1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ

  4. HDP heyeti Erbil’de: Saldırıların sebebi, Kürt siyasilerin kendi aralarındaki ittifaksızlığı
HDP heyeti Erbil’de: Saldırıların sebebi, Kürt siyasilerin kendi aralarındaki ittifaksızlığı

HDP heyeti Erbil’de: Saldırıların sebebi, Kürt siyasilerin kendi aralarındaki ittifaksızlığı

HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir, Kürt siyasilerin kendi aralarında husumet olduğunu savundu. Baydemir “Eğer Kerkük’e saldırı olabiliyorsa, eğer Efrin’e saldırı olabiliyorsa, eğer Şırnak’a saldırı olabiliyorsa...

A+A-

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yayın yapan, Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre Eş Genel Başkan Pervin Buldan önderliğinde başkent Erbil’e giden HDP heyeti, temaslarda bulundu.

 

 

Bugün Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştüklerini belirten Baydemir, son üç, dört yıldır Ortadoğu coğrafyasında yaşanan gelişmeleri ve bu dar boğazdan çıkış yoluna dair önerilerini ilettiklerini söyledi.

Barzani şöyle konuştu: “Dört parçadaki Kürt halkının birbiriyle herhangi bir sorunu yoktur. Esas sıkıntı Kürdistani partiler arasındaki ihtilaftır. Partiler arasında rekabet en doğal olandır ve demokrasinin gereğidir ama rekabet sınırı aşılırsa Kerkük olur. Kerkük demek Efrin demek. Kerkük demek Cizre, Sur, demek. Yani tek bir milletin kaderi demek. Bu dar boğazdan çıkış yolu, olup bitenlerden çok iyi dersler çıkarmaktır.”

Ulusal ittifaktan kasıtlarının tek parti olmadığını vurgulayan Baydemir, “Hepimiz toplanalım ve ortak bir paydada, Kürt halkının da diğer halklar gibi eşitçe, özgürce, kendi kaderini diğer halklarla beraber tayin edebileceği adil bir düzenin kuralması için, Kürtler dünyadan ne istiyor, Kürtler bölge devletlerden ne istiyor sorusuna ortak bir yanıt verebilmek. Bölük pörcük olursak kimse bizimle barış masasına oturmaz. Ancak Kürt halkının haklı davasında tek vücut olursak ve ortak bir stratejiyi ortaya koyabilirsek o zaman haklı taleplerimiz kabul görür” diye konuştu.

‘Önce kendi aramızda ittifak kuralım’

Haberde, toplantı gündemin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içerisinde düzenlediği hava saldırılarının olduğu da aktarıldı.

Baydemir konuya ilişkin şunları söyledi: “Eğer Kerkük’e saldırı olabiliyorsa, eğer Efrin’e saldırı olabiliyorsa, eğer Şırnak’a saldırı olabiliyorsa bunun bir sebebi de Kürt siyasilerin kendi aralarındaki ittifaksızlığıdır. Kendi arasındaki husumetleridir. Dolayısıyla bu husumetler ortadan kaldırıldığında bu saldırılarında önü kesilmiş olur. Bahsetmiş olduğumuz ittifak aynı zamanda bir korunma zırhıdır. Bir kez daha söylüyorum; Kürtler arası ittifak Türk halkının da demokrasiye ulaşmasının kapısını açar. Bu Fars halkı için de geçerli çünkü Kürt halkının statüsünü kazanması demek, Ortadoğu coğrafyasına barışın gelmesi demek. Kürtler özgür olmadığı müddetçe Ortadoğu’ya demokrasi gelmez.”

Baydemir, Türkiye’deki seçimlerde HDP’nin başka bir partiyle ittifak yapıp yapmayacağına dair soruya ise şu yanıtı verdi: “Öncelikle Kürt partilerin kendi aralarında ittifak olması lazım. Birinci önceliğimiz Kürdistan’da var olan tüm siyasi partilerin, hatta ve hatta şahsiyetlerin kendi aralarında ittifak kurması. Eğer biz bunu başarırsak Türkiye’nin Batı yakasında demokrasi güçleriyle ortaklaşmamızın veya ittifak kurmamızın bir anlamı olur.”

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.