İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HALLAÇÇI

A+A-

HALLAÇÇI

    Hani bahar geldi ya , havalar ısınmaya başlar başlamaz çoğu kadının yaptığı ilk iş yatağı yorganı , kilimi halıyı şöyle bir güneşe çıkartmak sabahtan akşama kadar güneşte şöyle kabarıncaya kadar havalandırmak olur.

   Tüm Türkiye"de bir havalandırma çalışması var..Farkında mısınız…Ama ne havalandırma..! Fakat bu havalandırma mevsimden değil .. Hükümetin yönetim anlayışından. ..Öyle bir anlayış ki tüm ülkede el değmedik yer kalmadı ..Ergenekon ile başlayan ve halen ucu bucağı olmayan bir dava var gözlerimizin önünde…Yüzlerce klasör dolusu iddaa , yüzlerce birbirleri ile alakası dahi kurulamayan ilişkiler yumağı..Yıllardır sürüyor, bakalım daha ne kadar sürecek, deşifre olmadık doktor, öğretim görevlisi, yazar, gazeteci memur kalmadı desek pekte abartmış olmayız..Bu görünüşe göre memlekette bu davaya karışmadık adam kalmayacak gibi görünüyor. Balyoz eylem planı  ile memleketin tek güvenilir kurumu olma özelliğini halen koruyan asker kesimini de elden geçiren hükümetin el değmedik bir kurum bırakmayacağını sanırım tahmin etmek zor değil… Balyozdan önce Hakimler  ve Savcılar Yüksek Kurulununda hatırını sordu .

   Önce Kürt toplumu ile başlayan açılım söylemleri bununla da kalmadı , Roman vatandaşlarımızla devam etti.Sınırdan geçen teröristler kahraman gibi karşılandılar..Roman vatandaşlardan istenen ise yaşadıkları sağlıksız ortamları bırakıp Toki evlerine taşınmalarıydı.. Yıllardır şehirlerde oturanlarda apartman kültürü oluşmamışken onlar nasıl katlanacaklar bu duruma zaman gösterecek..Bu arada Tekel İşçilerinin direnişine kayıtsız ve sessiz kalan  hükümet bir çok kesimin tepkisini aldı, ülkenin her yerinden direnişe destek verilmesine rağmen , o tüm söylenenlere yapılanlara kulak tıkayıp "müdahale ederiz"diyerek , sonuna gelen sabırları zorlamayı bile başardı değil mi? Önce ses sanatçıları, ardından sinema sanatçıları , daha sonra gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile yapılan toplantıları izledik ülke olarak…

  Pamuk yorganlarımızın ,yataklarımızın pamuklarını attırdığımız hallaççıları hatırlıyorsunuz sanırım.Ben ülkenin şu andaki durumunu tıpkı o hallaççıların pamuğu attığında ortalığı kaplayan toz duman ortamına benzetiyorum .Adam ortalığı hallaççının pamuğu attığı gibi attırıyor ortalık toz duman ..El değmedik el atılmadık adam kalmadı nerdeyse..Sivilinden , askerine ,işçisinden memuruna , hakiminden savcısına, kadar herkes nasibini aldı almaya da devam ediyor.Sırada Anayasa taslağı var..Daha önce hazırlanan ve çok tartışılan anayasa ile neredeyse bir nesil yetişti .Bu nedenle çıkarılacak olan anayasa  tüm ülke insanı için adaletli ve ideal bir anayasa olmalı.. Havalandırmanın  bunlarla biteceğini düşünmüyorum açıkçası ..Bakalım sırada kim, kimler, ne neler, hangi kişi ve kurumlar var ..Fakat tüm bunların sonunda ele aldığı açılım adına görüştüğü farklı etnik grupların oylarını da alır gibi geliyor mu size de.. Bakalım havalandırmanın sonucunda nefes alabilecek atmosfer kalacak mı? Yoksa büsbütün hasta mı oluruz bekleyip göreceğiz!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum