1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Her konuda orta yolu takip etmeliyiz
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Her konuda orta yolu takip etmeliyiz

A+A-

Gençliğimiz için söylenmedik sözler kalmadı belki ama bizde kendimizce birkaç laf edelim. Gençlik yıllarının çok önemli olduğunu bilim adamları anlatıyorlar.

En son ergenlik çağı ve öncesi dönemlerin ne kadar ciddiye alınması gerektiğini doksan dakika bizlere anlattı,  değerli Doçent Doktor Sayın Sefa Saygılı beyefendi.

Evet, hem çocuğum başarılı olsun diyoruz, hem de başarıya giden çözüm yollarını bilemiyorum diyerek mazeret üretiyoruz. Bizlere çözüm önerileriyle gelen ilim, bilim adamlarına ise sahip çıkmıyoruz. Sonra duyanlar için söylüyorum, Burdur ‘a gelen sayın hocamızın konferansından mahrum kal.

İcabet etme. Neydi efendim maç vardı. Olabilir maçların tekrarı var, ama bu tür toplantıların tekrarı yok. Kendim çok faydalandım. Tüm insanların duasıyla hocamıza ve hocamızın yetişmesine vesile olanlara Allah razı olsun dedik.

Konferansa gelemeyenler için ve gelmeyenlere faydamız olsun için;

Konferanstan notlarımı, ara ara dile getirmeyi düşünüyorum. Sefa hocamızı tanıtmaya gerek yok. Hele yurt dışı deneyimlerinden kısacık anlatınca,  ilim sofrasının ne kadar leziz olduğunu tekrar tatmış oldum.

Hepimizin meselesi çocuk terbiyesi ve gençliğin ilk adımı olan ergenlik problemleri.

Hocamızın yanına dokuz yaşında ki kız çocuklarının davranışlarından rahatsızlıklarını tedavi ettirmek için kızın ailesi randevu alarak, doktorumuzun huzuruna gelirler.

Anne kız olarak hocamızın yanına girerler. Hocamız buyurun der: Anne anlatmaya başlar. Doktor bey biz bu kıza para yetiştiremiyoruz. Harçlık verdik olmadı,  bizim ceplerimizden habersiz almaya başladı.

Yetmedi karşı dairede oturmakta olan dedesinin ninesinin paralarından almaya başladı. Hadi neyse onlar ailemizden. Olmaması gerekir ama içimizden birileri. Paraları habersiz ceplerimizden biz yokken alıyor.

Bir şey demiyoruz nihayetinde yavrumuz ve torunumuz diye sineye çektik. Ama son yaptıkları canımızı çok sıktı.

Doktor bey, kızımız bize misafir gelenlerinde ceplerini boşaltmaya başladı. Evimize misafir gelecekte, kızımız paralarını alacak diye ödümüz patlıyor.

Soruyu sorar çaresi var mı hocam? Anne yakınır. İlk konuşan son konuşacağın ne söyleyeceğini bilmez. Bilmediğinden haklı olduğunu bile düşünebilir.

Bu sefer büyümüşte küçülmüş dokuz yaşında ki kız söz alır. Doktor amca, sizden istirham etsem de annem bizi yalnız bıraksa da olayın iç yüzünü ve sebebini açıklarım size.

Sadece odada ikimiz olmalıyız ama.

Doktor bey annesinden istirham eder,  dışarı çıkar anne. Doktor amca ben bu işleri yaptım, yapıyorum da. Hayırdır çocuğum der doktorumuz.

Açıklayayım.

Beni ailem sıkıştırınca,  dedemin ninemin yanına kaçardım. Onlarda çocuklarına göstermedikleri tüm toleransı bana gösterirlerdi.

Kapılarını açarlar, ceplerinden sınırsız para alabilme yetkisi verirdiler. Dokuz yaşına geldim kızmaya başladılar.

İnsanlar neden değişti bende anlamadım. Sonuçta para yetmeyince annemin anlattıklarını yapmam icap etti. Bize gelen misafirlerinde ceplerinden almaya başladım. İnkâr edemem.

Benim suçum vardır bir şey söylemiyorum. Asıl suçlu bence dedem ve ninem diyebiliriz dedi der doktorumuz.

Örnek üzerinde duralım. Biz niçin yaşıyoruz insanlık adına diye soracak olursak; cevap evlatlarımız için.

Onların ayaklarına bırakın diken batmasını, yürürken dikeni görmelerini bile istemeyiz. Çocuk yetiştirmede de aynı uygulamalar olmalıdır.

Annenin yasağını baba; babanın yasağını anne bozmamalıdır. Aynı kararı uygulamalıdır aile. Aynı istek üzerinde çocuğa farklı davranışlar uygularsak çocuğumuzun ruh yapısını bozarız.

Çocuğumuzun doğruları, yanlışları öğrenmesinde tenakuz meydana gelir. Elbette sizlerde gözlersininiz çocuk eğitiminde bu tür davranışları.

Para vermemiz gerektiğinde para vermez isek çocuğa, dede ve nine çocuğumuza harçlık verirse çocuk bize içten içe kızar, dedesini ve ninesini de sever.

Bize ise hep kızar.

Aile büyükleri olarak çocuk ve genç yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu bilmeyenimiz yok. Basit gibi olan hataların sonucunun nereye vardığını örnek olay da gördük. Çocuğumuzun kötü davranışlarının sorumlusu sadece çocuğumuzun olmadığını gördük.

Büyüdüklerinde kime uyduda bu çocuğum böyle oldu demeden önce kendimizi hesaba çekmeliyiz. Merhametin fazlası da kar yerine zarar getirir.

Evimizde gül yetiştirebilirsek ne mutlu…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.