1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HATANIN KATMERLİSİ
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HATANIN KATMERLİSİ

A+A-

Dünyayı sarsan ekonomik krizin, yaşanmakta olan siyasi krizle birleşince dünyada ne tür değişimlere, güç kaymalarına neden olacağı tartışılıyor şu sıralar.

4 kasım geldi çattı.Bakalım Amerika seçime nasıl bir tablo ile giriyor.

 Ekonomi batmış durumda. Hiçbir ülke ABD ekonomisine kaynak aktarmıyor. Yüz binlerce insan haciz sırasında. Bankalar batıyor, dev şirketler çöküyor, ABD bütün dünyadan para dileniyor. Bir günde borsalarda 1 trilyon dolar kaybediliyor. Dış borç 10 trilyonu aşmış. 21. yüzyılı maddi refah içinde geçireceğini sanan ABD halkının refah düzeyi hızla geriliyor. Dünya, “Amerika nasıl kurtulur”u tartışırken o, kendisiyle beraber Asya'yı, Avrupa'yı, Latin Amerika'yı çökertiyor. Çöküşünün faturasını dünyaya fatura etmeye çalışıyor. Tehdit ve şantajlara başvuruyor.

2000 yılında tartışmalı bir şekilde iktidara gelen George Bush yönetimi, bir sonraki seçimleri izlediği savaş politikası ve “Amerika savaşta” söylemiyle bir kez daha almayı başardı. Amerikan halkı o gün, dünyanın yarısını istilaya girişen bir zihniyetin doğurduğu heyecana kapılarak tercih yaptı. Hem de yüz binlerce insanın ölümünü hiçe sayarak…

Tek kurtuluş olarak Barack Obama pazarlanıyor şimdi .. O kazanacak Amerika kurtulacak. Ekonomi kurtulacak. Bütün bu krizlerin sebebi zaten Bush yönetimiydi, bu yönetim devrilince işler yoluna girecek….Sizce girer mi?  Ne büyük hayal, ne büyük gaflet.. Öncelikle çekişmeli, tartışmalı bir seçim izleyeceğiz. Cumhuriyetçiler iktidarı bırakmamak için ellerinden geleni yapacak. .

 Obama yönetiminin ekonomide ciddi bir değişime gidemeyeceğini, krizin üstesinden kolay kolay gelemeyeceğini göreceğiz. Siyasi açıdan bir çok alanda Cumhuriyetçileri aratmayacak. Ama ekonomik krizi çözmekte zorlanacaktır.. Unutmayalım, seçim döneminde Cumhuriyetçi adayı destekleyen şirketlerle Obama'yı destekleyen şirketler hemen hemen aynı..Ne enterasan ki krize sebep olan şirketler de aynı şirketler.. Şu anki krizin mimarları da onlar..Bu durumda  Obama onları yok sayabilir mi? Sayamaz dediğinizi duyar gibiyim. Bu kolay bir seçim olmayacak. Bu, basit bir kriz değil. Bu, bir seçimle üstesinden gelinebilecek bir durum da değil. Krizi küçümsemek büyük bir hataydı. Obama'nın çözeceğine inanmak ikinci büyük hata olacak..

 Anketler üst üste hem eyalet bazında hem de genel oy toplamında Obama`ya daha fazla şans tanıyor. Artık tüm dünya gibi Türkiye`nin de 20 Ocak`ta göreve başlayacak Obama`lı dört yıla (2012`de ikinci kez seçilirse sekiz yıl) kendini hazırlamaya başlamasında fayda var.

Bakalım Obama da, tarihte ilk kez bir siyahın hem de Bush gibi sevilmeyen bir başkanın ardından ABD`nin başına geçmesinden doğan otomatik sempati ve saygıyı nasıl değerlendirecek? Obama`lı yılların, ABD için aşağı yuvarlanma sürecinin devamı değil, toparlanma sürecinin başlangıcı olması bu sorunun cevabına bağlı.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.