1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Hangi alanda başarılıyız?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi alanda başarılıyız?

A+A-

Hangi alanda başarılıyız?

 

Güncel olaylarda çevremizde olup bitenleri anlamakta güçlük çekiyoruz. İnsanların yaptıkları başarılı çalışmaları, bir kalemde silme huyumuzdan bahsetme konusunda, birçoğumuzun tecrübesi vardır.

 

İnsanlardan daha önce aynı işi, öncelikle önce menfaat düsturuyla yapanlarda bu düşünce hâkim durumdadır. İşin başına geçti, biz gibi önce kendine mi çalışacak diye?

Önceden öne çıkanlardan bu başkalarından huylanma düşüncesi tüm vücudunu ne yazık ki sarıyor. Kafasında ki acabaları atamıyor.

 

Benim elime geçen fırsat veya imkânı kendime dönük kullanmıştım, benden sonraki kişide acaba benim gibi mi diye düşünmeden edemediğini birçok kişiden dinledim? Ben hiç bu düşünce de olmadım diye defalarca da dememe rağmen, böyle ima etmelerinden çok yaralandım diyen çok kişi gördüm.

 

İşte Allah lütfetti içimde ki yeteneği ve girişimcilik ruhumu topluma faydalı olmak için seferber ettim. Lakin geçmişte aynı yerde bulunan kişilerin icraatlarına hiç yaklaşmadığım halde, içlerinde neler yaşadıklarını iki kelam sohbette anlıyorduk diyorlardı büyüklerim. Ama içimize atıyorduk diye de ifade ediyorlardı.

 

İçimden bazen demişimdir, hiç olur mu siz topluma hizmet edeceksiniz, karşılığında da teşekkür etmezler mi diye direnmişimdir?

 

İş yapan ve hizmet sunan insanlara nasıl olurda kasıtlı olarak şaibe altında bırakılır diye büyüğüm bile olsa usulünce sorgulamışımdır?

 

Neden böyle davrandım diye şimdi pişmanlık duymuyorum desem yalan olmaz. Çünkü anlatanlar benden büyüktüler, tecrübeliydiler.

 

En azından olabilir deseydim diye hayıflanıyorum. Sen bu insanları bilmezsin dediklerinde, bu insanlar için fedakârlık yapılır diye diretmişimdir.

 

İnsan geçte olsa anlıyor büyüklerinin sözünün altında hakikatlerin yattığını. Anlamakta güzel fikir demek gerek.

 

Yapılanların sonucuna şartlı bakmanın getirmiş olduğu fikirdir bu genelde. İşlerin oluş ve yapılışına bakışımızda yanıltıyor şahıslar hakkında ki düşüncelerimizi.

 

İnsanlar hakkında hüküm verirken istediğimiz gibi karar vermek ne kadar doğru tartışılır? Günümüzde bakış açılarında ki bulanıklık olsa insan çok şükredecek.

 

İnsanların güzel yaptığı işlere fikir bulanıklığından daha kötü bakıyoruz.  Herkes hakkında karar verirken duvarın arkasından bakarcasına hak ve hakikat hakkında hiç alakasız hükümler vermekteyiz.

 

Salim düşünceden yoksunluğunun farkına varsa insan bir kez daha sevinecek.

Elbette herkes yapılan işler hakkında aynı düşünecek diye kural yok. İnsanın yaptığı icraatlar hakkında da tek düze fikir olmaz.

 

Dünyada yapılacak işler hakkında tek düşünce olmaz. Ortaya atılan fikir tartışılır, konuşulur, paylaşılır karar verildikten sonrada insanların fikirleri bulandırılmaz.

 

İnsanımızın çok güçlü olduğu alanın ne olduğunu tecrübelerim sayesinde öğrendim desem ne kadar doğrudur bilmem? Fakat birçok kişi benim gibi düşünüyor.

 

İş yapanlara çelme takmayı çok iyi başarıyoruz.

 

İşin akıbetini görenleri körlemekte başarımıza diyecek yok. İş çıkaran kişilerle uğraşmak ne kadar tatlı geliyor işten anlamayanlara.

 

İşi anlayanların birçok kişi bulunduğu mekânlara, yerlere hizmet sunmanın zevkini yaşarken, bir de bakmışsınız duyduklarınıza inanasınız gelmiyor.

 

Nasıl olur da gelen hizmeti engelleriz diye gece gündüz düşünenler maalesef galip geliyorlar. Tepki göstermesi gereken, hizmet alanlarında suskun davranması elbette buna katkı sağlıyor.

 

İnsanların gayretleri, emekleri, direndikleri, sağladıkları, katkıları bir çırpıda yabana atmak sizce nasıl anlatılır?

 

Birçok hizmet adamının yanında dinlediğim bu tür şikâyetleri en yakınımız yaşamadan sadece konuşuyoruz.

 

Aldırmıyoruz, önemsemiyoruz.

 

Lakin başımıza geldiğinde ve de aynı sokağa çıktığında anlıyoruz. Fakat geç kalmanın daha öncesinden anlamamanın cezasını çekmiş oluyoruz.

 

En azından vicdan sahipleri duyar bu tür dertleri.

 

Duyarsız olmak toplumdaki olumsuzluklar insanları ilgilendirmez. İlgilendirmediğinden öte, iş yapanları da bir de karalamaları, var ya insanın can sıkıntısını arttırıyor.

 

Bunun için mi çırpındım?

 

Sadece insanlık adına ortaya çıkmış olanların hizmetleri hakkında da kötü niyetlilerin pencerelerinden bakmalarından kaynaklanıyor.

 

İnsan bardağa ne koyarsa, bardak onun şeklini, rengini alır. İnsan da hayatında neyse bakış açısında odur.

 

Herkesi kendi nazarı itibarıyla değerlendirir. Yanılgının sebebi kişilerin değer yargılarına saygı duymamaktan da kaynaklanır.

 

Kapalı olarak karşımızda ki kişilerin mesleki ve itibarını zedeleme maksatlı işleri herkese yüklemek akil insanların özelliği değildir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum