1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HELE BİR DE KOLTUK SEVDASI YOK MU..ÖLDÜRÜR ADAMI
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HELE BİR DE KOLTUK SEVDASI YOK MU..ÖLDÜRÜR ADAMI

A+A-

09 Ocak 2008"  de “Avrupa'yı kasıp kavuran ve binlerce kişiyi yatağa düşüren norovirüsün Türkiye'yi de etkilememesi için gereken tedbirlerin alınması, bunun için de ishal vakalarının ihmal edilmemesi gerektiği şeklinde bir haber  yayınlandı.

Bu hastalık,
 “-Kusma ve yüksek ateşle kendini gösteriyor:
Mideye yerleşen norovirüs, hastalarda aniden başlayan kusma ve ishalle kendini gösteriyor. Bazı hastalarda yüksek ateşle eklem ve baş ağrıları da görülüyor.
Uzmanlar, hastalık süresince bol sıvı tüketilmesi, parasetamol kullanılması ve 48 saat yatak istirahati tavsiyelerinde bulunuyor.İngiltere ve Almanya'da görülen virüs nedeniyle birçok hastanenin çeşitli bölümlerinin kapatıldığı açıklanmıştı.”denmiş,

”Salgına karşı alınacak önlemlerde okul ve iş yerlerinin uyarılmasının önemli olduğunu, bu tür yerlerde ishal görülen kişilerin hemen bir sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi gerektiğini bildiren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, şunlara dikkati çekti: ''Norovirüs, kış aylarında mide-bağırsak sistemine yerleşip bulaşma olasılığı yüksek salgınlar şeklinde seyrediyor. Bu nedenle bu tür salgınların görüldüğü dönemde yüksek düzeyde dezenfeksiyon yapılması çok önemli. Virüs, kapalı yerlerde salgın yaptığı için özellikle ortak tuvalet kullanımının olduğu okullarda ve iş yerlerinde buna karşı önlemlerin artırılması gerekiyor. Tuvalet ve çevre temizliğine gereken önemin gösterilmesi, ellerin ve yiyeceklerin iyi yıkanması, iyi yıkanmadığından şüphelenilen gıdalardan uzak durulması alınması gereken önlemlerin başında geliyor.''diye uyarı yapılmıştı.

Bu gün tarihler Mayıs " ı gösteriyor.Aksaray haklı hasta.Ne virüs ama, Avrupa" dan geliyor da İstanbul" a  ,Ankara" ya uğramadan direk Aksaray " a..

Bu gün gelinen noktada, 8.500 kişi hasta..Aksaray "da pişer Konya" ya da düşer misali..

Konya Valisi  Osman Aydın son günlerde görülen ishal vakalarıyla ilgili endişe edecek bir durum olmadığını ifade ederek, vatandaşlardan tedirgin olmamalarını istedi.
Aksaray'da yaşanan şikayetlerin Konya'da tedirginliğe neden olduğunu ifade eden Vali Aydın, "İshal vakalarının sayısı mevsim şartları göz önüne alındığında normal görüyor. Korkulacak bir durum yok. İki gün içerisinde 900 hasta sağlık kuruluşlarımıza müracaat etti. Bunlardan sadece 8 tanesi yatarak tedavi gördü. Diğer vakalar ayakta tedavi gördükten sonra evlerine gönderildi" diye konuştu.
Vatandaşların bu konuda kesinlikle tedirgin olmamalarını isteyen Vali Aydın, "Endişe edecek bir durum yok" dedi. 

Ne kadar güzel, gerek Aksaray gerek Konya Valisi gayet sakin, titiz ve dikkatli açıklamalarda bulunurken , birileri de sağlık gibi ciddi konularda bile seçim kaygısı , koltuk sevdası düşünebiliyor.Bir zamanlar milletin karşısında radyasyonlu çay içen zihniyet bu gün su içebiliyor.Aksaray Belediye Başkanı ise Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ile takışıyor.Müdür sularda virüs var diyor, başkan yok diyor.

Ee ..Peki o zaman bir soru daha aklımıza geliyor, bu virüs suya karışmadıysa hastalık Konya" ya nasıl gitti.

 Aksaray " da 8,500 kişi hasta..Konya " da 900 kişi hastalanmış..Herhalde bu virüs seyahati seviyor .Baksanıza taaa Avrupa" dan kalkmış gelmiş..

Bir soru daha..

Suya karışan virüs mü bakteri mi?

Açıkçası benim akılma başka şeyler geliyor..

Kanalizasyondan bulaştıysa amipli dizanteri olmasın ..Bir fıstığı yeşil de benden..

Aslında birileri gerçekten doğruyu söylemeli..

Virüsse suya karıştıysa , ishal ve kusma yaptıysa başka…

Bakteri ise, suya kanalizasyondan karıştıysa amipli dizanteriyse başka..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.