1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Hak ve Hukuk
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Hak ve Hukuk

A+A-

Hak ve Hukuk

Ormanda işler yolunda gitmez olmuş. Zayıflar gizlendiklerinden ormanın güçlüleri aç kalmışlar.

Bunun üzerine de güçlüler birleşerek güçlenmek için toplantı yaparlar. Toplantı sonunda aslan başkan seçilir.

Tilkiyle, ayı da aslanın yardımcısı olurlar. İkisinin yetkisi de aynıdır. Zaman geçince de hepsi acıkmışlar. Alcığın verdiği zor durumdan kurtulmak için hemen avlanmaya çıkarlar.

 Aslan yaban merkebi avlar. Ayı ceylan yakalar. Tilki de tavşan avlanarak gelir. Üçünün buluşmak için antlaştıkları yere geldiklerinde mutludurlar.

Üçü de şen şakraktırlar. Avladıklarını ortaya koyarlar. Aslan der ki, yardımcım olan ayı bu avları öyle paylaştır ki, dünya hak ve hukuk tarihine geçelim.

 Aslan der ki, sayın başkan sizin için yaban merkebini payınıza yazdım. Aslan, sonra der. Ceylanı da kendime ayırdım; sonra der aslan, tavşanı da tilkiye layık gördüm demeye kalmaz, aslan, ayıyı parçalar.

 Tilki korkmuştur. Başıma neler gelecek diye korkudan titrer. Aslan gür sesiyle göster bakalım hakkı ve hukuku da şanın kalsın der.

 Tilki sayın başkan, hiç endişeye gerek yok. Dünyada hakkı ve hukuku en iyi ben bilirim der. Şöyle pay etmek en adilane olur.

Yaban merkebi sayın başkanımın öğle yemeğidir. Öğle yemeğinden sonra da dinlenirsiniz. Akşama doğruda ceylanı yemekte yersiniz.

 Tavşanı da çerez olarak veya kahvaltı olarak kabul eder misiniz der?

Aslan aferin hak ve hukuk budur.

Benim menfaatime olduktan sonra mesele olmaz. Sen en adil varlıksın der. Bu adaleti nerden öğrendin dediğinde; tilki önümde ki mevtanın durumundan der.

  Eski tarihlerde yönetici içkiyi yasaklar. İçki içenlere sopa vurduracaktır ve vurdurur da. İçen olurda yakalanırsa sopa mutlaka vurulurmuş.

Bir gün huzuruna biri gelir. Şaşırır, cezayı uygulatan yöneticinin çok büyük iyilik gördüğü birisidir huzurunda ki.

 Konuşurlar der ki, bana bir yazı ver de ben memlekette içkiyi bana müsaade et. Nasıl olur der?

 Yasakladığım konuda sana nasıl iltimas geçerim?

Ama ben sana gideceğin memleketin yöneticisine yazı yazayım der. 

İçki içenlere 50   (bu şahıs içindir bu kural) sopa, bu kişiyi içki âleminde yakalayana 80 sopa, kazara içkiden dolayı ceza veren olursa da, ceza verene 100 sopa der.

Bu kişi içkisini içer, ömrünü sürer. Kimsede içtiğini gördüğü halde hiç bilmezlermiş bu şahsı. Hak ve hukuk için.

Demek ki, adaletin işleyişinde sıkıntıların olabileceğini hayvanlarla ve de tarihten öğreniyoruz.  Kurallar benim dediğim şekilde işlerse hak hukuk budur diyen kişiler var mıdır bilmiyorum? Hakkı ve hukuku teslim noktasında doğrudan ayrılmamalı insan.

-------------------------------

Bu arada ramazan bayramınızı kutlarım. Bayramların bayram olması için, yardımsever olmalıyız. Hoş görülü, barışık, güler yüzlü, tatlı dilli olmalıyız.

Çocukları sevindirmeliyiz. Yöremizin ananelerine göre çocuklara harçlık veya neyse onların gönlünü alıcı hediye verilmelidir.

 Muhtaç insanların izzeti nefsini kırmadan yardımcı olunmalıdır. İmkânımız dâhilinde çocukları giydirebiliriz. 

Özellikle anne ve babasıyla dargın olanlar varsa, evlatlar annelerinden babalarından özür dileyerek mutlaka barışmalıdırlar.

Küçük bahanelerle ailenin büyüklerine karşı saygısızlık yapmamalıyız. Ellerini öpmeliyiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.