1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HAYDİ MERSİN ŞENLİK VAR ŞENLİK..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HAYDİ MERSİN ŞENLİK VAR ŞENLİK..

A+A-

Haydi çocukluğumuza geri dönelim bugün.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi cıvıl cıvıl, neşe ve biraz da özlem dolu bir yazı olsun.

Herşey atari ile başladı,bilgisayar, cep telefonu, playstation ile devam etti.  Biz unutmadık  ama   onlar zamana ve teknolojiye yenik düştüler .Sokaklar  öksüz kaldı.Çocuk sesleri kayboldu seneler içinde.. Çocuk oyunları da unutuldu ya.. Artık sokaklarda sek sek oynayan, ip atlayan çocuklar yok.

Erkek çocukları arasında futbol hala banko..Tabii ki  "aldım verdim ben seni yendim" tekerlemesiyle takım kuran çocuğun kalbindeki heyecanı hangi bilgisayar oyunu sağlayabilir ki…

Yüzleri birbirine dönük halka oluşturarak çömelmiş çocukların, ağır bir tempoda,söylediği tekerleme : Yağ satarım , bal satarım, ustam ölmüş ben satarımmmm..

El ele tutuşmuş karşılıklı iki çocuk, kendilerine birer ad takarlar, kenetli elleri arasından arkadaşları “Aç kapıyı bezirgan başı” diye geçer..

Tek tek özenle toplanan küçücük avuçlara sığdırılan beş taş..

Birdirbir oynarken söylediğiniz  sözleri hala hatırlıyorsunuzdur eminim..
Ortada kambur duran ebe arkadaşımızın üzerinden atlarken ,"Birdir bir.." ikidir iki.. üçtür üç.., yapması güç.. "dörttür.dört.., kuş gibi öt, "beştir beş..gözlerin şeşbeş..", "altıdır altı, yaptım kahvaltı", yedidir yedi, yemeğimi yedi", "sekizim seksek, yere düşen eşek", "dokuzum durak, nerde oturak

 

Hey nerelere daldınız öyle..Arabaların tek tük geçtiği sokağınızda çocukluk arkadaşlarınızlasınız değil mi? Belki mendil kapmaca , belki de saklambaç oynuyor ve dudağınızın ucuyla gülümsüyorsunuz.

Ahh, şimdi nerde o çocukluk günleri..İşte kalbinizden bu geçiyorsa hemen bugün(21 Nisan 2012 Saat:10,00 da) CNR EXPO Mersin Yenişehir Fuar Alanına koşuyorsunuz. 'Unutulmuş Çocuk Oyunları Şenliği'  ile çocuklarınıza çocukluğunuzda oynadığınız oyunları gösterme fırsatı yakalıyorsunuz. Hem eğleniyor, hem de çocukluğunuza olan özleminizi bir nebze de olsa gideriyorsunuz.

 Çocukluğunuzu hatırlatacak birçok oyun ve mükemmel bir gün sizi bekliyor.

Bu yazıyı okuyan herkes aslında bugün Mersin’ de olmayı çok isterdi biliyorum.

Mersinliler siz bu fırsatı kaçırmayın , fakat giderken eliniz de boş gitmeyin. Çocuk Esirgeme Kurumuna verilmek üzere mutlaka bir oyuncak götürün.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, çocuklarımızın ,bilime ve gelişen teknolojilere açık, okuyan, sorgulayan, araştıran ve bunlarla birlikte düşünen ve düşündüklerini düzgün bir şekilde ifade edebilen, dürüst, çalışkan, başarılı, demokrasiye ve insan haklarına saygılı bireyler olmalarını temenni ederim . Geçmişin çocuk yürekleri ve geleceğin büyükleri.. Hepimizin bayramı kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.