikte oruç dualarla açılır, Allah'a şükredilir..

ORUCUN SAĞLADIĞI DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ

Oruç, yanlışlar yapmamıza engel olan koruyucu güçtür. Bizi günah işlemek ve kötülük yapmaktan korur. Aslında Orucu tutarken, o bizi tutmaktadır.. Hz. Peygamber “oruç kalkan gibidir, sahibinin günah işlemesine, kötülük yapmasına engel olur” buyurmuştur. Peygamberlerin hedefi, insanları eğitmek, ibadetlerini amacına uygun eda edebilmelerini mümkün kılmaktır. Bir Müslüman orucunu kalben ve samimiyetle tutarsa, yanlış yapmasına ve günah işlemesine imkan yoktur. Oruç bu bağlamda disiplinli bir hayatı, arzularımızı kontrol altına almayı, zorluklara karşı direnmeyi öğretir.. Cömertlik duygularını geliştirir. Çevremizle iyi ilişkiler kurmamızı sağlar. Yoksulların yaşadığı zorlukların farkına varmamızı sağlar. Bütün bunlar, insanlar arasında dayanışmayı güçlendirir.

DEĞERLENDİRME

Oruç ve tüm ibadetler, insan ve toplum içindir. Allahu Teala (c.c) bu ibadeti insanların yararları doğrultusunda emretmiştir. Ancak, ne var ki toplumumuzun önemli bir kesimi, bunu yanlış algılamaktadır. Bu yüzden Oruç ve diğer ibadetler kalben yerine şeklen yapıldığından davranış değişikliği kazanmak yerine yanlışlıklara aynen devam edilmektedir. Halbuki K.Kerim ve hadisi şeriflerde ifade edildiği gibi Yüce Allah (c.c) kimsenin namazı ve orucuna ya da aç ve susuz kalmasına kesinlikle ihtiyacı yoktur. Bu yüzden hiç kimse yaptığı ibadetler dolayısıyla Allah’ın ona minnet duymasını asla beklememelidir. Kuşkusuz ibadetlerin ecir ve sevabı, hatta dünyevi yararları onu uygulayanlar içindir. Ne mutlu bu duygularla oruçlarını tutabilenlere.. Bu vesileyle siz sevgili okurlarımızın Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyor, İslam Alemi ve İnsanlık için huzur ve esenlik vesilesi olmasını temenni ediyorum. İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.