1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HAYDİ MERSİN’İ KOSKOCA BİR ÇİFTLİK YAPALIM !
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HAYDİ MERSİN’İ KOSKOCA BİR ÇİFTLİK YAPALIM !

A+A-

HAYDİ MERSİN"İ  KOSKOCA BİR ÇİFTLİK YAPALIM !

Yanlış anlamayın sakın ha..Çiftlik deyince , kötü niyetle söylemedin inancınız olsun..

Hani, çiftlik deyince aklımıza, sebze, meyve, tarla, bağ, bahçe, küçük başından tut, büyük baş hayvanıyla, atıyla , tereyağıyla, kaymağıyla, peyniriyle , buğdayla, yünüyle, ipliğiyle “bolluk bereket”  temsil eden bir yer gelmez mi?

Bunlar bize çok ta yabancı olmayan terimler aslında ..Biz çiftçi bir milletiz daha doğrusu millettik.Toprak yordu kimini, uğraş yordu, sattı savdı geldi şehre..Uymadı ona şehir, o da şehre uyamadı.Fakat artık dönecek bir toprağı da yoktu ..Var olan da gitti elden , iş yok, aş yok..Ekmek bekleyen çok..Bugünlerde gündem de sadece ekonomi var.

Türkiye"de ve dünyada ekonomiyi konuşuyorsak, esasen ekonominin seviyesinin aşağılara düşmesi sonucu ortaya çıkan sosyal sorunu da göz atmak gerek diye düşünüyorum.

Çünkü kapitalist sistemin , ağırlıklı bir şekilde uygulanıyor olması , sosyal politikalara yeterince ağırlık verilmemesi dolayısı ile kapitalist ekonominin sosyal sorunlardaki yetersizliği tabii ki sosyal olayları beraberinde getiriyor.

Bu olayları görmek lazım, görmesini bilmek lazım..Hatta bunlara mahal vermemek için önceden tedbir almak lazım..

Türkiye"de, özellikle son kriz döneminde sosyal bir çöküş var. Ve bunun ileride çok büyük bir problem getireceğinin sanırım herkes farkında… Bizim  toplumumuz ,halkı tanımayan, anlamayan, sadece dayatma şeklinde çözüm getiren, insanlardan çok çekti.

Doğal kaynakları ve lojistik avantajı göz önünde bulundurulduğunda Mersin" de yerel yönetimlere büyük görev düşüyor… 

Mersin" de  yapılması gereken şu,kendi kaynaklarını harekete geçirmek, bunları 21. yüzyılın gerektirdiği yeni bir form ile ortaya koymak.

Sermaye birikimi yaparak, sermaye sirkülasyonu yaratarak insanlarımıza iş, ekmek sağlamak hayal gibi mi geliyor size... Hayır değil,bunlar fevkalade mümkün şeyler.  Bunun gerçekleşebilmesi için gerek beldenin gerek  belediyenin gerekse o vilayetin, bölgenin imkânları yeterli. Özelleştirilmiş olan işletmelerin rasyonelleştirilmesi son derece mümkün .

Mersin" de  mevcut durumu değerlendirirken, sadece yatırımlar değil, yatırımlara yön veren; insan, kadro, felsefe, siyasi ekipler, kamu kesimi, özel kesimi de göz önünde bulundurmak gerekir. Bütün bunlar yatırımı bir taraftan talep eden, öteki taraftan yön veren etkenlerdir.

Merkezde ya da mahallelerde yönlendirici bir kadronun olmayışı özellikle de yönlendirecek bir kişi ya da felsefenin olmayışı, dağınık hareket ediliyor oluşu da Mersin" in sorunlarının ana temelini oluşturuyor diyebiliriz değil mi? Mersin nüfusunun  yüzde doksanı  emekli, işsiz, yaşlı, öğrenci, ev kadını ve kızı..Mersin"in ekonomik çöküşe karşı savunma mekanizması neredeyse yok Toplumumuzun yüzde onu gibi bir kesimi , ekonomik krizden sadece belki bilanço kayıplarına veya hasılat kayıplarına uğrayarak etkilendiler; fakat kenar mahallelere, baktığımız zaman inanılmaz bir çöküş var.

Oysa Mersin müthiş bereketli toprakları olan bir şehir.. Bilmeyenler için hatırlatalım, Türkiye'nin en erken yetişen buğdayı Çukurova buğdayı..Pamuğundan tut, narenciyesine kadar her şey bu bereketli topraklardan çıkar.Hadi o zaman, ne duruyorsunuz, sıvayalım kolları, köylerimizde süt su gibi tüketilirken , şehirlerimizde süt alamayan annelerimiz kalmasın.O zaman ne yapacağız, üreteceğiz.

Bakın hayali bile güzel, koskoca bir çiftlik kuracağız Mersin" e, sebze, meyve üreteceğiz,küçük baş, büyük baş hayvan, tavuk , ördek, kaz  at, derken ardından tereyağı, kaymak, peynir,yumurta, buğday..Etinden , sütünden, tüyünden , kılından bile fayda var..Biri diğerinin iş fırsatlarını yaratır, istihdam yaratır.İşte size bolluk , bereket kapısı ..Birde seracılık yapılıyor biliyorsunuz bizim buralarda..Öte yandan çiçek üretimi yapabileceğimiz bir iklimimiz var.Fuarlar, festivaller şehre renk getirirken tarihi zengin bir kent olmasının artılarını neden yaşamaz? Teklif var, ısrar yok demeyeceğim, tekrar tekrar söylemesi bizden , şehrin dinamikleri umarım duyarsınız,yapması sizden..Bu arada bize de görev düşerse seve seve , bunu da bilesiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.