1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Haluk Koç: "Konuştukça yangına benzin döken bir Cumhurbaşkanı var"
Haluk Koç: "Konuştukça yangına benzin döken bir Cumhurbaşkanı var"

Haluk Koç: "Konuştukça yangına benzin döken bir Cumhurbaşkanı var"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Koç, "Konuştukça yangına benzin döken bir cumhurbaşkanı var. Bir gün de sus kardeşim ya. Şehit cenazesi kalkarken bile saygısızlık gösterip eşzamanlı konuşma alışkanlığını sürdüren bir

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’in Çeşme ilçesi Sheraton Otel’de basına kapalı olarak, '2015 seçimlerine doğru sağlık politikalarına bakış' konulu toplantıda sağlık çalışanları ve akademisyenlerle bir araya geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Haluk Koç, bu toplantı devam ederken gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu’na: "Sizde mi bu tezgahtasınız?"

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ile ilgili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızına suikast girişiminde bulunacağı yönündeki iddiaları hatırlatan Haluk Koç, şunları söyledi: "Geçen haftalarda CHP'ye, kurumsal kimliğine; haramdan beslenen, sermayesi haram olan havuz medya olarak adlandırdığımız medya tarafından sistematik saldırı düzenlenmiştir. Başında 'milli' eki bulunan en temel istihbarat kuruluşun görevlendirildiği belirtilmiştir. Bu safsataların iletiliş şekli, saraya iletilişi ve havuz medyasında haber yaptırılışı anlatılmıştır. Umut Oran'ın kendisi hakkında ve partimiz de bulaştırılarak, Erdoğan'ın kızına yönelik inanılması zor bir saldırı ile karşı karşıyaydık. Talimatla kelimesi kelimesine aynı yayımlandı ve bunların hepsinin gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu uyarmıştım. Başbakan, MİT doğrudan size bağlı görev yapan bir kuruluş, sizin bu safsatalarla bir ilginiz yok ama burası size bağlı. Size bağlı bir kuruluşun, iç ve dış güvenliğin son derece önemli olduğu günlerde nelerle uğraştığının farkında mısınız? Siz hiçbir şey söylemeyecek misiniz? Hiçbir eyleminiz olmayacak mı? Bu kuruluşla ilgili 'kardeşim ne oluyor burada' deme iradeniz yok mu? Biz sizi muhatap alalım ama önce siz muhatap alınacak bir noktada olun. Davutoğlu'ndan açıklama bekliyoruz. Havaya suya dağa bahçeye konuşan, her gittiği kentte evliyalar tarihi anlatan, yakın tarihten her türlü dokunaklı cümlelerle konuşmalar yapan Başbakan'dan çıt yok. Siz de mi ortaksınız bu sürece, siz de mi bu tezgahtasınız? Başbakan'a bu üçüncü ya da dördüncü çağrımız."
 
Dolardaki yükselişe dikkat çeken Haluk Koç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na seslenerek, sözlerine şöyle devam etti:  "Dünya konjonktürü, FED, ABD verileri doların yükselişini işaret ediyor. Ama önce sen saray sakinini bir sustur. Konuştukça yangına benzin döken bir cumhurbaşkanı var. Bir gün de sus kardeşim ya. Şehit cenazesi kalkarken bile saygısızlık gösterip eşzamanlı konuşma alışkanlığını sürdüren bir cumhurbaşkanı. Her gün anayasayı ihlal eden bir cumhurbaşkanı. Dün de Gaziantep'te bir siyasi parti lideri gibi. Nasıl yemin ettin sen, tek ayağın havada mı yemin ettin sen? Biz yalan yere yemin ettiğini, inanmadığın bir şeye yemin ettiğini biliyoruz."
 
CHP Parti Sözcüsü Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'na yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Hedefinde muhalefet, muhalefet partileri; asıyor, kesiyor, gürlüyor. Aynı meydanda daha önce Esad'le ilgili söylediklerini unutmuş, dün öyleydi bugün bugündür yarın da başka türlü olacak. Bağırarak, her gün konuşarak suçunu örtemezsin. Dünyada senden başka korkarak yaşayan bir insan yok. Yaptıklarını ancak şu anda zulümle, baskıyla, faşist tedbirlerle toplumun haklarını sindirerek örtebileceğini sanıyorsun. Boş zamanlarında demokrasi bakımından fakir ülkelerin başkanlarını sarayında gezdiriyor, onun dışında da numaralı muhtar toplantıları yapıyor ve konuşma ihtiyacını gideriyor. O konuştukça Türkiye geriliyor. Türkiye'nin risk algısı artıyor. Her alanda Türkiye artan dolar kuru karşısında borçlanmaya devam ediyor. Zıvanadan çıkmış bir iktidarla karşı karşıyayız. Başbakan başbakanlığı becerecek. Beceremezse sıkıntısı, tüm Türkiye'ye olur."

"Sağlığa ulaşmak için toplumun cebinden daha çok para çıkıyor"

AK Parti hükümetinin sağlık politikalarını eleştiren Haluk Koç, "AKP, toplumda sağlık alanında yaşanan memnuniyetsizlikleri, bu memnuniyetsizliklerin yüksek sesle ifade edilmesini sağlayarak daha sonra yaptığı düzenlemelerle bu alanda toplumun cebinden daha çok para harcayarak sağlığa ulaşması şeklinde özetleyebileceğimiz bir sisteme dönüştürdü. Ne kadar kaliteli ve iyi sağlık hizmeti almak istiyorsanız o kadar cebinizden katkı vereceğiniz bir sistem oluştu. Bugün ciddi hastalıklarla ya da sağlık sorunlarıyla boğuşanlar, bu sistemin de yavaş yavaş çökmekte olduğunu görüyorlar. AKP döneminde, devletin vatandaşına sunması gereken sağlık hizmeti, kamu hizmeti olmaktan çıkarıldı, parası olanın parası olduğu kadar alıp ödeyebileceği bir sisteme dönüştürüldü." dedi.

"Koruyucu sağlık hizmetlerini artıracağız"

CHP’nin sağlık politikasından söz eden Koç, “CHP'nin yaklaşımı yurttaşların hasta olasını engellemek yönünde koruyucu sağlık hizmetlerinin ön planda olduğu, hizmet sunumunu organize edilebilecek bir politikaya dönüştürülmesidir. Sağlık çalışanlarının çoğu umutsuz. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Bulunamayan ilaçlar, ilk sağlık merkezine başvururken kendi tedavisini sağlayacak ilacı alana kadar hastaların cebinden çıkan katkı payları, Genel Sağlık Sigortası primleri, primini ödeyemeyen insanların biriktiği bir dönem yaşıyoruz. Bu ciddi bir sorun olarak Türkiye'nin karşısında. Sağlık hizmeti alamayan nüfus, prim ödeyemediği için artıyor. Umarım, inşallah herkes sağlıklı olur. Hem kendisi hem yakınları hem de toplum. İhtiyaç hissedildiği anda bulunamayan birçok ilaç var Türkiye'de. Tıp fakültesi hastaneleri mali açıdan sistem içinde çökertilerek hizmet veremez hale getirilmiştir. Eğitim temel görevlerinden biri maalesef mali sıkıntılar açısından çökertilmiştir. Kaliteli öğretim elemanı sayısı azalmaktadır. Ucuz insan gücü olarak özel sektörde istihdam olanağı arıyorlar. Hastaneden çok hapishane yapılan bir ülkeyiz. Aile hekimleri, nöbet sistemi ücretlendirme dahil isyan noktasındadır. Sağlık sektörü taşeronlaşmanın en yoğun yaşandığı alandır. Taşeronlaşma modern köleliktir." diye konuştu. Haluk Koç, gazetecilere yaptığı açıklamalar sonrası sağlık çalışanları ile yapılan basına kapalı toplantıya katıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.