1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Hocam bir puandan ne çıkar?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Hocam bir puandan ne çıkar?

A+A-

Önümüze fırsatlar gelince iyi değerlendirebilirsek ne mutlu bizlere . Gelenin fırsat olduğunu bilmemiz için alt yapımızın olması gerekir.alt yapı olmadan, birikim  sahibi olmak gerekiyor.

Önceden hazırlık yapmadan,  hiç kimse ilerleyemez. Ayağına gelenin fırsat mı,  yoksa zorunluluk  mu olduğunu algılayamaz?

Önümüze çıkan zorlukları aşarak ilerlemek geleceğimizin parlak olduğuna işarettir. Zorluklar olmadan kişiliğimizin oturduğunu anlayamayız.

Başarıya çıkan merdivenleri çıkamayız.

İnsanlar basit işlerin bile birçok aşamadan gectiğini bilmelidir. Öyle hepimize kolay gibi gelen günlük işlerimize ne çok efor sarf ediyoruz.

Günlük sabah kalktığımız da ellerimizi yıkarız , yüzümüzü yıkarız. Sonra çaydanlığımıza suyu doldururuz. Çayımızın demi için , demliğe kuru çay koyarız.

Alır ocağımızın üstüne koyarız. Yakarız , takip ederiz ve suyumuz fokurdayınca da çayımızı demleriz. Bitti mi? Daha ancak çay içebilmek için hazırlığın yarısına geldik.

Çok basit örnek verdim. Yani bizler önce gerekli çalışmakları yapmalıyız ki, ondan sonra hayattan beklentimiz olsun.

Yabancı devlette bizim Selçuk üniversitesinden profesörümüzün konferansına  bizim vatandaşımızın biri katılır, hoca öyle konferans verir ki katılımcılar çok  etkilenirler.

Etkili olmak için geceyi, gündüzü aramamalıyız.

Vatandaşımızın mevzu bahis olarak    bahsettiği hoca,  İslam hukuku bilim dalında profesördür. Kendisi bizim de dersimize girdi. Çalışmayı bize  o öğretti.

Saatlerce öğüt vermeden öğretti , yaşatarak, çalışmanın nasıl olması gerektiğini, göstererek  ,çünkü hoca kanaatimce hak ederek o kürsüde bulunuyordu.

Kendisi çok çalışkandı. Sosyal hayatın da içindeydi. Toplum hizmetinin içindeydi.

Yoksa işin sırrında bu kadar inceci olmazdı. Bulunduğu mevkie çalışarak geldiğinin ispatıydı bence. Derse geldiğinde dersini en güzel şekilde anlatırdı.

Ayrıca bizim dönemde hocamız dekan yardımcısıydı. Hiç ders aksattığını bilmiyorum. Dersini çok ciddi tutardı. Düşünene sizde böyle olun derdi, beden diliyle.

Fakültelerde okuyanlar bilirler. Hocalar not defterini getirip , sınıfta isim okuyarak notu açıklamazlar.bizzat notları okumazlar.

Okulun uygun yerlerinde panolar vardır. Panolara notlar asılır, herkes notunu  oradan öğrenir. İslam hukukundan bir notta daha alsam,  dersi geçiyordum  feryadını duyunca, dikkat kesildim. İslam hukuku ders hocaları kimdir diye?

Dersten notu alan öğrencinin ders hocasının bahsettiğimiz hocamız olduğunu, öğrendim.. Bir gün ders döneminin bitimine yakın dedi ki hocamız , benim arkamdan ne konuşursunuz dedi?

Arkadaşın biri dedi ki, hocam bir puana ihtiyacımız oluyor,  bizi hiç düşünmüyorsunuz , düşünmediğinizden dolayı yıllar kaybeden arkadaşlarımız var dedi.

 Biraz da ağıra kaçan, birkaç daha sözü sarf etti yalnız son sözler hocaya söylenen sözler haddini aşmıştı .

Bu sefer hocamız başladı anlatmaya. Dolu insan başka oluyor. Ağzına bulaştırmadan bize dersimizi verdi.

Çalışın , kazanın asalak olmayın, vaktinizi iyi kullanın. Çalışkan olun , dilencilik yakışmaz sizlere dedi.

Diyorsunuz ki; bir puanda kısarak bizim geleceğimizi  yakıyorsunuz dediniz. Siz dedi , niçin bir puanı alabilecek şekilde çalışmıyorsunuz? başkasından medet  umacağınıza , kendiniz bir puanınızı almalısınız. Kendiniz çalışarak , sınıfınızı geçecek şekilde imtihanlara hazırlanın dedi.

Başkalarından medet ummayın.

Benden taviz beklemeyin dedi. Burada bir puan beklersiniz, yarın görev alırsınız bir saat mesaiyi aksatırsınız ve  sonrada başkalarının çalışmamasını eleştirirsiniz.

Adam gibi çalışmalısınız. İşte burada fırsat  kapıya gelmişti, fırsatı değerlendirmeliydik ,alınması gereken derslerden en önemli dersini anlatmıştı hocamız. Çünkü hayatın içinden konuşmuştu.

Herkes el emeğiyle, alın teriyle bir puanı ben vermeden, çalışan arkadaşlarımız gibi çalışsın, kazansın, alsın, işiniz ne dedi?

Büyük insanlar büyük laflar ederler. Başarıda ihmale yer yok. Dakik olmak gerekiyor. Bugün değil yarın, yarın değil öbür gün diyen , hiç başarılı olamaz.

İş öğrenme çağında bundan ne çıkar, bunu görmeyiverelim diyerek başarılı olamayız. Hangi alanda olursak olalım,  mutlaka bi hakkın şartları yerine getirmeliyiz.

 Kimseye el açmadan başarılı olma şansımız var.

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Okul hayatımızda  emeği geçenlere sağlık afiyet diler,  ahrete irtihal edenlere Allah’ tan rahmet dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.