1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HİÇ OLMAZSA ÖĞRETMEN OLSUN..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HİÇ OLMAZSA ÖĞRETMEN OLSUN..

A+A-

 

Sınav sistemlerimizin sonucu olarak, ortaya çıkan kendimce önemli bulduğum bir tespiti sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir zamanlar öğretmenlerimizin önünde tığ gibi dimdik selam durduğumuz günleri ben yaşlarda ve daha büyük olanlar hatırlar.Önlerinde durduğumuzda saygımızdan ve çoğunlukla korkumuzdan konuşamaz, gözlerinin içine bakamazdık.

Anne ve babaların öğretmenlere  “eti senin kemiği benim”  demeleri , öğretmenlerin eğitimlerine çok güveniyor olmalarının bir kanıtıydı değil mi?Son yıllarda rastladığım , yeni mezun öğretmen arkadaşlarda eski öğretmenlerin ağırlıklarından, disiplin anlayışlarından eser göremiyorum.Sınıflarda bir gürültü , sanırsınız ki panayır yeri..Ders sunarken öğrencilerin duygusal zekalarını açmak, onlarda merak uyarabilmek çok önemlidir. Eğer öğretmen bunu yapmadan ders vermeye  başlarsa gerçek manada konuyu hazmettiremez, ancak o konuyu ezberletmiş olur, ezbercilik yapmış olur. Gerçek öğretmen ilk önce öğrenciyi motive edebilen ve aynı zamanda dersine mutlak surette planlı ve hazırlıklı gelen öğretmendir. Öğretmen dersini ders saati içinde öğretmesini, her öğrenciye özelliğine göre iletişim kurarak inmesini bilebilmelidir. Bir öğretmen ders içinde ilgi ve alakayı temin edemiyor, öğrencilerin dersten kopmalarına göz yumuyor, görmemezlikten geliyorsa, o öğretmenin hem mesleğine hem de kendine olan saygısında bir problem var demektir. Öğretmen önce kendi mesleği adına “nasıl verimli olabilirim” diye mesaisini, katlayarak çok çalışmalı öğretmenliğin ona verdiği yetki ve sorumluluğu sonuna kadar ifade etmesini bilmelidir. Yer yüzü mirasçısının ön temsilcisi, öğrencisini hayata taşıyan, gerçek hayatta yaşanması gerekene göre eğiten en önemlisi rehberdir öğretmenler.. Eğer kendilerini motive ederek, kendilerini yetiştirmeleri adına bir gayret içinde değillerse gerçek manada öğretmenlik yapmaları mümkün değildir. Hem kendilerini aldatmış olurlar, hem de kendilerine teslim edilen bir nesli heba etmiş olurlar.

 

Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın, üniversitede istediği bölümü kazanamayıp

“Hiç olmazsa öğretmen olsun” denilen ve öğretmenlik vasfının dahi yanından geçmeyen kişilerce yetiştilmesine inanın gönlüm razı olmuyor..

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum