1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hakan Fidan'ın adaylığı kriz mi?
Hakan Fidan'ın adaylığı kriz mi?

Hakan Fidan'ın adaylığı kriz mi?

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan ile Davutoğlu arasında görüş ayrılığına sebep olan Hakan Fidan'ın adaylığına ne cevap verdi?

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, istifa eden MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekilliği aday adaylığıyla ilgili Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir kriz yaşandığı yönündeki iddialara, "Hayır bu bir kriz değildir. MİT Müsteşarının istifa etmesi ve aday olması önemlidir" dedi.

Bülent Arınç, üniversite öğrencilerine müjde olacak açıklamalarda bulunarak, “Lisans ve lisansüstü öğretiminde normal zamanda mezun olanlardan harç alınmayacak. Ancak öğrenimini uzatmış olanlardan katlamasız olarak alınacak” dedi. Çözüm süreci ile ilgili de açıklama yapan Arınç, “Top bizde değil onlarda” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Arınç, söyle konuştu:

HARÇLAR KATLANMAYACAK

“Harçlar konusunda öğrencilere müjde olabilecek bir konu. Lisans öğretiminde 4,5,6 yılda mezun olanlardan harç alınmayacak. Ancak bitirememiş, öğrenimini uzatmış olanlardan arttırımsız olarak o yıl için ne ise o katkı payı alınacak. Lisansüstü olarak da zamanında mezun olamayanlardan da arttırımsız olarak alınacak. Eğer arttırımlı bir ücret alınmışsa bu şekilde ödeme yapanlara fazla alınan kısmın iadesi yapılacak."

OLUMSUZLUK BİZDE DEĞİL

"Çözüm sürecinin olumlu devam ettiğini ve sürecin kararlılıkla devam edeceğini söyleyebilirim. Bu sürecin devamı için ısrarlıyız. İlgili birimlerin çalışması devam ediyor. Çalışmalar konusunda bir olumsuzluk söz konusu olursa bunu bizde değil, kendi içerisinde aramaları gerekir."

TOP BİZDE DEĞİL ONLARDA

"Hükümet ne bekliyor. bu önemli süreçte kararlılıkta samimiyiz. Gelişmeleri takip etmemizde fayda var. Önümüz bahar. Bir silah bırakma söz konusu olacaksa bunu görmemiz gerekir. Herkes kendi üzerine düşen görevleri yapıyorlar. Biz her şeyi yapıyoruz. HDP’nin de bu manada her şeyi yapacaklarına inanıyoruz. Top bizim sahamızda değil, onların sahasındadır. Söylenecek bir şey varsa eminim onlar söyleyeceklerdir."

HAKAN FİDAN'IN ADAYLIĞI KRİZ Mİ?

"Bu kriz değildir, kriz sayılmaması gerekir. Bu tartışmalar artık dünde kalmıştır. Önceki gün saat 17.00 itibarıyla MİT Müsteşarı Sayın Fidan’ın görevinden ayrıldığı ve milletvekili aday adayı olduğu bir gerçektir. Dolayısıyla bu konunun tekrar tartışılması, tekrar gündemde tutulmasının hiçbir faydası yok. Ortada sadece bir gerçek var, Sayın Başbakanımızın uygun bulması ve takdirleriyle MİT Müsteşarı Sayın Fidan görevinden ayrılmış ve milletvekili aday adayı olmak isteğini ortaya koymuştur. Sayın Başbakanımızın takdiri söz konusudur. Onun takdirinin söz konusu olduğu bir yerde de artık hiçbirimizin yorum yapmasına gerek bulunmamaktadır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.