1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HAYDİ..TOPLUM OLARAK PSİKOLOJİK TEDAVİYE..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HAYDİ..TOPLUM OLARAK PSİKOLOJİK TEDAVİYE..

A+A-

Yasaklardan yana bir eğitim modelini savunmamız söz konusu dahi olamaz,ama bilinen bir gerçek var ki; AB fonlarının zoruyla yapılan eğitim reformları eğitim sistemimizi sulandırmış ve yaptırımları kaldırmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı"nın okullarda şiddetin önlenmesine yönelik 2006 - 2011 yılları arasını kapsayan 5 yıllık eylem planını ciddi bir proje olarak görüyorum  fakat; okullarda disiplinin, ahlakın ve eğitimin çivisinin çıktığını belgeleyen  rakamlar karşısında; okullardaki disiplin yönetmeliğinin suçu önleyici ve azaltıcı şekilde tekrar gözden geçirilmesi başta olmak üzere hükümetlere ve bakanlara göre değişmeyen bir “Milli Eğitim Politikası” izlenmesi de gerekmektedir.

Görüşülen 1010 kişiden, 938"inin farklı nedenlerden dolayı; anne baba, kardeş, akraba, komşu çocuğu, polis, öğretmen, komutan gibi kişilerden dayak yemiş. Şimdi bu insanlar çocuk yetiştiriyor!!

Çocuğun yetiştirilmesinde veya eğitiminde kullanılan şiddet, olumlu anlamda hiçbir zaman işe yaramaz. Şiddet uygulanan çocuk, istenilen davranışı sadece dayak riski devam ettiği sürece yerine getirir``Dayak riskinin ortadan kalktığını  hissettiğinde, istenmeyen davranışını tekrar tekrar yapar. Çocukların olumsuz davranışlarını değiştirmede, ceza yerine, ödüle yer verilmesi gerekir. Çünkü sürekli cezalandırılan çocuğun, bu hareketi neden yapmaması gerektiği ana fikrini alması zorlaşır.
Çocuklar söyleneni değil, daha çok yapılanları örnek alır.

 Çocuklar çoğunlukla kendilerine vuran, kızan ve eleştiren birine başkaldırı gösterir ve onun dediklerini yerine getirmek istemez. Çocuklar, disiplinin asıl amacı olan doğru ve yanlış ayırımını şiddet sebebiyle öğrenemez.Dayak birçok negatif etkiye sahip olduğu gibi, kesinlikle çözüm oluşturmaz. Dayak, çocuğa şiddeti öğretmesi yanında, toplumda şiddetin kanıksanması ve yerleşmesi tehlikesi de yaratır. Çocuğunu, öğrencisini, emri altındakileri ya da karısını döven, şiddet uygulayan birçok kişi, zamanında kendi de şiddete maruz kalmış oluyor. Şiddet, çocuğun hayal kırıklıklarıyla, sinirle, stresle ve depresyonla başa çıkabileceği daha ılımlı yolları öğrenmesini engeller.
Şiddetin ömür boyu devam eden olumsuz etkileri  olduğunu da çoğunuz biliyorsunuz. Şiddet kullanarak, çocuğunuzun bedensel veya ruhsal olarak yaralanmasına neden olabilirsiniz. Çocuğunuzun gösterdiği yaramazlıklara, şiddet ve dayakla tepki gösteriyorsanız, bu sizinle ilgili çözülmesi gereken psikolojik bir problemin habercisi olabilir. Çocuğunuzun eline ya da poposuna vuracağınız sesli bir tokat yerine, sinirlendiğinizde masaya veya bir eşyaya vurmak, bağırmakta şiddet olarak kabul edilir. Küçük yaştaki çocuklara şiddet göstermek çocuğun iç dünyasında onulmaz yaralar açabileceği gibi, çocuğun idrak yeteneği geliştikten sonra bile şiddet, bağırmak ve fiziksel güç kullanmak tehlikelidir. Bir çoğunuz şimdi bu yaralarla yaşamıyor musunuz?


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.