1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HERŞEYE RAĞMEN ... BUGÜN O GÜN...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HERŞEYE RAĞMEN ... BUGÜN O GÜN...

A+A-

  HERŞEYE RAĞMEN .. BUGÜN O GÜN..

 Orhan Veli"nin Kitabe-i Seng-i Mezar şiirinin birinci bölümünde,

“Hiçbir şeyden çekmedi dünyada / Nasırdan çektiği kadar / Hatta çirkin yaratıldığından bile
 O kadar müteessir değildi;  / Kundurası vurmadığı zamanlarda / Anmazdı ama Allah'ın adını,
Günahkar da sayılmazdı. / Yazık oldu Süleyman Efendiye” diyor.,

Yıllar yıllar ..İşte şahitlik eden yıllar..,

Cumhuriyetimizin 86. yılında son yaşananları da katacak olursak , çoktan seçmeli yanıtlardan biri çok mantıklı geliyor.

“Şu halk hiçbir şeyden çekmedi siyasi iradeden çektiği kadar ..

Artık yazıların  içi de değişti, dışı da..Bugün Cumhuriyetin nimetleri konusunda yazmayı o kadar çok isterdim ki.. Cumhuriyetimizin 86, yılında, ülkemizde eğitim, ekonomi, tarım, sanayi nerede?

Yap-boz tahtasına dönen eğitim sistemimizden başlayalım kısa kısa devam edelim.

Halen bir model bunalımı içerisinde bulunan eğitim sisteminde yıllar önce uygulanan fakat siyaset,ticaret,tarikatlar ve toprak ağaları gibi işbirlikçiler nedeniyle kapatılan köy enstitüleri modelini anmadan geçemeyeceğim.Uygulama esasına dayanan ve yokluklar içerisinde eşitlik ve adalet ilkeleri ile yetiştirilen öğretmenlerin farkını bugün açıkça görebiliyoruz.Onların çocuklarının çoğu yüksek öğrenimini yapmış hatta profesör olan insanlar..

Ekonomimiz sık sık yaşadığımız krizlerin de etkisiyle pek iç acıcı değil..

Sanayideki çarkların yavaşlaması, esnaf ve tüccarın ödemelerine de yansıdı, işsizlik diz boyu değil artık, boyumuzu aştı.

Tarımda ise üretim neredeyse durdu. Oysa bizim memleketimizde taşa limon eksen çıkar değil mi? Etin yanına yanaşılmaz oldu. Ardından bir de et ithali söylemleri çıktı ortaya. Yapmayın , etmeyin , bu ülkenin toprağı , havası, suyu nerede var?

Mersin Cumhuriyetin 86, yılına da bir şehit vererek girdi..

Analar ağlamayacaktı hani..

Şehit kanı aktıkça bu kanla beslenerek büyüyenleri gördük milletçe, onlar Habur sınır kapısında karşıladılar kardeşlerini öldürenleri..Kardeşlik bunun neresinde diyorsunuz biliyorum.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, bugün Cumhuriyet Bayramı çelenk sunma törenindeydi, şeref defterini  imzaladı,ardından yüksek sesle okudu. “Türk milletinin binlerce yıllık tarihinde ulaştığı en güzel zirve olan Cumhuriyeti korumak birinci görevimizdir. Cumhuriyetimize sahip çıkacağız, rahat uyu”

Halk arasında,O" nun, Mersin için çok önemli bir şans olduğunu sık sık duyarsınız. Mersinliler, Vali Hüseyin Aksoy" un çalışmalarını biliyor ve onu seviyor. Her zaman her yerde , her toplantıda görmek mümkün..Özellikle eğitime çok önem verdiği açıkça görülüyor.Halkın arasına girerek mahalle mahalle, sokak sokak, okul okul dolaşıyor. Mersin halkının gönlünde tahta kuran Vali Aksoy, Mersin turizmi için de önemli  çalışmalar yapıyor.

Bizlerde şehrimiz için yapılan bu çalışmaların birkaç yıl içinde olumlu sonuçlar vermesini canı gönülden arzu ediyoruz. Mersin denizi, yaylası, havası ve tarihi geçmişi ile bir çok alanda başarılı olabilecek bir şehir ve bunu da gayet iyi bilen hatta değerlendiren bir valisi var.

Vali Aksoy , Atatürk"ün “Sahip çıkın” dediği Mersin" de de yaptığı çalışmalar ile bunu en güzel şekilde gösteriyor.

Her şeye rağmen.. Bugün o gün..Ulusal bağımsızlığımız ve özgürlüğümüzün simgesi olan cumhuriyetimizin 86.yılı kutlu olsun. Bizlere çağdaş bir devlet armağan eden  Atatürk,silah arkadaşları ile  kahraman şehit ve gazilerimize sonsuz sevgi ve saygılamızla .. Ruhları şad olsun..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.