1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. HAYALLERİMDEKİ DEVLET
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

HAYALLERİMDEKİ DEVLET

A+A-

Seçimler sona erdi.İktidar ve muhalefet durum değerlendirmesi yapıyorlar.. Ülkemizin geleceği ve milletimiz için her türlü fedakarlığa hazır olduklarını deklere ediyorlar. Aralarında harika bir uyum sağlanmış durumda.. Partimiz değil, ülkemiz önemli diyorlar.. Ve benzeri inanılmaz güzellikleri ard arda görüyorum. Ani bir sesle irkiliyorum.. “Dede ! korktum”. Meğer, uyuyormuşum ve hemen uyandım.. Meğer, bu gördüklerim bir rüya imiş.. Meğer, bu güzel şeyler ancak rüyada mümkün olabilecekmiş. Ne kadar isterdim gerçek olmasını.. İktidar ile muhalefetin birbirini yemeden dialog kurabilmelerini.. Sonra düşündüm bunları hayal bari edemez miydim?Hayallerime kim karışabilirdi ki? Hemen kitaplığım ve İnternet ortamında seyahate başladım.

ÜLKENİN HUZURU İÇİN OLMAZSA OLMAZLAR

Kutadgu Bilig ve benzeri eski eserleri karıştırdım.. Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerifleri araştırmaya çalıştım. Ulaştığım bilgiler bana genelde şöyle diyordu.. Bir ülkenin huzuru için sadece muhalefetin anlayışlı olması yetmez. İktidar sahiplerinin de bazı özelliklere sahip olması, bazı özelliklerin ise yanından bile geçmemesi şarttır. Neydi önce olumlu özellikler? Adil ve hukuka saygılı, cesur, dürüst, faziletli, sözünün eri, cömert, yumuşak dilli, alçak gönüllü, istişare ve eleştiriye açık, hayâ sahibi, uyanık, sabırlı, merhamet ve şefkatli, temiz, takva sahibi, misafirperver, nefsine hakim, halkını koruyan, özgürlüğe saygılı vb özellikleri olmalı..Olmaması gereken de çok önemliydi. Dünya malına değer veren, mazlumları ezen, insanları ötekileştiren, korkak, hilekar, sabırsız, kinci, aceleci, zalim, kinci, hasis, verdiği sözleri tutmayan, yalancı, İçki ve kuma alışkanlığı olan özellikler..

KAYNAKLAR NE DİYOR

Kur'an-ı Kerim devlet yönetimi konusunda bazı ilkeler öneriyor. "adalet", İstişare, liyakat ve hak gibi evrensel ilkeler.. "Allah adaleti, iyiliği, vermeyi emreder, her türlü kötülükten de men eder..."(Nahl, 16/90) Resulullah (A.S) buyuruyor: En faziletli cihat, zalim bir idarecinin yanında ona adaleti söylemektir.(Ebü Davud, Melahim 17; Tirmizî, Bey'at 37Adaletiyle bilinen Hz Ömer’in duasına hep birlikte dikkat çekelim: Allah’ım, beni doğru yoldan ayırma, hak arayan insanlara adalet tevzi ederken, bilmeden bir yanlışlık yaparsam beni affet. Üzerimde insan hakkı olarak benim canımı alma. Huzur-u adaletinde, hesap gününde beni bir mahlûk hakkı ile rezil etme. Allah’ım, sana sığınıyorum. Farabi'nin El Medinet ül Fazıla adlı çok ünlü eserine göre ideal devlet adaletin üstünde yükselir. Adalet de insanlar tarafından hep aranılır. Kutadgu Bilig’de devleti yönetenlere tavsiyeler çok ilginçtir; “Ey hükümdar maiyetindekilere karşı iyi ol ve temiz kalple muamele et. harama karışma, zulüm etme, insan kanı dökme, düşmanlık besleme ve kin gütme, adaletten ayrılma, zalim olma, zulmü kötülere karşı tatbik et, Mağrur ve kibirli olma.. Sakın saray ve köşkler yaptırma, Bu haşin dünya çok hükümdarları görüp geçirdi. Senin gibi yiğit bir çok hükümdarları ihtiyarlattı, seni de uzun müddet yaşatmaz. Bunu bilesin..

DEĞERLENDİRME

Yukarıda belirtilen hususlar kesinlikle ülkemiz iktidar ve muhalefetini doğrudan ilgilendiren şeyler değildir. Elbette ki yönetenlerimiz ve muhalefet, çok güzel özelliklere sahiptir. Sözümüz ortayadır ve elbet bunlar yerlerini mutlaka bulacaktır. Bir ülkede huzur isteniyorsa başta yönetenler olmak üzere herkes üstüne düşen görev ve misyonlarını yerine getirmek zorundadır.. Bunlar, dünya kuruldu kurulalı, İlahi emirler ve tecrübelerin ışığında çok açık bir şekilde ortaya çıkmışlardır.. Sadece kaynaklara biraz olsun göz gezdirmek bile yeterlidir.. Yoksa torunumu ve beni rüyadan uyandıran kötü bir dünya kaderimizdir. Aklımızı başımıza alalım.. İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum