1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. HEP BİRLİKTE DEMOKRASİ DİYEBİLMEK..
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

HEP BİRLİKTE DEMOKRASİ DİYEBİLMEK..

A+A-

Günlerdir beklenen Demokratikleşme Paketi, Başbakan Erdoğan tarafından açıklandı.. Sadece Türkiye değil, komşu ülkeler dahi televizyonları başında pür dikkat Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına kilitlendiler.. Yerli ve yabancı tüm medya mensupları orada idiler... Başbakan Erdoğan neler söyledi, beklenen hangi şeyleri söylemedi? Kimler olumlu, kimler olumsuz tepkiler verdiler?..

PAKETTEN NELER ÇIKTI?

Başbakan Erdoğan; bir saatten fazla süren ve otuzu aşkın olan maddeleri şöyle sıralıyordu:

1- Seçim sisteminde üç alternatifli önerimiz var. İlki mevcut yüzde on barajı ile devam.. İkincisi, barajın yüzde beşe çekilerek, beşerli daraltılmış bölgeler halinde seçime gidilmesi ve son olarak da ülke barajının tamamen kaldırılarak dar bölge seçim sistemine geçilmesi..

2- Siyasi partilere yapılmakta olan devlet yardımı, yüzde yediden yüzde üçe çekiliyor..

3- Siyasi partilerde ilçeler için, beldelerde teşkilatlanma zorunluluğu kalkıyor. iki kişiyi geçmemesi kaydıyla Eş başkanlık sistemi geliyor.. Oy verme hakkına sahip olan herkesin üye olabilmesinin önü açılıyor.

4- Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı geliyor

5- Belirli suçlar, kişinin dili, ırkı, rengi, cinsiyeti ,engelliliği, siyasi düşüncesi, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse, cezası daha da ağırlaşıyor.

6- Dini inancın gereğinin yerine getirilmesi güvence altına alınarak, engellenmesi de ceza kapsamına giriyor..

7- Belirli harflerin (Q,X ve W) kullanılmasından dolayı var olan cezai müeyyide kaldırılarak bu klavyelere özgürlük getiriyoruz.

8- Köy isimleri artık İçişleri Bakanlığına talep yapıldığında değiştirilebilecek..

9- Nevşehir Üniversitemizin ismini Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi olarak değiştiriyoruz.

10- Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak.

11- Yardım toplama konusunda THK’ya verilen yetki uygulamasına son verilip insanlar istediği yere yardım edebilecekler. 12- Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek kamu kurumlarında (TSK, hakim ve savcılar hariç) baş örtü yasağını kaldırıyoruz..

13- Orta öğretimde uygulaması başlatılan öğrenci andı uygulamasını İlkokullarda da kaldırıyoruz.

14- “Roman Dil ve Kültür Enstitüsü” kuruyoruz.

OLUMSUZ TEPKİLER

Oldum olası toplumu etkileyen yeni bir şey çıktığında mutlaka eleştirilir, hatta yerden yere bile vurulur. Bu, demokrasinin doğal göstergesidir. Öncelikli olarak muhalefet ile başlayalım.. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye bir demokrasi ayıbı yaşıyor. Mehmet Haberal’ın serbest bırakılması ve bugün burada yemin etmesi güzel bir olay. Demokrasi paketini açıklıyorsunuz ama 7 milletvekili içeride. Basın özgürlüğünde Türkiye 10 yılda 99’uncu sıradan 154’e geriledi.. MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Başbakan, PKK taleplerine boyun eğmiştir. Türkiye, yakın tarihinin en buhranlı döneminden geçmektedir. SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak " Bu paket, Türkiye’den çok AKP'nin geleceği düşünülerek hazırlanmış bir pakettir” dedi.. BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, " Türkiye'nin demokratikleşme beklentilerine yanıt vermiyor." dedi. OLUMLU TEPKİLER

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Demokrasi Paketi’ne halkın yüzde 70’inden fazlasının destek verdiğini söyledi. AB Bakanı Egemen Bağış, "Paketin her maddesi AB müzakere başlıkları kadar önemlidir.” dedi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) "Hükümetin tabu kabul edilen bazı engelleri kaldırmış olmasını olumlu karşılamak gerekir" dedi.. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), yıllarca sorun teşkil eden

konuların üzerine hükumetin cesaretle gittiğini belirtti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Bu paketin yeni anayasa ile taçlandırılmasını istedi.

DÜNYA PAKET İÇİN NE DEDİ?

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, “bugün açıklanan demokratikleşme paketinin 16 Ekim'de açıklanacak İlerleme Raporu'na yansıyacağını” söyledi.

Washington Post'"Türkiye, Kürtler ile uzlaşmayı amaçlayan bir reform paketi açıkladı" dedi... İngiliz Times gazetesi, “Kaldırılan başörtüsü yasağıyla laik devlete saldırı..'' başlığıyla duyurdu. Guardian, “Demokratkleşme paketindeki en somut vaadin başörtüsü maddesi olduğunu” belirtti.. İngiliz Financial Times, “Bu paketin, Kürtlerin uzun zamandır beklediği ana dilleri konusundaki taleplerine odaklandığını” yazdı. New York Times gazetesi,”Aksamaya uğrayan Kürtlerle barış sürecinin yeniden canlandırılmak istendiğini” yazdı.

DEĞERLENDİRME

Demokratikleşme paketindeki hususlar, aslında tüm siyasi partilerimizin arzu ettiği hususlardır. Ancak kısır çekişmelerle bunlar, parti meselesi haline dönüştüğünden tepkiler olumsuz verilmektedir. Ayrıca muhalefet, bu paket konusunda somut karşı öneriler getirerek eleştiri yapmayı tercih etmelidir... Demokratikleşmenin vazgeçilmez temel amacı, halkın mutluluğu, refahı ve özgürlüğü değil midir? Öyleyse muhalefetin ön yargısız, iktidarın da daha hoşgörülü olması gereklidir.. Halk, bunu istiyor. Bu gerçekleştiği taktirde ülkemiz, daha güçlü bir duruşun sahibi olacaktır... İyi haftalar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum