1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. HADİ İTİRAF EDİN BAKALIM!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HADİ İTİRAF EDİN BAKALIM!!

A+A-

 

Fıkra bu ya, teşbihte hata olmaz.

“Dönemin Amerika,İngiltere ve Türkiye Başbakanları biraraya gelmiş ve
toplantı sonunda basının sorularını yanıtlıyorlarmış
Gazeteci sormuş:
- Ülkenizde 4 kişilik bir aile ne kadar gelirle rahat bir hayat sürebilir?
Siz onlara ne kadar ödüyorsunuz?
Amerika Başbakanı:
- Amerika’da 4 kişilik bir aile 5000 dolar ile rahat bir yasam sürebilir, biz onlara 6500 dolar ödüyoruz, geri kalan 1500 doları ne yaparlar bilmiyoruz..
İngiltere Başbakanı:
- İngiltere’de ayni aile 4000 pound ile rahat yaşar, biz 5000 veriyoruz 1000 pound nereye gidiyor bilmiyoruz ..
Türkiye Başbakanı:
- Türkiye’de ayni ailenin açlık sınırı 800.000 TL dir. Biz onlara 300.000 TL veriyoruz geriye kalan 500.000  TL yi nereden buluyorlar bizde anlamış değiliz!!Dönem hangi dönemse artık..Bu güne bir bakalım mı ne dersiniz? Çeşitli açıklamalar var, fakat hemen hemen hepsi ortak bir payda da buluşuyor.. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 740, yoksulluk sınırı ise 2 bin 411 Türk Lira.Asgari ücret, iki çocuklu bir aile için ,aile geçim indirimi ile  542,00 lira..Yine değişen bir şey var mı? Yok…Açlık sınırı 740, alınan para 542 aradaki fark 198 lira.Gel de çık bu hesabın içinden .Evet, şimdi gelelim gerçeklere..Sözde enflasyon verileri gerilerken, ilaç, kira, yol parası, okul taksitleri, elektrik, doğalgaz, akaryakıt fiyatları ise hızla artıyor değil mi?Artıyor..Hükümet ise otopark vergisi gibi yeni vergiler peşinde. Kira, ulaştırma ve gıdadaki yıllık enflasyon ise yüzde 15'in üzerine çıkmadı mı? Çıktı..
Okul servis ücretlerine yüzde 15-25 arasında değişen zamlar yapılmadı mı ? Yapıldı..

Döviz kurunda yaşanan dalgalanma ilaç fiyatlarına yansımadı mı ? Tabii ki yansıdı…Doğal olarak,ilaç fiyatlarına yapılan yüzde 5'lik zam vatandaş olarak  belinizi büktü mü? Büktü.. Otoyol ve köprü ücretlerine zam yapıldı mı? Yapıldı.

Benzine yapılan zamlar gelir ve benzin fiyatları arasındaki uçurumu arttırdı mı? Arttırdı.. Yüksek vergiler nedeniyle dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan Türkiye'de bir ay içinde 7 kez zam yapıldı mı ? Yapıldı.. Zamlarla birlikte kredi kartına yüklenen vatandaş zora girdi mi? Hem de nasıl!!Tüketici derneklerinin girişimleri ile yapılan yasal düzenlemelere karşın kredi kartı mağdurlarının sayısı hızla arttı mı? Arttı!!

Halkın zorunlu tüketim maddesi ekmeğe zam,hem fiyatına hem boyutuna yapıldı değil mi? Çifteli ekmek dayatması sonucu ekmek israfı arttı mı? Arttı.Eskiden olduğu gibi, televizyonlarda, gazetelerde bayat ve artan ekmeği nasıl değerlendireceğiniz konusunda programlar tekrar yapılmaya başlandı.

Bir milyon buğday üreticisi sorumlu hükümetin uyguladığı tarım politikaları sonucu
 üretimden çekildi. Üretim yapanlar kendi maliyetlerini karşılama çalışıyor.Çiftçiler, buğdaydan bu yıl kâr elde etmedi desek yalan olmaz.Ekmek fiyatlarında artışın sorumlusu tabii ki çiftçi değildir. Bundan sonraki zamlarda üreticinin etkisi yok, tamamen uygulanan tarım politikasının ürünüdür bu yaşananlar..Başbakanlıkta hazırlıkları süren Belediye Gelirleri Kanun tasarısı ile yeni vergiler ve eskilere de zam geliyor. Tasarı kapsamında yüzde 3'lük konaklama vergisi getiriliyor. Bu verginin, pansiyon gibi konaklamalarda müşteriden alınması öngörülüyor. Maliye Bakanlığı ise bu tasarıda yeni vergiler bulunmadığını öne sürüyor, inanıyor musunuz? Hayır dediğinizi duyuyorum.

İşte böyle..Şimdi itiraf edin bakayım, o aradaki 500,00 TL’ yi nereden buluyorsunuz?


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum