1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HANİ BİZİM DUMANSIZ HAVA SAHAMIZ
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HANİ BİZİM DUMANSIZ HAVA SAHAMIZ

A+A-

Sahi nerde bizim dumansız hava sahamız..

Aradıkça kaybediyoruz.

Her kış olduğu gibi bu kış da hava kirliliği ve soğuğun etkisiyle göğüs hastalığı vakalarında artış yaşanıyor,nasıl yaşanmasın, solunacak hava mı kalıyor.Yağmurdan kaçarken dolu misali mi desem, ne desem bilemiyorum.Biri ötekinden çok ta masum değil ..Kamuya ve topluma açık yerlerde sigara içilmesi yasak, soba dumanı soluması serbest..Vatandaş yakmasa olmaz, yaksa hiç olmaz..Ne olacak peki? Devletin politikası olmalı temiz hava..Evet ısıtmak için kömür verilmesi pek te sıhhatli görünmemeye başladı.Doğalgaz’ a zam % 80..Elektriğe her ay otomatik zam..Bu arada maaşlar yerinde sayıyor, kredi kartları aldı başını gidiyor, millet de borç paçadan akıyor.Başka bir çözüm bulunmalı..Ortak  çözüm  olması gereken bir durum yaşanıyor kış aylarında Türkiye ‘ de.

Akşamları iş dönüşü kendimizi eve nasıl atlattığımızı bir Allah bilir bir biz  biliriz. Yani bir anlamda hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkan kişiler, zarar verici miktarda sigara içmiş gibi etki altında kalıyor. Bu nedenle hava kirliliğinin arttığı kış aylarında bronşit, astım gibi kronik akciğer rahatsızlığı olanların daha dikkatli olması gerekiyor. Bu hastalıkları taşıyan kişilerin her yıl grip aşısı olması gerekiyor. Kronik akciğer rahatsızlığı olanlar hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalıdır. Bu konuda en fazla duyarlı olması gerekenler ise yaşlılar ve çocuklar..

Sağlam adam zor nefes alıyor bir de nefes problemi olanları düşünmek gerek değil mi?

Sorunun derinliklerinde ise, plansız şehirleşme var. Planlı ve sağlıklı bir şehirleşmenin oluşabilmesi için; Yerleşim birimi oluşturulacak olan yerin klimatolojik özelliklerinin yani sıcaklık dağılımı, yağış dağılımı, rüzgar hızı ve yönü dağılımı, rüzgarın yükseklikle değişimi, nem dağılımı, toprak sıcaklıkları dağılımı, alçak bulut ve sis oluşumu, kar kalınlığı ve karın kalış süresi, güneşlenme yoğunluğu, gibi parametrelerin çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde ise; Şehircilik meteorolojinin sunduğu hizmetlerden yararlanabilmemiz için öncelikle 3194 sayılı imar kanununda meteoroloji bilimine uygun değişikliklerin yapılması ve değişikliklerin uygulamaya konulması kaçınılmaz bir zorunluluktur.  Diğer taraftan; 1937 yılında kurulmuş olmasına rağmen, hemen hemen hiçbir konuda hizmet sunma standartlarını yaratacak, meteoroloji biliminden ülkemizin daha fazla yararlanmasını sağlayacak yönetmenlikleri henüz  oluşturamayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de artık "Şehircilik Meteorolojisi" konusunda gerekli standartları içeren " Şehircilik Meteorolojisi Hizmet Yönetmenliği " ni hazırlamak durumundadır. Bu öncelikli olarak yapılması gereken, atılması gereken ilk adım olarak kabul edilmelidir. Bunlar sağlanamadığı takdirde; ülkemiz uzun yıllar daha; ancak daha çok yakıtla minimum alanları ısıtabilen, iklimin olumlu yönlerini olumsuz yönlerine karşı kullanamayan, her yağışta yüzlerce evini yağmur sularının bastığı, ilk kar yağışına bile dayanamayan, saatlerce araçlarla tıkalı şehir ulaşım yolları, büyük çaplı ısı kayıplarının olduğu ve saçaklarından zaman zaman buzların sarktığı bina çatıları, bu saçak buzlarından düşen buzlar nedeniyle meydana gelebilen istenmeyen kazalar, özellikle ısınma amaçlı olmak üzere baca atıkları nedeniyle yoğun hava kirliliğinin  olduğu ve bu kirliğin çevre üzerinde yaratacağı sayısız olumsuzluklar, yanlış yerde yanlış sanayi tesisleri ve bunların yaratacağı olumsuzluklar ile birlikte yaşamak durumunda kalan yerleşim alanlarını uzun yıllar daha görmek durumunda kalacaktır. Oysa çözüme giden yol sanıldığı kadar uzun ve masraflı değildir. İklimin olumlu yönlerini olumsuz yönlerine karşı kullanmak ve meteorolojiyi bir bilim dalı olarak  yerleşim alanlarının yer seçiminden bina dizaynına kadar her alanda kullanmak sorunu çok büyük ölçüde ve kalıcı olarak çözecektir.Denemeye değmez mi? Zararın neresinden dönersen kar değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.