1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HER YIL YENİDEN
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HER YIL YENİDEN

A+A-

Her eğitim-öğretim yılı başında sorunların çözümüne dair verilen sözler ve vaatler unutulur. Eğitim sistemi kendi sorunlarıyla baş başa bırakılır. Bazı okullar öğrenci kapasitesini  aşar  ve bu okullara müracaat edenler  uzak okullara yönlendirilir

 Yüz binlerce eğitim emekçisi, milyonlarca öğrencisi ve velisi ile eğitim sistemi içinde yer alan tüm bileşenler her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük umutlarla bir eğitim-öğretim yılına daha  başladılar.

Ancak bu yıl da, tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi eğitimin temel sorunlarının çözülmesi, eğitim niteliğinin artması, eğitim emekçisinin yasam düzeyinin yükselmesi noktasında olumluluklardan bahsetmenin mümkün olmadığını görüyoruz.

Her eğitim-öğretim yılı başında sorunların çözümüne dair verilen sözler ve vaatler zamanla unutulmakta ve eğitim sistemi her yıl kendi sorunlarıyla baş başa bırakılmaktadır. Bugüne kadar öğrencilerin sesleri, eğitim ve bilim emekçilerinin talepleri duymazlıktan gelinmiştir. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye"de her eğitim-öğretim yılı, bir öncekinin tekrarı olmaktan öteye gidememiştir. Türkiye"de yıllardır kalabalık sınıf mevcutlarını azaltmak, derslik, okul, öğretmen, memur ve hizmetli açığını kapatmak, fiziki altyapı ve araç gereç ihtiyacını gidermek, eğitim emekçilerinin ekonomik, demokratik, sosyal ve özlük haklarında iyileştirme yapmak, ders kitaplarının içeriğini bilimsel hale getirmek ve üniversite kapılarındaki yığılmayı önlemek için gerekli adımlar zamanında atılmamış, eğitimin sorunları her yıl birikerek artmıştır. Bu sorunları eğitimde bölgeler ve cinsler arası eşitsizlikler daha da arttırmıştır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu"da okul, derslik ve öğretmen açıklarının hala ciddi bir sorun olarak ortada durmaktadır.
AKP Hükümeti, 6 yıllık iktidarı boyunca eğitime yapmış olduğu fiili ve hukuk dışı müdahalelerle eğitim sistemini kendi ideolojisi çerçevesinde yeniden şekillendirme noktasında önemli mesafeler almıştır. AKP iktidarının eğitime yönelik girişimlerine baktığımızda, eğitimin temel özelliklerini daha da geriletmeye yönelik girişim ve çabaların izlerini görmek mümkündür. Son 6 yılda hükümet tarafından benimsenen eğitim politikalarının özünü, Milli Eğitim Bakanlığı"nın merkez ve taşra teşkilatında yaşanan yoğun siyasi kadrolaşma, kamu kaynakları ile özel okulları desteklemek, üniversiteleri egemenliği altına alma çabaları ve eğitimi daha da gericileştirmek yönündeki uygulamalar oluşturmuştur. Dönem dönem gündeme getirilen türban, imam hatip ve özel öğretime destek tartışmaları ise, eğitim sisteminin gerçek sorunlarının üzerini örtmek ya da eğitimde yaşanan temel sorunları geri plana itmek adına önemli  işlevler görmüştür. Türkiye"de yıllardır uygulanan eğitimde özelleştirme politikaları, AKP iktidarı ile birlikte daha da hızlanmıştır. Eğitimin yükü devletin sorumluluğunda olması gerekirken, siyasi iktidarların bilinçli politikalarıyla büyük oranda öğrenci ve velilerin omuzlarına yıkılmış, kamusal, parasız eğitim hakkı bu anlamda büyük tahribata uğratılmıştır. Türkiye"de eğitimin sorunları o kadar artmıştır ki, bu sorunları lokal tedbirlerle, geçici iyileştirmelerle çözmeye çalışmak artık neredeyse imkansız hale gelmiştir. Yıllardan bu yana çözülmeyen ve çözülmediği oranda da gelecek yıllara çoğalarak sarkan sorunlar, geçici değişiklikler ya da reformlarla giderilemeyecek kadar   büyümüştür.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.