1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HALKLARDIK DÜNE KADAR BİR GECE DE “HALK “OLDUK!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HALKLARDIK DÜNE KADAR BİR GECE DE “HALK “OLDUK!!

A+A-

“Bir gazetenin bir köşesinde yazı yazıyorsun diye her şeyi bildiğini mi sanıyorsun? Diye bir güzel azarlıyor hükümetin başı bir gazeteciyi , televizyon kanallarından birinde.Sahi neden sustu televizyonlar, neden yazmıyor gazeteler ? Yıllarca sansürün kaldırılmasını istediler, özgür yayın yapamadıklarını yazıp durdurular. Şimdi neden GÖNÜLLÜ SUSTULAR?

Bizden olanlar ve olmayanlar demedik, "BİZ" dedik. İyi yapılanları , iyi hizmetleri göz ardı etmedik, yok saymadık, öte yandan açıkça alenen yapılanları sabırla seyrettik bekledik,biz "HALK OLARAK BİRBİRİMİZİ BİRBİRİMİZDEN HİÇ AMA HİÇ AYIRMADIK.Ayıranları biliyorsak ta dedim ya "biz halkız". Sustuk, susturulduk.

Halklardık düne kadar bir gece de “HALK “OLDUK!!

Bir sistemdir kurulmuş,BU HALK hayatı onlar için kolaylaştırması için, içlerinden birilerini seçer, tanımadan, bilmeden, kimdir nedir necidir demeden , sadece birazcık içine sinmişse sandıkta ona "oy "verir..Adam yokluğundan , önüne adam yerine koyabileceği biri çıkmadığından ..Adama benzettiği birine atar yürür gider.Bilir ki aslında kim gelirse gelsin, onun için sonuç değişmez.

Sandıkta onu “bir günlüğüne bey” yerine koymuşlardır. Oysa O “Halktan biri “olduğunu hep bilir!

Oylum oylum fidan boylum ..Kim gittiyse geri dönmedi.Kim kazandıysa kar saydı, tüketti bitirdi ..

Bu halk,arada derede yaşamaya çalıştı.Para kazanmak için..İş istedi. Karnını doyurmak için aş istedi.Aşını kendisi pişirdi aşırdı , zorlukları aştı bazen yalnız bazen birlikte.Hep yalnızdı oysa..Anlamak ile anlaşmanın arasındaki ince çizgiyi, hissi bağlantıyı bir türlü kuramadı.

Kurmamızı engelleyen duygularımızı yok edemedik .Hep “BEN” cil davrandık.

Yıllardır yapılmak istenenin farkında bu halk. Getirilmek istenen nokta belli. Oysa biz yıllarca önce o noktayı koymuştuk. Yerinden oynatmanın kime ne faydası var.

Her gelen ayrı oynadı.Her gelen değiştirdi kuralları.Hepsi kendi kurallarını koydu.Oysa “biz halktık” hani.Bizim için gelmişlerdi.Halkı duymadan , görmeden , istediklerine kulak vermeden yol aldılar yıllarca..

Bir elin beş parmağı bile bir değil..Siz hala insanları neden” bir tür” olarak algılamakta ısrar ediyorsunuz bilmem. Sizden önce “Size yapılanları “ eleştiriyorsunuz.Oysa şimdi siz aynı şeyi onlara yapıyorsunuz! Allah’ a inanıyorsunuz ama gönülleri bir bir kırıyorsunuz.

Ben kalbi kırık olanların yanındayım ” der Allah’ ü –Teala.. Duble yol yaptınız , dış borcu sıfırladınız,hızlı tren , tek haneli enflasyon v.s. yaparken gönül yapmayı unuttunuz ..

Ne dersiniz diyeceğim şimdi açacaksız ağzınızı yumacaksınız gözünüzü..Aman Kalsın Muhakkak siz daha iyisini biliyorsunuz, biz hiçbir şey bilmiyoruz din adına..Namaz kılmayız, oruç tutmayız, zekat vermeyiz, kurban kesmeyiz, bunları sadece ve sadece siz ve sizin “ yüzde elli evde” dedikleriz mi yapar?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.